شاهد شکل گیری نظام بین الملل جدید هستیم
کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه شاهد شکل گیری نظام بین الملل جدیدی هستیم، گفت: اگر سوریه به کمک همپیمانان خود چون روسیه بتواند به سلامت از بحران عبور کند می تواند بر معادلات قدرت تاثیرگذار باشد.

مسعود اسداللهی، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه و محمد ضرار جمو، رییس دایره مهاجرین از سوریه مهمانان گفتگوی ویژه خبری شب گذشته بودند که در این برنامه به بررسی آخرین تحولات در سوریه پرداختند. بخش های مهم و برگزیده این گفتگو را در زیر می خوانید:
– با مروری بر تحولات چند ماه گذشته در سوریه می توان دریافت که تروریست‌ها سعی داشتند در اوایل سال 2012 سناریوی بن قاضی را در سوریه دنبال کنند. در بن قاضی لیبی رهنمود این‌گونه بود که نیروهای خارجی یک مکانی را آزاد کنند و سپس آن مکان پلی باشد برای آزادسازی مناطق دیگر و در آن مکان دولت موقت تشکیل شود اما در سوریه و شهر حمص در نزدیکی لبنان، شورشیان مسلح سعی داشتند که سیطره قدرتمندانه‌ای پیدا کرده و عملیات بن قاضی را در این مکان اجرایی کنند که با هوشیاری ارتش سوریه این امر خنثی شد. در سه ماهه دوم سال 2012 شورشیان با شکست خوردن در طرح بن قاضی آن را تبدیل به طرح طرابلس کرده‌اند، این طرح به گونه ای بود که یک سری هسته اطلاعاتی وارد طرابلس شده بودند و در انتظار فرمان اجرای دستور مانده بودند و با اجرای آن مقامات لیبی به شدت غافلگیر شدند اما با شکست طرح بن قاضی در سوریه نیروهای امنیتی و اطلاعاتی غربی- عربی وارد عمل شدند؛ دستگاه‌های اطلاعاتی همچون بلک‌واتر که بیشتر تمرکز داشتند بر مساجدی که در ماه مبارک رمضان از ازدحام جمعیت برخوردار بودند. با هوشیاری دستگاه‌های اطلاعاتی سوریه، این اقدامات یک هفته زودتر از سوی هسته اطلاعاتی صورت گرفت و ارتش سوریه با پیش‌دستی، توانست این عملیات را خنثی کند.

– غرب و کشورهای مرتجع عربی سعی دارند با ضربه زدن به سوریه و خارج کردن این کشور از حلقه مقاومت به اهداف خود دست یابند که با این هجمه و فشارها باقی ماندن نظام در سوریه بسیار عجیب است. بحث سوریه از حالت منطقه‌ای، خارج و تا حدودی بین المللی شده است و به گفته معاون وزارت امور خارجه روسیه اکنون شاهد شکل گیری نظام بین الملل جدیدی هستیم. در بحث سوریه، نگاه روسیه استراتژیک بوده و نه تاکتیکی؛ زیرا اگر روس‌ها در این بازی متحمل شکست شوند نظام بین‌المللی بدون حضور روسیه شکل خواهد گرفت و جهان بیشتر به سمت تک قطبی بودن پیش خواهد رفت اما اگر سوریه به کمک هم‌پیمانان خود همچون روسیه بتواند به سلامت از بحران عبور کند می تواند بر معادلات قدرت در نظام بین الملل تاثیرگذاری فراوانی داشته باشد.

 

– ماه رمضان امسال در سوریه بسیار مهم خواهد بود زیرا شورشیان می توانند از این ماه به شدت سوء استفاده کنند و گذر از این ماه می تواند موفقیت بزرگی برای گذار از بحران اجتماعی و نظامی باشد و پس از آن بشار اسد اصلاحات اجتماعی را در سوریه اجرایی کند.
– در چند ماهی که از تحولات سوریه می گذرد آمریکا پیشقراول اقدامات تروریستی در سوریه بوده است و با همکاری چندین کشور سعی دارد با وارد کردن اسلحه از مرزها اوضاع را در سوریه نا آرام کرده و دولت سوریه را ساقط کند. افرادی که در انفجارهای چند روز گذشته در شورای عالی امنیت ملی سوریه کشته شدند برای بررسی تحولات در سوریه دور یکدیگر جمع شده بودند و این اتفاق، همانند اتفاقاتی بود که در ابتدای انقلاب اسلامی در ایران رخ داده بود که بیشتر از بیرون هدایت می‌شود اما انقلاب اسلامی توانست آن را مهار کند و بشار اسد نیز توطئه هایی که موساد و برخی کشورهای غربی- عربی تدارک دیده بودند را با هوشیاری ارتش خنثی کرده و مانع از گسیختگی نظام شده است.

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده