زنان؛ مروارید انقلاب بحرین
زن بحرینی در برنامهی مبارزاتی خود، مبارزه با ظلم را که مقدسات، اعتقادات، جان، مال و ناموس مردم را هدف قرار داده، در دستور کار دارد. زن بحرینی در سازماندهی تظاهرات به انتظار مردان نمینشیند و برای شرکت در مرکز میدان حضور مییابد.
گروه بین‌الملل برهان؛ متن زیر، حاصل گفت‌و‌گوی اختصاصی «برهان» با یک فعال برجسته‌ی بحرینی در خصوص نقش زنان در انقلاب این کشور است. طبق روال معمول، وقتی از او پرسیدیم: «با توجه به شرایط حاکم بر بحرین، اجازه‌ی انتشار نام و عکس شما را داریم؟» نه، پاسخ ما شد. «ام محمد»، نام مستعاری است که وی در انتهای این مصاحبه‌ی کوتاه، به ما پیشنهاد کرد.

نقش زنان بحرینی در تظاهرات برضد رژیم آل‌خلیفه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هر کسی که مسائل بحرین را پیگیری می‌کند، با نگاهی گذرا می‌تواند میزان و قدرت حضور زنان را در تظاهرات به طور خاص و در جریان‌های سیاسی به طور عام، مشاهده کند. همچنین زن بحرینی در سازماندهی تظاهرات به انتظار مردان نمی‌نشیند و حتی در دهه‌ی 90 هم شاهد آن بودیم که زن بحرینی در تظاهراتی که در دانشگاه و خیابان‌ها شکل می‌گرفت، حضور داشت و امروز هم در میدان لؤلؤ بدون اینکه کسی از مخالفان او را دعوت کند، برای شرکت در تظاهرات از خانه خارج می‌شود و در مرکز پایتخت حضور می‌یابد.

نقش زنان با حضور رده‌های سنی مختلف قوت می‌گیرد، مادر به عنوان رهبر، در پایتخت و برخی روستاها حضور فعال دارد و دختران جوان که تعدادشان بیشتر است، پشت سر مادران حرکت می‌کنند. این نقش آنگاه قوی‌تر بروز می‌یابد که زنان با حفظ موازین شرعی و پایبندی به اصول اسلامی در این حرکت‌ها شرکت می‌کنند.

به نظر بنده، یکی دیگر از مسائلی که به نقش زنان در این عرصه قوت بخشیده، فتوایی بوده است که آیت‌الله «شیخ عیسی قاسم»، این رهبر فقیه صادر کرد. بر اساس این فتوا، حمایت از زنان که حکومت به آن توجهی نداشت، تضمین شد. این فتوا و پیامدهای ناگواری که در پی آن برای عناصر مزدور به وجود می‌آمد، سبب گردید تا حکومت به زنان تعرض نکند.

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده