اولین های دفاع مقدس
اولین های دفاع مقدس عنوان کتابی است که توسط آقای محمد خامه یار به رشته تحریر در آمده، در این کتاب اولین های دفاع مقدس در هر زمینه جمع آوری و تدوین گردیده است. در هفته بزرگداشت دفاع مقدس نگاه به تعدادی از اولین های مذکور خالی از لطف نیست، لذا تعدادی از مطالب جالب کتاب یاد شده جهت استفاده علاقمندان منتشر میگردد.

اولین تجاوزها
اولین تجاوز هوائی به گمرک بهرام آباد مهران، سیزدهم فروردین سال 1358 انجام شد.
اولین تجاوز زمینی به قصرشیرین، چهاردهم فروردین ماه 1358 صورت گرفته است.
اولین تجاوز دریائی دهم خرداد سال 1358 به خسروآباد صورت گرفت.
اولین تجاوز زمینی ـ هوائی عراق، شانزدهم شهریور ماه 1359 در منطقۀ خان لیلی صورت گرفت و تعداد این نوع تجاوز زمینی ـ هوائی تا 31 شهریور 1359 به پنج مورد رسید.
اولین تجاوز همه جانبه هفدهم شهریور 1359 به دهلران صورتگرفت. تعداد تجاوز همه جانبۀ عراق در این مدت به پنج مورد رسید.
اولین محاصرۀ همه جانبه (زمینی، هوائی و دریایی) بیستم شهریورماه سال 1359 به پاسگاه «تلخاب» صورت گرفت.

اولین شلیک در جنگ
ملک حسین پادشاه وقت اردن شلیک کنندۀ اولین گلوله ای بود که از یک دستگاه تانک در جنگ ایران و عراق شلیک شد. در 22 سپتامبر 1980 برابر با 31 شهریور 1359، صدام و ملک حسین در نزدیکی خطوط آتش روی یک دستگاه تانک رفتند و پادشاه اردن باشلیک اولین گلوله، آغاز جنگ را تبریک گفت.

اولین شبیخون به دشمن
اولین شبیخون گروه دوازده نفری آر.پی.جی زن نیروهای اسلام در نهم مهرماه سال 1359 در حمیدیه به فرماندهی شهید «غیوراصلی» بود که منجر به عقب راندن نیروهای دشمن که تا پل حمیدیه پیشروی کرده بودند، شد. (توضیح مدیریت سایت: اینکه شهید غیور اصلی از نظامیان تییپ نیروهای ویژه هوا برد بود که بعداً به لشکر 92 زرهی منتقل شد و بعدها به علت فعالیت علیه رژیم پهلوی تا پیروزی انقلاب متواری بود، او در ادامه همین عملیات در تاریخ 11 مهرماه 1359 به شهادت رسید.)
اولین دستورالعمل امام راحل(ره) در مورد جنگ تحمیلی
اولین دستورالعمل امام راحل(ره) در مورد جنگ تحمیلی در روز اول مهرماه 1359 صادر شد، که متن آن به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
مطالب زیر ابلاغ می گردد:

  1. باید اطاعت از شورای فرماندهی بدون کوچک ترین تخلف انجام گیرد و متخلفین با سرعت و قاطعیت باید تعیین مجازات شوند.
  2. باید اشخاص و مقامات غیر مسئول از دخالت در امر فرماندهی خودداری کنند و فرماندۀ کل قوا به نمایندگی اینجانب و شورای فرماندهی، مسئول امور جنگی هستند.
  3. در شرایط فعلی، اقدام دادگاههای ارتش در اموری که شورای فرماندهی صلاح نمی داند، بدون اطلاع اینجانب، ممنوع اعلام می گردد.
  4. رادیو و تلویزیون موظف اند اخباری را نقل کنند که صد در صد صحت آن ثابت می باشد و برای عدم اضطراب و تشویش اذهان، اخبار را از غیر منابع موثق نقل نمایند.
  5. نیروها ی انتظامی موظف هستند، کسانی را که دست به شایعه سازی می زنند، از هر قشر و گروهی که باشند، فوراً دستگیر و به دادگاههای انقلاب تسلیم و دادگاههای مذکور، آنان را در حد ضد انقلابیون مجازات نمایند. مردم ایران موظف اند، شایعه سازان را به دادگاههای انقلاب معرفی و با نیروهای انتظامی همکاری نمایند.
  6. روزنامه ها در وضع فعلی موظف اند از نشر مقالات و اخباری که قوای مسلح را تضعیف می نمایند، جداً خودداری نمایند که امروز تضعیف این قوا، عقلاً و شرعاً حرام و کمک به ضد انقلاب است. من کراراً از نیروهای مسلح عزیز پشتیبانی نموده ام و امروز که آنان در جبهۀ جنگ با صدام کافر هستند تشکر می کنم و از زحمات آنان قدردانی می نمایم و از خداوند متعال، توفیق و پیروزی برای آنان طلب می نمایم.
  7. اکیداً همۀ قشرهای ملت و ارگان های دولتی، موظف شرعی هستند که دست از مخالفت های حزبی که دارند بردارند و با مخالفت خود کمک به دشمنان اسلام ننمایند.

                                                                                                        والسلام: روح الله الموسوی الخمینی اول مهرماه 1359

اولین کاربرد واژۀ دفاع مقدس
اولین بار که امام حمینی(ره) واژۀ دفاع مقدس را به کار بردند در 22 بهمن سال 1360 مصادف با شانزدهم ربیع الثانی 1402 به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود که در بخشی از سخنان خود فرمودند:« …ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیم احکام مقدس قرآن و اسلام اند و… ونیز به حکم اسلام از تجاوز به حقوق و حدود خود دفاع کرده و تچاوزگر را تأدیب نمایند و در این صورت است که هیچ قدرتی به فضل خداوند متعال نمی تواند آنان را از این دفاع مقدس باز دارد…»
اولین حضور مقام معظم رهبری در جنگ
در اولین روزهای دفاع مقدس، با وجود اوضاع نابسامان جنگ، آیت الله خامنه ای عازم جبهه های نبرد شد تا با حضور خود بر اعتماد به نفس و طمأنینۀ رزمندگان اسلام بیفزاید و شور و اشتیاق آنان را به جهاد و شهادت دو چندان کند. ایشان در اولین حضور خود در جبهه چنین می فرماید: “در اوایل جنگ چون احساس کردم که نیروهای نظامی ما بسیار کم و ضعیف هستند، برای این که بتوانیم همان هائی را که هستند روحیه بدهیم و افراد دیگری از مردم را دعوت کنیم که به آنها کمک کنند، من از امام اجازه گرفتم و به جبهه رفتم.حدود یک هفته ای از جنگ میگذشت که من به اهواز رفتم، چون دشمن نزدیک اهواز بود، من سال 59 را تا آخر و یکی دو ماه از سال 60 را در جبهه بودم…”
اولین شهر بزرگ اشغال شده در جنگ تحمیلی
نیروهای متجاوز عراقی در اولین روز از مهر 1359 شهر سومار را به اشغال خود در آوردند در دومین روز از تهاجم سراسری نفت شهر و مهران و روز بعد موسیان و در چهارم مهرماه بستان را به اشغال خود در آوردند. اما این شهرها که در نوار مرزی قرار دارند از شهرهای کوچک به شمار می روند. اولین شهر نسبتاً بزرگ که به اشغال عراقی ها در آمد شهر قصرشیرین بود که عراق در 5 مهرماه 1359 آن را تصرف کرد.
اولین حملۀ موشکی علیه شهرها
اولین حملۀ موشکی علیه شهرهای ایران شانزدهم مهرماه سال 1359 با شلیک سه فروند موشک به شهر مقاوم دزفول آغاز شد که بر اثر اصابت این موشکها به مناطق مسکونی شهر، 50 تن به شهادت رسیدند و تعدادی نیز مجروح شدند.
اولین بمباران دورترین هدف
هواپیماهای عراقی در روز 21 مرداد 1365 برای اولین بار پایانۀ نفتی «سیری» را که در 900 کیلومتری نزدیکترین پایگاه هوائی عراق قرار دارد، بمباران کردند و حداقل سه نفتکش اجاره ای ایران را با بمب های هدایت شوندۀ لیزری فرانسوی هدف قرار دادند. (برای انجام این مأموریت) هواپیماهای عراقی یا سوختگیری مجدد نموده ویا اینکه از برخی پایگاههای کشورهای عربی از قبیل عمان، یا عربستان سعودی یا بحرین استفاده کرده اند.
اولین موشکهای دوربرد
در روزهای پایانی نیمۀ اول سال هشتم (اسفند 66) سومین جنگ شهرها علیه ایران آغاز شد و برای اولین بار موشکهای عراقی که برد آنها به کمک تکنسین های خارجی افزایش یافته بود، به تهران اصابت کرد.موشک «الحسین» نوع تغییر یافتۀ موشک اسکاد بی شوروی با برد 640 کیلومتر بود. عراق تا پایان جنگ، بیش از 180 موشک الحسین به ایران شلیک کرد.
اولین تعطیلی فرودگاه بغداد
رادیو بی.بی.سی با اشاره به خبر حملۀ هوائی ایران به بغداد(1361/4/30) گفت که از آغاز مرحلۀ جدید جنگ ایران و عراق، امروز بغداد برای نخستین بار و بدون اخطار قبلی مورد حملۀ هوائی قرار گرفت. به گزارش مجلۀ تایم چاپ اروپا بمباران بغداد موجب شده است تا فرودگاه بین المللی این شهر برای اولین بار از آغاز جنگ به روی پروازهای غیرنظامی بسته شود.
اولین اعلام منطقۀ جنگی بودن عراق
در تاریخ 26 بهمن ماه سال 1362 جهت پاسخگوئی به جنایات مکرر رژیم بعثی عراق در مورد به موشک بستن شهرها و بمباران مناطق مسکونی میهن اسلامی مان پس از چهل ماه صبر و تحمل و هشدار و پس از آنکه مجامع بین المللی برای جلوگیری از این جنایت کاری صورت ندادند، جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار همۀ خاک عراق به جز اماکن مقدسه را منطقۀ جنگی اعلام کرد.
اولین مقابله به مثل در جنگ شهرها
در طول جنگ تحمیلی، ارتش رژیم بعثی عراق دست به جنایت های زیادی زد که بمباران، حملۀ هوائی به شهرها و استفاده از موشک های دوربرد از جمله این جنایتها است. ادامۀ جنایات وحشیانۀ دشمن، خشم مردم را بالا برد. سرانجام تصمیم و ارادۀ مسئولان نظام بر این قرار گرفت به منظور جلوگیری از حملات ددمنشانه دشمن دست به عمل متقابل بزند. به این ترتیب در ساعت 2:40 دقیقۀ بامداد بیستم اسفند ماه سال 1363 اولین موشک دوربرد ایران به شهر کرکوک اصابت کرد.پس از آن در طول دفاع مقدس 22 شهر عراق هدف حملات متقابل ایران قرار گرفت.
منبع:کتاب اولین های دفاع مقدس،تالیف محمد خامه یار

 

 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده