ساخت یادمانی در گرامیداشت شهید سرلشکر فلاحی
سرتیپ 2 بازنشسته مسعود بختیاری در دومین ماه از سال جاری باز هم طبق معمول و حسب وظیفه آموزشی خود در ده سال اخیر، برای توجیه مناطق عملیاتی خوزستان در هشت سال دفاع مقدس، چند روزی از جمله زائران آن سرزمین عاشورایی شدیم...

و توفیق شرف حضور در زیارتگاه های شلمچه،‌ اروند، طلائیه، دارخوین، حسینیه، هویزه و …فوز دیدار و زیارت یادمان شهید بزرگوار دکتر مصطفی چمران در دهلاویه سوسنگرد نصیبم گشت. در طی طریق از خرمشهر به سوی دهلاویه، به فضل خدا از یک حادثه رانندگی بسیار خطرناکی جان سالم بدر بردم و پس از بیرون آمدن از خودروی واژگون شده بدون درنگ به مشهد شهدای هویزه و دهلاویه شتافتم.در یادمان رفیع، با شکوه و پر صلابت شهید چمران که طرح معماری ساخت آن، نمادی گویا از پایمردی و مقاومت آن شهید گرانقدر است ساعتی فراغتی داشتم که تا رسیدن همراهان در تنهایی خود مروری بر زندگی مبارزاتی و عارفانه آن بزرگوار داشته باشم.در این مکان همواره سعادتی داشته ام تا چند دقیقه ای برای شناساندن جایگاه علمی و رزمی شهید چمران برای زائران مشهد او چند کلمه ای صحبت بدارم.

خسته و کوفته و مجروح از حادثه ای که از سر گذرانیده بودم در مسیر، مروری بر سر گذشت، تالمات و مبارزات او درباره ی مناطق غرب کشور و سپس در جبهه سوسنگرد و تحسین ساختمان این یادمان با خطوط مستقیم و نمای سنگ گرانیت سفید رنگ خود که شکوه، جلال و عظمت روحی دکتر چمران را بخوبی تداعی ذهن هر بیننده ای می کند بی اختیار به یاد یار، یاور و همراه او افتادم که مظلومانه زیست و مظلومانه به شهادت رسید. یک نظامی عالی رتبه در پنجمین دهه از عمر خود که بار مسئولیت و مشکلاتی بس عظیم را بدوش می کشید. یاد سر لشکر ولی ا… فلاحی که در دو سال پس از انقلاب مسئولیت طاقت فرسای فرماندهی نیروی زمینی ارتش را با دست به گریبانی با مشکلاتی غیر قابل تصور عهده دار بود. در خرداد ماه سال 59 به ریاست ستاد ارتش منصوب شد که مسئولیتی بس خطیرتر بود و پس از عزل بنی صدر از سوی حضرت امام راحل(ره) به جانشینی فرماندهی کل قوا و فرماندهی جنگ منصوب شد که تا زمان شهادت این مهم را بر عهده داشت و در این دوران است که عملیات پیروز ثامن الائمه در مهر ماه 1359 اجرا شد.

شهید فلاحی در دوران فرماندهی اش چه در نیروی زمینی و چه در ستاد مشترک، ‌چه بسیار ناسازگاری ها و بد اخلاقی ها که از این و آن ندید و چه گروه های ضد انقلاب و چپ گرا که به دلیل عشق فلاحی به امام خوبی ها، خمینی کبیر(ره) و علاقه او به ابوذر زمان مرحوم طالقانی و ایستادگی فلاحی در مقابل ضد انقلاب، برای دستگیری و سپردن او به جوخه اعدام، دندان تیز کرده بودند و در این راستا به بهانه های مختلف تلاش می کردند، طوری که چندین بار در مسیر تردد هایش دستگیر شده بود اما علیرغم این مشکلات، سرسختانه برای باز سازی ارتش و بر قراری امنیت و صیانت از نظام نو پای انقلاب اسلامی به دفتر کارش باز گشته بود و همواره هم از پشتیبانی و حمایت الهی حضرت امام رضوان ا… تعالی علیه برخوردار بود. هنوز بسیاری از آنان که اکنون در دهه پنجاه سنی خود قرار دارند مباحثات و مناظره های سر لشکر فلاحی و شهید دکتر بهشتی را با سران گروهک های چپ مانند فرخ نگهدار و یا ایده لوگ های مارکسیست در مسائل ایده لوژیکی و حفظ امنیت کشور به خاطر می آورند.

شهید فلاحی، این یار و یاور همراه شهید عزیز دکتر مصطفی چمران در بحران کردستان و در سال اول جنگ،  در علم نظامی و تخصص خود استادی ممتاز و شناخته شده بود و شاگردان بسیاری تربیت کرده بود لحظه ای از حضور مستقیم در جبهه های مبارزه با ضد انقلاب و با دشمن بعثی، دریغ نمی کرد و بار ها تا مرحله شهادت پیش رفته بود.

بالگرد او دو بار دچار سانحه شد و یکبار هم جیپ حامل او هدف آر.پی.جی دشمن بعثی قرار گرفت و زمانی هم در رودخانه کرخه مشغول بررسی جاری کردن آب به منطقه اشغالی دشمن بود که تا آستانه غرق شدن و مرگ پیش رفته بود.

فشار های کمر شکن درونی و برون سازمانی وارده بر او بسیار سنگین بود زیرا از یک طرف باید با ارتش عظیم عراق در طول 1600 کیلومتر جبهه می جنگید و از طرفی همزمان با ضد انقلاب نیز رویارویی می کرد.

تحمل و کشیدن چنین بار سنگینی فوق العاده طاقت فرسا بود اما عشق به خدمت و ادای تکلیف و وظیفه دینی و مکتبی و رسالت اطاعت از مقتدایش امام عزیز که در قلبش موج می زد از او یک امیر خستگی ناپذیر و نستوه ساخته بود.

یادآوری این مسائل مرا به فکر انداحت چرا برای سرلشکر فلاحی و حتی  روانشاد سرلشکر ظهیرنژاد نباید یادمان هایی بسازیمتا آن ها را در تاریخ ایران ماندگار و جاودانه کنیم.

آیا ساخت یک ستون در منطقه ای از خوزستان با طراحی مناسب که در میسر راهیان نور قرار داشته باشد کاری شایسته و سزاوار آن مرد بزرگ نیست؟ آیا ، تنها گذاشتن تندیسی از فلاحی در دهکده طالقان کفایت می کند؟ صحنه عملیاتی خوزستان باید دارای این یادمان باشد که می توان با بررسی هنرمندانه و هوشمندانه هم محل و هم شکل آن را مشخص کرده و به عنوان نمادی از ایثار گری های ارتشیان دلیر، آنرا زیارتگاه زائران راهیان نور و مردم شهید پرور ایران اسلامی قرار داد.

شهید بزرگوار سرلشکر ولی ا… فلاحی به عنوان رئیس ستاد ارتش و فرمانده کل قوا در سال اول جنگ شخصیتی دانشمند، فاضل، متخصص، متشرع، متعبد، ولایی و عاشق و مطیع امام راحل، آرام و مظلوم و درگیر با نابسامانی های بسیار، همراه با فرماندهان نیروهای خود در تلاش بود که تا هر چه سریع تر پیشروی دشمن را متوقف سازد که ظرف همان دو هفته اول جنگ، به این کار بزرگ و اساسی توفیق یافت و آنگاه در هر کجا که توانست به دشمن حمله ور شد، حملاتی که اگر چه پاره ای اوقات ناکام می ماند اما همان ناکامی خود یک پیروزی یا زمینه ای برای آن بود زیرا حتی همین چند ناکامی جزئی دشمن را از ادامه تلاش برای پیشروی بیشتر باز داشت.

فراموش نکنیم هم او بود که در نیرو های مسلح برای اولین بار و در اوج غربت مظلومانه ارتش و دیگر نیرو های مسلح گفت ما حسینی و عاشورایی خواهیم جنگید؛ از این رو برپایی یادمانی برای او، هم حق و هم سزاوار او و نیز شایسته این ملت بزرگ است..

روانش شاد و با امامش محشور باد

 

 

 

 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده