عملیات آفندی کربلای 7 (1365/12/13)
ارتفاع 2519 متری در منطقه عمومی حاج عمران همراه با ارتفاعات واراس، شهداء، نصر و گردمند از عوارض حساس و کلیدی منطقه محسوب شده و عمدتاً دیده بانی بسیار مناسبی را به همه جهات نسبت به منطقه حاج عمران فراهم ساخته و کنترل حرکات را به طرف منطقه مذکور، آسان می نمود...

در این میان ارتفاع شهدا از وضعیت بسیار بهتری برخوردار بود. با توجه به اینکه تصرف ارتفاع 2519 متری عملیات آتی را به منظور تصرف ارتفاع شهدا تسهیل می ساخت، از ابتدا مورد توجه طراحان عملیات ها بود. به همین دلیل در عملیات والفجر2 به تصرف رزمندگان اسلام درآمد و متعاقب شروع حملات عراق سقوط کرده و از تصرف ایران خارج گردیده بود. 

در عملیات کربلای 2 که در تاریخ 10/06/1365 اجرا گردید نیز جهت تصرف این قله توسط سپاه پاسداران تلاش شد، اما این حرکت نیز ناکام ماند و برای دست یابی به آن نهایتاً عملیات کربلای7 توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و توسط تکاوران لشگر 64 ارومیه اجرا گردید. قله 2519 متری در منطقه حاج عمران در حالی مورد هجوم گردان جنگاوران لشگر64 ارومیه قرار گرفت که چندین متر برف قله و سراسر منطقه را دربرگرفته و سربازان شجاع لشگر با راهپیمایی24 ساعته خود، در میان برفها با رمز یا مولای متقیان ادرکنی (ع) دشمن را غافلگیر و اهداف مشخص شده را تصرف و در مقابله با پاتک های متعدد دشمن مقاومت و ایستادگی کردند و نهایتاً بعد از 5 روز اهداف بدست آمده را تثبیت نمودند. روز بعد از عملیات حضرت امام خمینی (ره) ضمن مکالمه تلفنی مستقیم با فرمانده عملیات، با صدور پیامی خطاب به رزمندگان می فرماید: شما با این عملیات قلب مرا خشنود ساخته اید. در این عملیات سرلشگر شهید ناصر یار قلی از فرماندهان ارتش به شهادت رسید.

نتایج :

–         آزاد سازی و تصرف ارتفاع 2519 متری توسط نیروهای خودی

–         کشته و زخمی شدن حدود 3000 نفر و اسارت 272 نفر از نیروهای دشمن

–         انهدام دهها دستگاه تانک، نفربر و خودرو

–         به غنیمت گرفتن 8 دستگاه تانک و نفربر و تعداد قابل توجهی جنگ افزار انفرادی و اجتماعی

منبع :

–         اطلس نبردهای ماندگار (نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی – سازمان ایثارگران ارتش)

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده