عملیات آفندی کربلای 2
images/Karbala2.jpg عملیات آفندی کربلا (2) با احساس به بن بست رسیدن عملیات های نظامی در منطقۀ جنوب، گسترش فعالیت در منطقۀ شمالغرب توسط ایرانی ها مورد توجه قرار گرفت و البته در اجرای عملیات های این منطقه، استراتژی معروف (دفاع متحرک) که توسط عراق مطرح گردیده و اجراء می شد مؤثر بود.

عراق در مورخۀ 24/2/1365 در منطقۀ « حاج عمران» به ارتفاعات 2519 حمله نمود و توانست دستاوردهای عملیات والفجر 2 را از بین برده و از کنترل ایران خارج نماید.
تسلط عراق و اشراف نیروهایش بر جاده های مواصلاتی، نیروهای ایرانی را سخت تحت فشار قرار داده بود. سپاه پاسداران جهت آزاد سازی منطقۀ اشغال شده، عملیات کربلا(2) را طراحی و با رمز « یا اباعبدالله الحسین (ع)» اجراء نمود. هر چند پشتیبانی این عملیات تا جایی که مقدور بود با کلیۀ امکانات از طرف ارتش انجام شد ولی به دلیل هوشیاری و مقاومت دشمن ارتفاع 2519 که به تصرف رزمندگان اسلام درآمده بود توسط دشمن اشغال گردید و نیروهای خودی عقب نشینی نموده و تنها به تصرف ارتفاع شهید صدر در محور شمالی اکتفاء کردند. شایان ذکر است که ارتفاع 2519 بعدها طی عملیات کربلا7 که در تاریخ 13/12/1365توسط ارتش ج.ا.ا طراحی و به وسیله تکاوران لشکر 64 ارومیه اجرا شد به تصرف نیروهای خودی درآمد.

 برادر کاوه از فرماندهان سپاه در این منطقه به شهادت رسید.

نتیجه :
ـ  تصرف ارتفاع شهید صدر تنها نقطه موفقیت عملیات به شمار می رود.
ـ 3000 نفر کشته و زخمی و 277 نفر اسیر آمار تلفات انسانی دشمن محسوب گردید.
ـ 6  دستگاه تانک و نفربر به غنیمت درآمد و یک فروند هواپیما و یک فروند بالگرد دشمن نیز منهدم گردید.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی(سازمان ایثارگران ارتش)

 

 

 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده