به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس
آخرین روزهای صلح،افزایش تجاوزات ارتش بعثی و شرارتهای صدام روز 59/6/29 لشکر 28 پیاده سنندج در تاریخ 6/29 نیروهای رزمی ارتش عراق در منطقه خانم شیخان، ازتوابع مریوان، وارد خاک ایران گردیده و مشغول جاده سازی شدند. درگیری در گردنه صلوات آباد و محور دهکلان بین ضد انقلابیون و سپاه پاسداران به وجود آمد که منجبر به شهادت یک پاسدار شد.

 

نیروی هوایی

پشتیبانی نزدیک نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توسط هواپیماهای اف-4 و اف 5 در مناطق سردشت، مهاباد، اشنویه و ایلام در غرب کشور .

لشکر 92 زرهی خوزستان

خبر ها حاکی از آن است که اخیرا کشور عراق یک نیروی پیاده زرهی در مقابل پاسگاه چلات مستقر و گسترش داده است، پیرو این اقدام عراق، مرزبانی دهلران برای مقابله با حمله ی دشمن به منظور تقویت پاسگاه چلات تقاضای نیروی کمکی نموده است.

ارتش عراق استعداد یگان مستقر در بستان حوالی سوسنگرد را به یک تیپ تقویت شده رسانیده است که ممکن است قصد حمله ی وسیع و گسترده ای جهت تصرف پاسگاه های دویرج و فکه را داشته باشد.

روز59/6/30

به گزارش لشکر 28 پیاده سنندج

تعداد 18 دستگاه تانک عراقی در آبادی خانم شیخان در نزدیکی مریوان مستقر گردیدند و از همان محل مواضع نیروهای خودی را در کنار دریاچه مریوان زیر آتش گرفتند.این خبر توسط سپاه اعلام شده است.

به گزارش لشکر 81 زرهی کرمانشاهان

پاسگاه کیسکه در منطقۀ سومار مقابل شهر مندلی عراق سقوط نمود و درگیری شدیدی با تهاجم نیروهای زرهی عراق به پاسگاه های کانی شیخ، بازرگان در سومار و پاسگاه های خسروی و ولد کشته در قصر شیین آغاز شد.

به گزارش 92 زرهی اهواز

در جبهه طلائیه قدیم اخبار واصله حاکی است که نیروهای دشمن از محل های قبلی خود تغییر موضع داده و در یک کیلومتری مرز گسترش یافته اند.

گروه رزمی 137 لشگر 92 زرهی زیر آتش شدید دشمن قرار گرفته که به وسیله گروه مزبور با شدت هرچه تمامتر به آتش دشمن پاسخ داده شد.

به گزارش نیروی هوایی

امروز 4 فروند هواپیمای اف-4 به منظور انهدام ناوچه های عراقی مستقر در دهانۀ اروند رود اعزام شدند.

یک فروند ناوچه اوزا مربوط به یگان های دریایی عراق که در دهانۀ فاو مستقر بود مورد اصابت موشک هواپیمای اعزامی از نیروی هوایی ارتش قرار گرفت و منهدم شد.

به گزارش نیروی دریایی

پایگاه های دریایی خرمشهر، خسروآباد،ترمینال خرمشهر ، اسکله های 11 و 12 آبادان و پاسگاه های خین و مومنی زیر آتش شدید دشمن قرار گرفتند.

جهت بستن دو فروند یدک کش بزرگ، تعداد 6 نفر نماینده گمرک، 16 نفر از افراد گارد ساحلی و 5 نفر غواص به دهانه اروند رود اعزام که همگی زیر آتش سلاح های سنگین قرار گرفتند که تعدادی از نفرات شهید و تعدادی زخمی شدند.

به گزارش روزنامه خبر جنوب:

در تاریخ سی ام شهریور درگیری بین نیروهای عراقی و ایرانی درگرفت که با تلاش سرسختانۀ ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی دیگر از پاسگاه های عراقی به نام صدام و پادگان اشله عراق زیر آتش قرار گرفت. در این روز نبرد در مرزهای ایران و عراق در استان خوزستان و مرزهای آبی اروند، به شدت ادامه داشت.نیروهای عراقی حداکثر فشار آتش هوایی و توپ خانه و تانک های خود را در منطقه مرزی پاسگاه فکه ی ایران قرار داده بودند که با مقاومت جدی و سرسختانه نیروهای ارتش، ژاندارمری و سپاه پاسداران مواجه شدند و در اثر آتش شدید یگان های زرهی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایان روز مجبور به عقب نشینی گردیدند.

منبع: جلد 1 تقویم تاریخ دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا(مرکز پژوهشهای دفاع مقدس)

 

 

 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده