عملیات آفندی کربلا 5 (1365/10/19)
نام گذاری سال 1365 به سال سرنوشت از طرف ایران و عدم موفقیت عملیات کربلا 4 به دلیل کشف محورهای نفوذی نیروهای خودی توسط دشمن پیش آمد، بحرانی برای فرماندهان جنگ به وجود آورد که موجب شد فرماندهی عالی جنگ برای انجام یک عملیات، تضمین پیروزی طرح های عملیاتی را در خواست نماید.

این درخواست نیز باعث گردید تاکمتر کسی خطر را برای انجام یک عملیات قبول نماید ولی به دلیل آنکه پذیرش بن بست در جنگ،هدف عمده ای بود که استکبار جهانی انتظار داشت فرماندهی سپاه پاسداران با کسب تجربه نقاط ضعف عراق و آسیب پذیر بودن مواضع عراقی ها در منطقه شلمچه، عملیات کربلا 5 را طراحی کرد و با پیش بینی اهدافی با عمق کمتر در داخل خاک عراق به اجراء درآورد. در این عملیات نقش ویژه ای به عهده نیروی هوائی ارتش، هوانیروز و یگانهای پشتیبانی کننده از نیروی زمینی ارتش مانند توپخانه سنگین و احداث پل های مورد نیاز گذاشته شد.

چهار قرارگاه نجف ،قدس ،کربلا و نوح با بیش از 10 لشکر به مواضع سپاه سوم،ششم و هفتم عراق یورش بردند تا منطقه شلمچه را تصرف نموده و امکان پیشروی به سمت بصره را فراهم آورند. در شکل کلی همان طرح عملیات کربلا 4 با تغییرات جزئی و با رمز یا زهرا (س) اجراء گردید. قرارگاه نوح پشتیبانی را به عهده گرفت و محور پیشروی از شلمچه به طرف تنومه تعیین شد و بر اساس ماموریت محوله، قرار بود قرارگاه کربلا در شمال، قرارگاه قدس در مرکز و قرارگاه نجف در جنوب از خطوط مرزی عبور کرده و بعد از تصرف بوبیان ،کوت سواری و شلمچه، در امتداد شط العرب به طرف تنومه ادامه حمله دهند. ولی ارتش عراق برای سد کردن حرکت رزمندگان ایران حاضر شد بهای سنگینی پرداخت نماید، لذا با گسیل انبوه نیروهای خود به منطقه ای به وسعت کم در زیر آتش شدید و موثر نیروی خودی ایستادگی نمود. در این عملیات حسین خرازی و اسماعیل دقایقی فرماندهان لشکرهای 14 امام حسین و 9 بدر سپاه پاسداران و همچنین روحانی مجاهد عبدالله میثمی  به شهادت رسیدند.

نتایج:

·     مواضع متعددی درخاک عراق به اشغال ایران درآمد که بالغ بر 75 کیلومتر مربع بود.

·     حدود 90000 عراقی کشته و زخمی شدند و 2385 نفر به اسارت درآمدند.

·     800تانک و نفربر منهدم شد و 190 دستگاه به غنیمت درآمد.

·     40هواپیما و 5 بالگرد سقوط کرد.

·     180عراده توپ و 90 قبضه پدافند هوائی منهدم و 20 عراده توپ نیز به غنیمت درآمد.

·     بعد از عملیات شمارش معکوس پایان جنگ شروع شد که منجر به صدور قطع نامه 598 در سال 1366 گردید.


منابع:

·     کتاب اطلس نبردهای ماندگارنیروی زمینی ارتش (سازمان ایثارگران ارتش)

·     اطلس جنگ ایران و عراق مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس(سپاه)

·     عملیات کربلای 5 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ(سپاه)

 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده