هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

خاطرات سال های نبرد شهید صیاد شیرازی

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


يادداشت ويژه شماره 33

بسم الله الرحمن الرحيم

نكات از جلسه قبل :

مقدمه جلسه - مواردي از بيانات آقاي امامي كاشاني :

ـ درك نشدن مشكل اين گروه كودكان، نظام هم درك نكرده.

ـ تعيين علل ناتواني و عجز در رسيدگي به كودكان....................


روایت تشکیل تیپ5 ابوالفضل(ع)

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش سوم: پاسخ قرآن به تفال - آغاز احداث محل استقرار تیپ

پس از جذب تمامی سربازان و اتمام آموزش‌های مقدماتی آنان و سازمان یافتن تیپ و پایان یافتن استقرار تیپ، شروع به ساختن پادگان نمودیم. بنا بر دستور شهید صیاد، اولین اقدام در جهت احداث اماکن و بناهای مورد نیاز تیپ، احداث حسینیه بود که همین امر در سرلوحه اقدامات قرار گرفت و اولین مکانی که ساخته شد، حسینیه عمومی تیپ بود. ساخت و ساز اماکن به طوری بود که پس از اجرای آموزش‌های صبح، بعدازظهرها كاركنان پایور و سربازان به عنوان کمک بنا، کارگر ساده و... در ساختن الباقی استحکامات پادگان همکاری می‌کردند.


میگ و دیگ (43) و  (44)

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


سیم خاردار - از ستوان یکم داود رحماني

شاید اولین گروهی که به صورت داوطلب به جنوب اعزام شد، یگان هوانیروز بود. البته تکاوران نیروی دریایی از همان روز نخست به آنجا رسیده بودند و از قبل نیز تعدادی از تکاوران در جنوب بودند. ما روز هفتم مهر به اهواز آمده و از آنجا به آبادان و سایر مناطق اعزام شدیم در این مرحله از ساير نيروها جلو افتادیم. اولین مأموریتی که به گروه ما دادند، استقرار در محلی بود که به نیروهای عراقی نزدیک بود ولی ما درگیری شدیدی با آن‌ها نداشتیم


در کمین گل سرخ - بخش ششم

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


افراد گردان هنوز غرق در خوشحالی بودند که دیدند سرگردی از یکی از گردان های پیاده بیرون آمد ونزدیک تیمسار پاهایش را را محکم به هم کوبید و گفت: « تیمسار این ستوان یکی از درس های عملیات را غلط یاد داده است.»

علی پرسید : « کجا را جناب سرگرد؟»

سرگرد رو به تیمسار گفت: « سخمۀ بلند را باید در پنچ شماره انجام داد اما گردان او در سه شماره انجام می دهند.»

تیمسار پرسید: «چه میگویی ستوان؟»...................

 


در کمین گل سرخ

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش پنجم: جنگ سرنیزه و تشویق فرمانده لشکر

ستوان علی صیاد شیرازی، بعد از یک مرخصی کوتاه، همراه هفده نفر از همدوره ای هایش برای گذراندن دوره مقدماتی توپخانه به اصفحان رفت، علی در اولین فرصت در آن جا خانه ای اجاره کرد تا به گرگان برگشت تا خانواده اش را هم به اصفحان آورد. در سه سال دوره علی، آن قدر به آنان سخت گذشته بود که حالا بدون مقاومتی پیشنهادش را پذیرند و با او بیایند.


نیروی هوایی در دفاع مقدس (10)

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نقشی بسیار ارزشمند و فراموش نشدنی در دفاع مقدس هشت ساله ایفا نموده است. عقابان تیز پرواز این نیرو، علاوه بر پشتیبانی نزدیک و مستقیم از رزمندگان زمینی، با پرواز در عمق خاک عراق، منابع و تاسیسات مهم، راهبردی و حیاتی دشمن را با شجاعت و رشادت مثال زدنی شان و به رغم وجود سامانه های پدافندی بسیار پیشرفته، متعدد و چند لایه منهدم کرده اند. این دلیر مردان، همچنین در مواقع لزوم با نفوذ به عمق مواضع و سرزمین دشمن، از اهداف مورد نظر عکس برداری هوایی نموده و اطلاعات لازم و کافی را برای انهدام آنها فراهم آورده اند. برای آشنایی با این فعالیت و ماموریت نیروی هوایی، تعدادی از عکس هایی که خلبانان جان برکف این نیرو در دوران جنگ تحمیلی تهیه کرده و اکنون از طبقه بندی خارج شده اند را در معرض دید مخاطبان محترم سایت قرار می دهیم.


سروده های دفاع مقدس- خواب ارغوانی

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


(16) استاد عشق1

 

استاد عشق و عارف روشن ضمیر ما     سردار جانشکار و سترگ و دلیر بود

در سرفرازی و به زلالی چو آبشار        در اوج سربلندی خود سر به زیر بود


نبردهای صحنه عملیات غرب

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش یکم: مقدمه

مطلبی که در پی می آید و به صورت سلسله وار دنبال خواهد شد، بر گرفته از کتاب « نبردهای صحنه عملیات غرب»، به قلم مرحوم؛ سرهنگ زرهی ستاد سید یعقوب حسینی است که توسط هیئت معارف جنگ گردآوری و چاپ و منتشر شده است. این کتاب نیز به مانند سایر کتاب های زنده یاد سید یعقوب حسینی حاوی نکات ارزشمندی از تاریخ وقایع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است. بینندگان محترم سایت را به مطالعه و دنبال کردن مباحث ارزشمند مطروحه در این کتاب دعوت می نماییم.


سرباز در خاطرات دفاع مقدس

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


شهادت در ميان آب و خون
چند روزي بود كه از طرف لشكر مأموريت يافته بوديم تا محلي را براي استقرار آتشبار در نزديكي محور عمليات آماده كنيم. شب‌ها به منطقه مي‌رفتيم و تا نزديك صبح با بولدوزر كار مي‌كرديم و قبل از طلوع سپيده محور را ترك مي‌كرديم، چون نيروهاي بعثي روي ارتفاع 1830 مستقر بودند و از آنجا ديد كاملي روي مناطق اطراف داشتند. در فاصله حدود 200 متر جلوتر از ما ديدگاه «سرسول» قرار داشت كه از نظر راهبردي از اهميت بسياري برخوردار بود و ديده‌بان‌هاي دشمن روي اين محل ثبت تير2 كرده بودند.


روایت تشکیل تیپ5 حضرت ابوالفضل(ع)

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش یکم:  طرح ایده ای نو  - سرتیپ محمد حسن حبیبیان                             

مقدمه

با یاد و نام خداوند بزرگ و استعانت از ذات اقدس الهی، سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)، سلام و درود بر ارواح پاک و مطهر شهدا، روح پرفتوح حضرت امام(ره)، سلام و تحیت به محضر مقام معظم فرماندهی كل قوا، حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مدظله‌العالی)، جانبازان، آزادگان و رزمندگان، که یاد و خاطره این عزیزان پیوسته در صفحات تاریخ کشور اسلامی ایران ثبت و ضبط و باقی خواهد ماندموضوع این كتاب، یادگاری از شهید بزرگوار صیاد شیرازی است كه ریشه در تفكر و خلاقیت و دلسوزی آن شهید بزرگوار داشت و از زمانی كه تشكیل این واحد به ذهن و فكر شهید رسید و تا زمانی كه مقدمات تشكیل آن فراهم گردید و سپس منحل شد، زمان زیادی به طول نیانجامید...آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015