فتح و صیاد
پس از آنکه رزمندگان اسلام در مهرماه 1360 ، عملیات ثامن الائمه علیه السلام و در آذرماه، عملیات طریق القدس را به پیروزی کامل به پایان رساندند و توانستند ضربه محکمی بر پیکره ارتش دشمن وارد نمایند، بار دیگر برنامه­ ریزی­ ها را برای بازپس ­گیری باقی مناطق اشغالی ...

از دست دشمن متجاوز،  آغاز نمودند.  اگرچه آزادسازی خرمشهر  و عملیات بیت المقدس برگ زرین تاریخ جنگ تحمیلی است اما یکی از مهمترین نبردهایی که قوای اسلام پیش از آزادسازی  این پاره به خون غلتیده وطن تجربه کردند، نبرد «فتح المبین» بود. عملیات تاریخی فتح المبین یکی از کلیدی­ ترین نبردهای دوران دفاع مقدس است که در سایه توکل به خداوند متعال و تاسی از قرآن کریم و سوره فتح که می­فرماید:«انا فتحنا لک فتح مبینا» با موفقیت کامل سربازان اسلام به پایان رسید  و تاثیر بسزایی را در تغییر روند جنگ به نفع ایرانیان داشت.

در پی این عملیات، همگان باردیگر به چشم خود، معجزه ­ای از معجزات خداوند را دیدند آنگاه که در بامداد دوم فروردین ماه 1361 در حالی که رزمندگان اسلام بی­ صبرانه آماده شروع عملیات بودند و بانگ یا زهرا در قرارگاه­های عملیاتی فتح المبین، طنین­ انداز شد. عملیات در ساعت سی دقیقه بامداد و با غافلگیری کامل دشمن آغاز گردید و قوای اسلام با یاری خداوند متعال موفق شد طی سه مرحله حمله، به کلیه اهداف خود دست پیدا کند و ضربات سهمگینی را بر پیکره متجاوزان وارد نماید.

شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، فرمانده وقت نیروی زمینی، و مسئول مستقیم عملیات ، در میزگردی که برای تحلیل این عملیات در روزهای پس از عملیات برگزار شد، پس از آغاز کلام با نام خداوند و قرائت دعای امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)،  به تشریح عملیات فتح­ المبین می پردازند و می گویند:

«درود به روان پاک شهدای انقلاب اسلامی، آنهایی که با نثار خون پاکشان به ما الهام حرکت دادند و امروز بیش از هر زمانی سنگینی بار مسئولیت را برای ادامه این راه مقدس به دوش خودمان احساس می­کنیم. سلام و درود به امام امت،  الگوی انسان­هایی که می خواهند به طرف سعادت بروند، فرمانده کل قوا، امام خمینی. و سلام به شما خواهران و برادران عزیزمان، شما امت همیشه بیدار، شما ملت گرامی­ ای که، همیشه مشوق رزمندگان خودتان بودید و با آن حمایت­ها ، پشتیبانی­ها  و آن خوی شهید پروری­ تان بیش از پیش به ما الهام حرکت دادید. حرکتی زیبا، حرکتی که با مایه­ ی برکت، راه خودش را به طرف خدا به پیش می­برد. حرکتی که در آن راه شکست ندارد، حرکتی که در آن راه، ما عینیت­ های کلام خدا و بشارات خدا را می­بینیم. ما به یاری پروردگار یکتا، لبیک گفتیم به فرمان امام(ره)، که ما را در راهی پیش برد که امروزه، با آزاد شدن از قید سلطه استکبار جهانی، احساس می­کنیم سبک بال شده ­ایم و برای شکر این نعمت در خود روا داشتیم که تا حد توان بکوشیم و متحرک باشیم، و از مال و جان در این راه دریغ نکنیم. ما پیروان انقلابی با عزمت[هستیم] که نعمت جنگ و مبارزه، پشتوانه آبدیده­ گی این حرکت شده است. این نعمت موجب شده که امروز در سیر تکاملی درس گرفتن از جنگ در راه خدا، به مرحله­ ای برسیم که خداوند به ما لیاقت و کفایت این عنایت بزرگ و این نصرت بزرگ [را بدهد و آن را] به صورت [عملیات] فتح ­المبین نازل بکند. انشالله که زبان من تا اندازه­ ای که بیان­گر واقعیات صحنه[عملیات] فتح المبین باشد، بتواند به سخن درآید و آنچه را که [باعث شد]معجزه خداوند را [ با چشمان خود] ببینیم، بیان نماید.»

ایشان  در ادامه سخنان شان، این عملیات را نتیجه الهام از قرآن و از برکات آن برمی شمارند و اسلام را ابر قدرت حقیقی در مقابل ابرقدرت­های شرق و غرب می­نامند و می­فرمایند:

« با الهامی که ما از قرآن گرفتیم، از سوره فتح گرفتیم، با بشارتی که به فتحی نزدیک گرفتیم، با آن پیش بینی قرآن که ما را نوید داد به غنائم دشمن، آگاه ساخت از چهره کریه دشمن که درمقابل ما می­گریزد و در مقابل ما گریزش بی یاورانه است. الهام به اینکه سنت خداوند است، که حق همیشه بر باطل پیروز است و الهام به اینکه ما صاحب دینی هستیم که چیره خواهد شد بر ادیان جهان و اینکه پیامبر ما، رفتاری سازش ناپذیر با دشمنان خودش داشت و ما باید از او الهام بگیریم. پیامبر ما با یاران خودش مهربانی می­کرد و الفتی عمیق داشت و ما نیز باید این الفت را داشته باشیم. الهام گرفتیم که خداوند سیر تکاملی مومنین را از موضع ضعف به قوت تعیین کرده­است.

صبر و شکیبایی­ و پایداری و استقامت[است]، که مارا به آن قدرت می رساند تا امروز به عنوان مسلمانانی که اسلام متحرک را به عنوان ابرقدرت حقیقی، در مقابل ابرقدرت­های دروغین جهانِ شرق و غرب قرار دهیم. این بود مایه­ ی حرکت ما، این بود قوت قلبی که برای ما مسئولین جنگ در منطقه عملیات ایجاد شد. ما قوت قلب گرفتیم و به یاری خداوند مصمم شدیم که حمله را آغاز بکنیم. حمله­ای را که دشمن قبلاٌ [توانسته بود تا اندازه­ای]طرح­های ما را دست­کاری کند.»

در ادامه سخن،  شهید سرفراز اسلام با توضیح و تفسیر منطقه عملیات از روی نقشه  می فرمایند:

« برای اینکه بهتر بتوانم  برای برادران و خواهرانم، تشریح کنم صحنه­ ی عملیات را، بهتر است که نگاهی به صحنه عملیات بر روی نقشه بیندازیم.

منطقه­ ی عملیات فتح المبین منطقه ­ای بود بیش از دوهزار کیلومتر مربع. این منطقه از طرف شرق به رودخانه کرخه محدود می­شد، از طرف شمال به «ارتفاعات سپتون»، «ارتفاعات ممله»، و «دشت لزه» ، و از طرف غرب[محدود بود] به «ارتفاعات تینه»، و «تنگه رقابیه»، که امتداد آن می­آمد به طرف ارتفاعات «میش­داغ»، و از جنوب هم به همان منطقه میش­داغ که به طرف شرق می رود منتهی می شد. این منطقه بزرگ را ما مجبور بودیم برای اینکه کنترل عملیات را داشته باشیم به چند قسمت [تقسیم] بکنیم، و هر قسمت را با یک قرارگاه رهبری نماییم. در «منطقه عین­خوش» قرارگاه قدس ایجاد شد، در منطقه ارتفاعات سپتون، که به «پل جسر نادری»، ختم می شد از طرف شرق، قرارگاه نصر تشکیل شد، و در قسمت شوش یا غرب رودخانه کرخه قرارگاه فجر هدایت عملیات می­کرد که قرارگاه فجر هدف «ابوصلبی­خات» یا همان محل استقرار رادارمان که قبلا داشتیم و سایت چهار و سایت پنج بود. و بلاخره در قسمت تنگه رقابیه تا «ارتفاعات دوسلک»،قرارگاه فتح تشکیل شده بود…»

ایشان در ادامه سخنانشان قوت قلب و تمسک به قرآن و خداوند رادر میان ایرانیان رمز پیروزی جبهه حق در مقابل سپاه باطل و در مقابل برتری نظامی دشمن در منطقه برمی­شمارند و می­فرمایند:

«این چهار قرارگاه به وسیله یک قرارگاه مرکزی به نام قرارگاه کربلا که در این قسمت بود، در شرق جاده دزفول به طرف اهواز قرار داشت اداره می­شد. با قوت قلبی که ما از مراجعه به قرآن گرفته بودیم، با شوری که داشتیم، برادران ارتشی و سپاهی دور هم، مسئولین، به این نتیجه رسیدیم که باید هرچه زودتر وارد عمل بشویم. چه زمانی باید وار عمل بشویم؟ در زمانی که دشمن در دو منطقه از چهار منطقه ما، ابتکار عمل را از ما گرفته بود دشمن در منطقه رقابیه و در منطقه فجر، زودتر وارد عمل شده بود و به ما فشار می­آورد، بنابراین ما موقعی تصمیم به عملیات گرفتیم که، می بایست بیشتر برای هدف­های منطقه[قرارگاه] قدس که همان عین خوش و منطقه نصر که در منطقه سپتون بود فکر می کردیم. تمام زمینه­ها آماده شد این ترکیب رزمی مقدس ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که نیروهای بسیج هم در حمایتشان بود، آماده عملیات شدند و ما در زمان تعیین شده، ساعت سی دقیقه بعداز نیمه شب دوم فروردین ماه به چهار قرارگاه عملیاتی خودمان کد شروع عملیات را اعلام کردیم و گفتیم: بسم الله القاصم الجبارین، یا زهرا.»

 

 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده