به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس
جنگ تحمیلی یک دانشگاه برای نیروهای مسلح بود مصاحبه امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش با روزنامه آرمان براساس منابع موثق و مستند، احتمال قطعی حمله عراق به ایران پیش از شهریور ماه 1359، برای ارتش ج.ا.ا محرز بوده است. بفرمایید این اطمینان چگونه حاصل شده بود؟ و با عنایت به این که این احتمال از سوی ارتش به طور قاطع به مسئولان وقت کشور هشدار داده شده بود، مسئولان وقت چه موضعی گرفته و چه اقداماتی را سامان داده بودند؟

 

آرمان: زمانی که عراق با 12لشکر پیاده، مکانیزه و زرهی به خاک ایران حمله کرد، او و دیگر جوانان کشور سینه سپر کردند و در برابر تجاوز دشمن ایستادند . علاقه به ارتش و دفاع از کشور موجب شد تا سرانجام لباس رزم را برتن کند و به دانشگاه افسری امام علی (ع) راه یابد. تلاش جدی و پشتکار مثال‌زدنی او در دانشگاه و دوران دفاع مقدس و پس از آن نتیجه داد و در سال 1387 با حکم فرماندهی معظم کل قوا به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب گردید . به همین منظور آغاز هفته دفاع مقدس را بهانه‌ای دیدیم که با امیر سرتیپ احمد رضا پوردستان، فرمانده دلاور سال‌های دفاع مقدس نقش ارتش و نیروی زمینی در طول جنگ تحمیلی را بررسی نماییم.
براساس منابع موثق و مستند، احتمال قطعی حمله عراق به ایران پیش از شهریور ماه 1359، برای ارتش ج.ا.ا محرز بوده است. بفرمایید این اطمینان چگونه حاصل شده بود؟ و با عنایت به این که این احتمال از سوی ارتش به طور قاطع به مسئولان وقت کشور هشدار داده شده بود، مسئولان وقت چه موضعی گرفته و چه اقداماتی را سامان داده بودند؟
نیروی زمینی ارتش بارها وقوع حمله قریب‌الوقوع را از طرف دشمن اعلام کرده بود ولی یک اراده قوی برای انجام اقدامات سیاسی یا اعزام نیرو به مناطق مرزی وجود نداشت و تنها به تقویت ساده یگان‌های سر زمینی اکتفا شد. در حالتی بین هوشیاری و غافلگیری جنگ بر ایران تحمیل گردید و واحدهای زرهی دشمن که از مدت‌ها قبل درگیری‌های پراکنده زمینی را شروع کرده بودند از خطوط مرزی گذشتند و وارد خاک جمهوری اسلامی شدند. به‌رغم شروع جنگ تحمیلی و تهاجم وسیع نیروهای عراقی،‌ بنی‌صدر رئیس‌جمهور وقت که مسئولیت فرماندهی کل قوا به وی تفویض شده بود به اخطارها و توصیه‌های فرماندهان مبنی بر طرحهای دفاعی و اعزام نیرو به منطقه وقعی ننهاد و استراتژی و سیاست خود را «دادن زمین و گرفتن زمان» عنوان کرد که بعدها مشخص شد نه تنها این حربه یک طرح دفاعی نبوده است که از جمله افکار خائنانه و خودفروخته وی بوده است که قصد داشته جبهه تهاجم دشمن خالی از نیروهای دفاعی ما باشد تا دشمن بتواند هر چه سریع‌تر خود را به خوزستان برساند که بحمدا… با درایت و تدابیر حکیمانه حضرت امام (ره) این دسیسه و توطئه شوم بنی صدر خیلی زود نقش بر آب شد و از آن به بعد بود که شاهد موفقیت‌ها و پیروزی‌های چشمگیری در جبهه‌ها بودیم.

نقل از روزنامه آرمان

  ادامه مطلب را در لینک خبر دنبال کنید

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده