برگزاری دور? آموزشی معارف جنگ در دانشگاه شهید ستاری
به گفته امیر مبارکی مدیر آموزشهای معارف جنگ در دانشگاههای آجا دوازدهمین دورۀ آموزش معارف جنگ از روز چهارشنبه 92/9/27 در دانشگاه شهید ستاری نیروی هوائی ارتش آغاز گردید. در جلسۀ افتتاحیه این دوره امیر سرتیپ دوم خلبان بخشنده فرمانده دانشگاه، ضمن خیر مقدم به امیر جانشین هیئت معارف، امیرمعاون هماهنگ کننده نیروی هوائی، فرماندهان و پیشکسوتان حاضر در جلسه، از مسئولین و اساتید هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی که عهده دار برگزاری این دوره ها می باشند تشکر و برای سلامتی امیر سرتیپ ناصر آراسته ریاست معارف جنگ که به علت کسالت در جلسه حضور نداشتند دعا کردند.

در ادامه این جلسه امیر سرتیپ سید حسام هاشمی جانشین هیئت معارف جنگ شهید صیاد با اشاره به نزدیک بودن ایام اربعین حسینی اظهار داشت که بیش از 1370 سال از واقعه کربلا میگذرد (علاوه بر سایر علل ماندگاری) می توان ذکر و یاد آوری سینه به سینۀ این واقعۀ عظیم و منحصر به فرد و بزرگداشتهای سال به سال آن را از موجبات به یاد ماندن آن دانست(چنانکه امام خمینی ره فرمودند: محرم و صفر را زنده نگه دارید که ما هرچه داریم از محرم و صفر است) به همین ترتیب و به تأسی از نهضت حسینی ما باید معارف جنگ و دفاع 8 سالۀ خود را با تکرار و تدریس به نسلهای بعدی منتقل کنیم و از دست آوردهای خون شهدا و تجارب ایثارگران آن دوران پاس بداریم. امیرهاشمی آنگاه با بیان خاطره ای، از تاریخچه  و چگونگی شکل گیری هیئت معارف جنگ با ابتکار و اهتمام شهید سپهبد علی صیاد شیرازی و تأیید و حمایت فرماندهی کل قوا و مقام معظم رهبری سخن گفت و با تأکید بر اینکه هرگونه پیشرفت در عرصه های مختلف علمی، صنعتی، اقتصادی و… در سایۀ وجود امنیت درجامعه است؛ خطاب به دانشجویان دانشگاه افسری شهید ستاری اظهار داشت: برشماست که این فرصت را غنیمت شمرده و با دقت در مطالبی که در دورۀ معرف جنگ برای شما تدریس می شود و از تجارب اساتید دوره که خود مستقیماً در صحنه حضور داشته و ازطراحان و یا مجریان عملیاتها بوده اند و رو در رو با دشمن جنگیده اند استفاده کنید و اندوختۀ لازم را برای دوران مدیریت فردای خود بیاندوزید، چرا که شما فرماندهان آیندۀ این مرز و بوم هستید و در خط اول ایجاد امنیت برای کشور خواهید بود.
سپس امیر سرتیپ خلبان نصیرزاده معاون هماهنگ کنندۀ نیروی هوائی با اشاره به اینکه کار نیروی هوائی در حراست از انقلاب و دستاوردهای آن بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب و حرکتهای ضد انقلاب و در گیری این نیرو با جنگ یک سال قبل از آغاز رسمی جنگ شروع شد اظهار داشتند: نیروی هوائی سه ویژگی دارد؛ اول حضور در هوا، دوم حفظ برتری در هوا و سوم حل مشکل زمان برای مسئولین و مقامات جهت تصمیم گیری، و نیروی هوائی بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب این سه ویژگی را محقق ساخت و گرنه صدام در اجلاس طائف گفته بود که حمله به ایران برای ارتش ما یک راهپیمائی تفریحی است و من یک هفته بعد در تهران سخرانی خواهم کرد اما او اشتباه کرد و اشتباه او هم عدم شناخت روحیه ولایتمداری ارتش ایران و از جمله نیروی هوائی بود و بر خلاف پیش بینی او اتفاقی که افتاد این بود که فقط 2 ساعت پس از حملات هواپیماهای متجاوز عراقی نیروی هوائی ما با در هم کوبیدن 2 پایگاه هوائی "الکوت" و "الشعیبیه" در روز 31 شهریور و همچنین حمله 140 فروندی جنگنده بمب افکنهای ما در روز اول مهر59، چیزی از  نیروی هوائی عراق باقی نمانده بود. بعدها هم  به منظور حفظ هواپیماها از حملات نیروی هوائی ایران، صدام هواپیماهایش را به پایگاه الولید معروف به H3 درغرب عراق و مجاور مرز اردن منتقل کرد، اما حملۀ هواپیماهای ما به این پایگاه (حمله به H3) به لیدری امیر خلبان براتپور جهانیان را به حیرت وا داشت، همچنین وقتی صدام اصرار داشت به منظور نشان دادن امنیت بالای بغداد اجلاس کشورهای غیر متعهد را در آنجا بر گزار کند! شهید دوران با حمله متهوّرانۀ خود خواب از چشم دشمن ربود و ثابت کرد که بغداد در مقابل حملات هوائی ج.ا.ا امنیتی ندارد و آرزوی بر گزاری نشست غیر متعهدها در بغداد را در دل صدام گذاشت.
امیر نصیر زاده در ادامۀ سخنانش خطاب به دانشجویان دانشگاه شهید ستاری اظهار داشت: شما در یک محفل دانشگاهی هستید و مطالبی که اساتید پیشکسوت این دوره برای شما باز گو میکنند در واقع سر تیتری از موضوعات و مطالب دوران 8 سال حماسۀ دفاع مقدس است و شما باید در خصوص هریک از آنها با دقت بیشتری مطالعه و تحقیق کنید، به یاد داشته باشید که رکورد بیشترین پرواز در یک روز در دنیا در اختیار امیر شهید سرلشکر خلبان اردستانی است که در یک روز 7 سورتی پرواز انجام داد و فقط به اندازه مسلح کردن مجدد هوا پیما در حد فاصل دو پرواز در زمین بود! افتخار خلبانان پیشکسوت شما در دوران دفاع مقدس است که رکورد طولانی ترین پرواز جنگی را با 14 ساعت پرواز و چند بار سوختگیری در هوا را در جهان در اختیار دارند. اینها عمدتاً به خاطر داشتن انگیزه های الهی کارکنان ارتش و نیروی هوائی ما است که وجه تمایز ایشان با سایر ارتشهای دنیاست و شما باید علاوه بر دانش تخصصی به این انگیزه ها هم توجه لازم را مبذول داشته و مطالعۀ بیشتری در این زمینه داشته باشید و خود را به آن مجهز کنید. معاون هماهنگ کننده نیروی هوائی در پایان سخنان خود یاد شهید صیاد را گرامی داشته و برای سلامتی امیر آراسته دعا نمود.


در ادامه این جلسه با اهداء لوح یادنامه هیئت معارف جنگ و لوح تقدیر از طرف هیئت معارف جنگ و فرماندهی نهاجا از تلاشهای خستگی ناپذیر 2 نفر از پیشکسوتان نیروی هوائی، امیرسرتیپ دوم خلبان میر عشق اللّهی و امیر سرتیپ دوم اردنانس زینلی تقدیر به عمل آمد. گزارش تکمیلی این دوره از آموزش معارف جنگ ان شاءالله متعاقباً منتشر خواهد شد.

برای آشنائی با دانشگاه علوم وفنون شهید ستاری نیروی هوائی روی این لینک کلیک کنید.
(منبع: مدیریت پایگاه اطلاع رسانی)

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده