غرش توپ ها و صفیر موشک ها
غریو دشمن شکن بنابر اسناد و مدارک موجود از تاریخ عملیا تها و عملکردهای نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس، توپخانه نیروی زمینی ارتش، یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین نقشها را در طول دفاع مقدس داشته است، سرتیپ ناصر آراسته و سرتیپ دوم بختیاری، از پیشکسوتان دفاع مقدس در تحلیل عملکرد توپخانه در اوایل جنگ می نویسند، توپخانه ها در ورود به جنگ و حرکت به مناطق عملیاتی بهتر و سریعتر از یکان های زرهی و پشتیبانی رزمی بودند.

اعترافات دشمن

بسیاری از اسرای عراقی در اعترافات خود، آتش توپخانه ایران را مؤثر و باعث ایجاد خسارات و تلفات در نیروهای عراقی ذکر کرده اند. سرلشکر وفیق السامرائی، رییس اداره اطلاعات ارتش عراق در کتاب ویرانی دروازه شرقی مینویسد: نیروهای ایرانی قدرت به کارگیری ماهرانه و گسترده سلاح توپخانه را داشتند، افسران دیده بان ایرانی به طور شایسته ای اقدام به هدایت و کنترل آتش می کردند و همین مسأله باعث شد تا نیروهای ما در مناطق فاقد پوشش و استحکام زیر فشار شدید آنان قرار گیرند .

 توپخانه گل سرسبد پیوند الهی ارتش و سپاه:

امیر دریابان شمخانی درباره حضور توپخانه نیروی زمینی ارتش در عملیات ها می گوید: هیچ عملیاتی وجود ندارد که توپخانه ارتش در آن دخیل نبوده باشد، حتی آنجایی که می گویند ارتش و سپاه عملیات مشترک نداشتند…

بصره زیر آتش توپخانه

در دو سال اوایل جنگ که هنوز نیروهای ایرانی وارد خاک عراق نشده بودند و با مرزها فاصله داشتند، توپهای 175 م.م. توپخانه نیروی زمینی در حد توان و برد خود اهداف نظامی و صنعتی عراق، مانند تأسیسات پتروشیمی را زیر آتش تلافی جویانه می گرفتند.

توپخانه 130 م.م. نزاجا هم نیروی دریایی ارتش را در مأموریت اسکورت کشتی های تجاری و نف تکش ها را در طرح اژدر پشتیبانی می کردند. تشکیل توپخانه سپاه پاسداران اقدام مهم دیگر توپخانه نزاجا، آموزش تخصصی توپخانه و کاربرد آن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، امیر دریابان شمخانی در این باره می گوید: "توپخانه سپاه، فرزند توپخانه ارتش است" .

نستوه و خستگی ناپذیر

عنوان می شود که از 2880 روز طول جنگ، 1000 روز جبهه های جنگ به صورت فعالانه درگیر نبرد بوده اند و 1880 روز غیرفعال بوده اند، اما بایستی گفت که توپخانه نیروی زمینی در تمام شبانه روز این 2880 روز یا درگیر عملیات آفندی خودی یا دفع تک و پاتکهای دشمن در روزهای فعال جبهه ها و یا تبادل آتش مستمر توپخانه در روزهای غیرفعال جنگ بودند….

والفجر 8؛ آوردگاه نام آوران توپخانه

نیروی زمینی ارتش در عملیات والفجر 8 با 18گردان توپخانه صحرایی شرکت داشت و 75روز به طور مستمر درگیر دفع پاتکهای نیروهای عراقی برای بازپس گیری فاو بود، شدت آتشباری یکان های توپخانه نیروی زمینی در این عملیات به نحوی بود که در 20 روز اول عملیات، لوله هویتزرهای بسیاری از آتشبارها صفر، یعنی خان خورده و غیر قابل استفاده شده و تعویض شدند و در این عملیات حداقل 130 نفراز کارکنان یکان های توپخانه نیروی زمینی ارتش در صحنه های نبرد به فیض شهادت نائل شدند.

سردار سرلشکر رحیم صفوی، فرمانده محترم و لایق سابق سپاه پاسداران، ضمن تبیین نقش فرماندهان توپخانه ارتش، در باره نقش یکانهای توپخانه در این عملیات می گوید: «من اگر بخواهم به نقش توپخانه در هشت سال دفاع مقدس به صورت موضوعی یا عملیاتی اشاره کنم، شاید یکی از بهترین صحنه های غرورآفرین، نقش توپخانه ارتش در 8 سال دفاع مقدس و نقش فرماندهان دانشمند و شجاع توپخانه در طرح ریزی آتشبارها یا طر حریزی آتش توپخانه؛ بایستی عملیات فاو را بگویم. منطقه فاو که تا بصره حدوداً 85 تا 90 کیلومتر فاصله داشت، پس از اینکه در شب 20 بهمن سال 64 منطقه فاو را تصرف کردیم، از روبروی خرمشهر تا منطقه فاو، یعنی حدود 80 کیلومتر ، بیش از 20 گردان توپخانه – که عمدتاً توپخانه نیروی زمینی ارتش بود – را به صورتی آرایش داده بودند، عزیزان ما، از گروه های مختلف توپخانه ارتش، از سراسر کشور آمده بودند به کمک؛ عراقی ها که از بصره می آمدند در طول جاده استراتژیک برای اینکه فاو را پس بگیرند؛ با حجم آتش بسیار بالا، آتش دیده بانی شده، رو به روی عراق بودند، حدوداً 25 لشکر طی بیش از 70 شبانه روز جنگ در منطقه فاو وارد عملیات کرد؛ اما قبل از اینکه این لشکرهای عراقی به منطقه برسند، انسجام آنها را با آتش قدرتمند، که از تدابیر فرماندهان توپخانه بود، برهم زد.

منبع:ویژه نامه خورشید سواران نیروی زمینی فروردین 1392

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده