در دوران دفاع مقدّس هیچ عملیاتی بدون پشتیبانی هوانیروز انجام نمی شد
سرهنگ خلبان کریم زاده از خلبانان شجاع هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدّس است. متن زیر برگرفته از سخنان ایشان در جمع دانشجویان وظیفه ی مرکز آموزش شهید خضرایی نیروی هوایی آجا می باشد.

 

در زمان انقلاب هوانیروز یکی از یگان های جوان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.80 درصد ساختار هوانیروز در سال های 1352 تا 1354 شکل گرفته بود و این یگان جوان در هنگام انقلاب تنها 5 سال سابقه ی کاری داشتند. در آن زمان ایران سومین هوانیروز منطقه را در اختیار داشت. در هنگام انقلاب به دلیل درگیری هایی که طاغوت برای ارتش ایجاد کرده بود، ارتش ضرباتی را متحمّل شده بود و از انسجام خوبی برخوردار نبود ولی هوانیروز و نیروی هوایی که در مقابل مردم قرار داده نشده بودند از انسجام خوبی برخوردار بودند. در اوایل انقلاب و قبل از شروع جنگ گروهک های ضد انقلاب در منطقه ی غرب کشور در راستای فعّالیّت شان حملاتی را هم به پاسگاه ها و مراکز نظامی انجام داده بودند. در آن زمان نیروی زمینی بدون پشتیبانی هوانیروز هیچ عملیاتی را انجام نمی داد. در اینجا بود که هوانیروز خود را نشان داد و ارتش این مناطق اشغال شده را یک به یک آزاد کرد. در این هنگام که ما در غرب در حال جنگ بودیم و در بدترین شرایط قرار داشتیم، صدام از این موقعیت سوء استفاده کرد و با زیر پا گذاشتن قطعنامه ی ایران و عراق اعلام کرد که خوزستان و اهواز متعلّق به عراق است. بعد از مصاحبه های تلوزیونی عراق و ادعاهای عراق مبنی بر حمله به ایران این کار را انجام داد و ما هیچ آمادگی برای رویارویی با عراق نداشتیم. در اینجا بود که فرماندهان و خلبانان هوانیروز به صورت خود جوش اعلام آمادگی کردند و به منطقه اعزام شدند و شروع به شکار تانک ها و خودروهای نظامی عراقی کردند.

هوانیروز با این کار خود تأخیر چشمگیری در حرکت نیروهای عراقی به سمت ایران را انجام داد. این در حالی بود که عراق در آن زمان تنها نبود و چندین کشور دیگر هم به او کمک می کردند و او را حمایت می کردند ولی هیچ کشوری از ما حمایت نمی کرد. اولین عملیاتی که به صورت کلاسیک بر ضد عراق انجام شد عملیات شکست حصر آبادان بود که به فرموده ی امام انجام شد. هوانیروز در این عملیات با 40 فروند هلیکوپتر شرکت کرد و به پشتیبانی از نیروهای ارتش پرداخت. هوانیروز در حال کمک به مجروحین و خانواده ها بود. بعد از این عملیات روحیه ها 100 برابر شده بود. به علت اینکه عراق خود را شکست ناپذیر می دانست. ولی ما عراق را شکست داده بودیم و دیگر عراق نمی توانست ادعا کند که ارتشی شکست ناپذیر دارد.

بعد از این عملیات حصر آبادان شکسته شد و نیروهای عراقی به آن طرف رودخانه ی کارون رفتند. در سال 60 عملیات طریق القدس انجام شد که هوانیروز با 48 فروند هلیکوپتر در این عملیات شرکت کرد که بعد از این عملیات، شهر بستان هم آزاد شد و به آغوش ملّت باز گشت. این در حالی بود که در آن زمان سپاه پاسداران نیروهای خود را از گروهان به گردان و از گردان به تیپ رسانده بود و هوانیروز با خلبانانی انجام وظیفه می کرد که به علت تعداد بالای ساعت پروازی به درجه ی استادی رسیده بودند. در 26 اسفند همان سال، 110 فروند هلیکوپتر به اهواز و دزفول فرستاده شد. در اول فروردین نیروهای پشتیبانی به “هفت تپه” رفتند و نیروهای هوانیروز کرمان به دزفول و نیروهای هوانیروز مسجد سلیمان به اهواز رفتند و در زلیجان مستقر شدند.

این عملیات که فتح المبین نام گرفت در شب روز دوم فروردین سال 61 آغاز شد. این عملیات به مدت 7 روز به طول انجامید. در ساعت 12 شب شروع شد و در روز هفتم فروردین به پایان رسید. در این عملیات هوانیروز با استفاده از 110 فروند هلیکوپتر نزدیک به 4077 ساعت پرواز انجام داد. این بدان معنی است که در آن منطقه ی وسیع هر کسی در هر زمانی اگر نگاهی رو به آسمان می کرد می توانست یک هلیکوپتر را ببیند. این عملیات که در سال 61 انجام شد توانست دل یک ملّت را شاد کند. حضرت امام به خاطر این پیروزی پیامی دادند و این پیام این بود که من از راه دور دست و بازوی شما را می بوسم.

در اوایل اردیبهشت امریه ای آمد که به 15 خلبان 214 نیاز است. در آن زمان هر 70 الی 80 خلبان گردان پروازی داوطلب برای رفتن به این عملیات شده بودند درحالیکه فقط به 15 نفر نیاز بود، که ما ناچارأ به قرعه کشی پرداختیم و خلبانانی که قدیمی تر و دارای ساعت پرواز بیشتری بودند را برای این مأموریت انتخاب کردیم. بعد از اینکه به اهواز رفتیم با خلبانان کبری جلسه ی توجیهی داشتیم. سپس پروازهای شناسایی را انجام دادیم تا منطقه را شناسایی کنیم. این عملیات که بیت المقدّس نام داشت در دهم اردیبهشت ماه  شروع شد. این منطقه یکی از مناطق کفی و صاف بود و هیچ پستی بلندی نداشت. اما نیروهای ما با دلاوری و رشادت توانستند نیروهای عراقی را به عقب برانند و در سوم خرداد خرّمشهر را آزاد کنند. در این عملیات هوانیروز 5180 ساعت پرواز را انجام داده است.

در این عملیات هوانیروز با 90 فروند هلیکوپتر حاضر شد و 4 شهید را تقدیم نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران کرد و در این عملیات 7820 نفر مجروح را تخلیه کرد. عملیات خیبر توسط برادران سپاهی طرح ریزی شده بود. هوانیروز حدود یک ماه برای شرکت در این عملیات تمرین کرده بود. در ساعت 2:30 صبح این ترابری توسط هوانیروز برای بردن نیروهای خودی به جزایر مجنون در کمترین زمان ممکن، اجرا شد. دشمن هم برای متوقّف کردن ما قصد به کارگیری لشگر 3 زرهی خود را داشت و وظیفه ی هوانیروز هم جواب دادن به این حملات بود و به تخلیه ی مجروحین نیز می پرداخت. این چرخه ی عملیاتی 28 روز به طول انجامید.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده