• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
چند رسانه ای
قطعنامه ها
کتاب های آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

نیروی هوایی در فتح المبین

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


«شبح-3»: عملیات مشترك - فتح‌المبین (كربلای2)

پس از دریافت دستور عملیاتی «كربلای-2» در روز هفتم اسفندسال60 دستور رزمی «شبح-3» نوشته شد و از قرارگاه ویژه عملیات هوایی جنوب به یگانهای سازمان رزمی عملیات «کربلای2» صادر و تأکید گردید که گسترشها انجام شود ضمناً روز «ر» و ساعت «س» متعاقباً اعلام خواهد شد. یگانها همه آماده اجرای عملیات بودند، قرارگاه ویژه عملیات هوایی جنوب نیز از بام تا شام عملیات دفاع هوایی صحنه نبرد را با پرواز خلبانان هواپیماهای «اف-14» برفراز صحنه برقرار كرده بود و گسترشهای دفاع موشكی صحنه نبرد نیز با انتقال سایتهای موشكی پایگاه هوایی دزفول به میان صحنه دركنار یگانهای نیروی زمینی در غرب دزفول همه چیز آماده شده بود تا حمله سرنوشت ساز «كربلای-2» آغاز گردد.


خاطره ای از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس؛ به مناسبت عید نوروز

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


مشکل سال تحویل - سرهنگ محمد علي پوربزرگ

در منطقه تنگ حاجیان گیلانغرب بودیم. آن قدر گرفتار جنگ و مشکلات خود بودیم که زمان را از دست داده بودیم. آن روز یکی از معاونین یگان به من مراجعه و هماهنگی نمود که برای استحمام به شهر برود. وقتی به شوخی از او پرسیدم: چیه جناب سروان، مگه چه خبره؟

در جواب گفت: مثل این که فردا سال تحویله.

با شنیدن این جمله تازه متوجه شدم که به تحویل سال نو نزدیک می‌شویم. از جناب سروان تشکر کردم و به او گفتم که من هم همراه شما می آیم


سروده های دفاع مقدس- خواب ارغوانی

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


یاد یاران

بهار آمد که ابر تازه آرد     دلم خونابه‌های تازه بارد

سر رنگین‌کمان، بر سینة آب    ز چشم صبحگاهان می‌پَرَد خواب


خاطرات سلیمانجاه (7)

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


چگونگی عملیات فتح­المبین

عملیات با رمز یا زهرا (سلام الله علیها) در 30 دقیقه بعد از نصف شب روز دوم فروردین­ سال 61 آغاز شد، حدوداً دهم فروردین هم تمام شد. و هشت شبانه­روز این عملیات طول کشید. ابتدا در سه مرحله طرح­ریزی شده بود، ولی چهار مرحله طول کشید که منطقه پاک­سازی بشود. هشت هزار نفر از دشمن اینجا کشته شد، 15هزار نفر اسیر گرفتیم. حدوداً 2400 کیلومترمربع زمین آزاد شد، منطقه غرب دزفول وشوش آزاد شد و می­توان گفت  لشکر 10 و 1 دشمن آسیب کلی دیدند و این فتح­الفتوح بود. البته اسم این عملیات را از قرآن درآوردند. این عملیات که بحث بود اسمش چه باشد، قرآن را باز کردند، آیه «إنا فتحنا لک فتحاً مبیناً» آمد و از این آیه استفاده کردند و اسمش را فتح­المبین گذاشتند.


کلاه سبزها : خاطرات نیروهای ویژه هوابرد

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش هشتم : خاطرات سرتیپ دوم ستاد بیژن پارسا

*عبور از کرخه

خلبان به من گفت: «بقیة نیروهاتون به سمت کرخه رفتن، ما هم به عقب بر می‌گردیم.» من با شش نفر به سمت کرخه‌کور رفتیم. دو طرف کرخه زمین کشاورزی بود. در آن موقع، هنوز روستاها به طور کامل تخریب نشده بود و مردم کشاورزی می‌کردند، طوری که در بعضی از زمین‌ها هندوانه‌های درشتی دیده می‌شد.بچه‌ها را دیدیم که از آب عبور کرده‌اند و به آن طرف کرخه رفته‌اند. برای عبور از کرخه نه قایقی بود و نه می‌شد شنا کرد. بومیان منطقه برای عبور از عرض کرخه، که در آن قسمت حدود ده دوازده متر بود، سه چهار بشکه را به هم می‌بستند و چیزی شبیه کَلَک درست می‌کردند


میگ و دیگ (59)  و  (60)

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


شرمندگی - سرهنگ محمدرضا عباسي

در عملیات فتح‌المبین بود که ما در میشداغ مستقر بودیم و پروازهای فکه را انجام می‌دادیم. یک بار از ما خواستند که یک پرواز فوری شناسایی در منطقه انجام دهیم. به همین خاطر یک تیم آتش به پرواز درآمد.

در حین پرواز ناگهان متوجه شدیم که وارد منطقه استقرار نیروهای عراقی شده ایم. بلافاصله درگیری آغاز شد و یکی از خلبانان مسیحی ما که متخصص موشک ماوریک بود، قرارگاه عراقی‌ها را مورد هدف قرار داد و آنجا را تبدیل به تلی از آتش نمود.


کلاه سبزها : خاطرات نیروهای ویژه هوابرد

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش هفتم : خاطرات سرتیپ دوم ستاد بیژن پارسا

به ساعت نگاه کردم؛ 12 بود. فیوز یکی از خرج‌ها را کشیدم و با قدرت زیاد زیر تانک فرستادم. چون زمین کاملاً هموار بود، وقتی منفجر شد، شدت انفجارش تانک را از جا بلند کرد. هم‌زمان یکی از بچه‌ها با آر‌پی‌جی به کامیون حمل مهمات شلیک کرد؛ کامیون منفجر شد. با انفجار کامیون گلوله‌هایی که داخل آن بود، با سرعت بسیار زیاد و سفیرکشان در فضا می‌چرخید و منفجر می‌شد. اگر کسی می‌ایستاد، قطعاً ترکش‌ها به او می‌خورد. با لطف و عنایت خداوند، گلوله‌ها به ماشین‌ها می‌خورد و آنها را منفجر می‌کرد.


دانستنی‌های دفاع مقدس

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


. جنگ ش‌م‌َ ه چه نوع جنگی است؟

اصطلاح جنگ ش‌م‌‌ر که بعدها به ش‌م‌ه تغییر نام داد مربوط به جنگ نوینی است که در آن از سلاح‌های شیمیائی، میکربی، رادیواکتیویته و هسته‌ای استفاده می‌گردد. این اصطلاح از زمانی در جبهه‌های جنگ مورد استفاده قرار گرفت که ارتش عراق جهت سرپوش نهادن بر شکست‌های خود و تضعیف روحیه رزمندگان داده شد. امروزه در سازمان‌های نظامی به عنوان «رسته جنگ نوین» از آن یاد می‌شود.


عملیات بزرگ فتح المبین

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش دهم:

خلاصه نقش نیروی هوایی ارتش در عملیات فتح المبین

با ابلاغ دستور مبنی بر ادامه سریع عملیات آزادسازی خاک جمهوری اسلامی، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مأموریت تأمین اطلاعات تاکتیکی هوایی و طرحریزی برای تهیه آتش پشتیبانی، قطع خطوط مواصلاتی و جداسازی نیروها و پشتیبانی نزدیک هوایی و انهدام مراکز تجمع دشمن برای ایجاد شکاف در خطوط تماس و همچنین تأمین دفاع هوایی از عقبه نیروها و تأمین پوشش هوایی ارتفاع کم، متوسط و بالا در منطقه عملیات را برعهده گرفت.


سروده هایی از صاحبان سیف و قلم (7)

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


چهارانه

ادبيات پايدارى دفاع مقدس دو بيتى‏ها

چرا ديوار صوتى را شكستى

تو كه طرفى ز حال من نبستى    تو كه با ديگرى رفتى نشستى

 ز باند عشق من پرواز كردى    زدى ديوار صوتى را شكستى


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتمایی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015