آرزوی شهید صیاد شیرازی در مورد ارتش و سپاه
شهید صیاد از جمله افرادی بود که تمام رزمندگان ارتشی، سپاهی و بسیجی مجذوب او شده بودند و به فرماندهیاش اعتماد داشتند. در جلساتی که با یکدیگر داشتیم چند بار به من گفت که ای کاش میتوانستم نیمی از لباسم را ارتشی و نیمی از آن را سپاهی کنم.

مدیریت و فرماندهی صیاد تنها به قیودی که ارتش‌های کلاسیک آن را ایجاد کرده‌اند معطوف نمی‌شد. به عنوان مثال یکی از این قیود این است که فرمانده باید از میدان نبرد به دور باشد اما شهید صیاد در عالی‌ترین جایگاه فرماندهی در میدان نبرد و در کنار رزمندگان حضور می‌یافت. به تعبیر خلاصه می‌توان گفت او یک فرمانده شجاع میدانی بود.

صیاد شیرازی فضای فرماندهی ارتش را بعد از انقلاب متحول کرد. او با حضور در حوادث کردستان در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و جبهه‌های نبرد با دشمن بعثی توانست برخی از ضوابط نادرست ارتش کلاسیک را تحول بخشد و الگویی اسلامی برای آن تعریف کند.

او در کنار شجاعت، از قدرت مدیریتی بسیار بالایی برخوردار بود و همواره در کارهایش با متخصصان ارتش و سپاه مشورت می‌کرد تا بتواند عملکرد درستی در صحنه‌های مختلف نبرد داشته باشد. به عنوان مثال در «عملیات خیبر» به همراه تعدادی با یک فروند بالگرد منطقه عملیاتی مورد نظر را شناسایی کردیم. صیاد معتقد بود که بهتر است قبل از انجام عملیات اصلی، یک عملیات شبیه‌سازی شده هم انجام شود تا مدیران و فرماندهان یگان‌ها با صحنه نبرد واقعی آشنا شوند.

من نخستین پاسداری هستم که در سال 61 و زمانی که فرمانده «قرارگاه فجر» بودم به پیشنهاد شهید صیاد به دانشگاه دافوس ارتش رفتم تا دوره‌های فرماندهی و مدیریت ستاد، تیپ و لشکر را آموزش ببینم. یادآوری این نکته نیز ضروری است که شهید صیاد شیرازی کسی است که توانست بعد از پیروزی انقلاب دانشگاه دافوس ارتش را با دیگر بازگشایی کند. به دنبال این کار شهید صیاد شیرازی، چند سال بعد دانشگاه دافوس سپاه نیز تاسیس شد.

جملات بالا بخشی از خاطره «صادق حیدرخانی» از فرماندهان دوران دفاع مقدس در مورد شهید صیاد شیرازی است که در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگ حماسه (حماسه) خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)بیان نموده است.

 

 

 

 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده