هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

نبردهای صحنه عملیات غرب

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش سیزده: عدم هماهنگی نیروها به دلیل فقدان وحدت فرماندهی

«كميته انقلاب اسلامي شهرستان اراك، يك واحد بسيجي براي تقويت نيروهاي رزمنده در منطقه کرمانشاه اعزام كرده بود. اين كميته در 24 مهرماه 1359 مستقيماً به ستاد مشترك اعلام كرد؛ كه افراد اعزامي از اراك به منطقه غرب توانستند دو تپه را به تصرف درآورند، ولي به‌علت عدم هماهنگي بين رزمندگان خودي، آن‌ها نتوانستند تپه‌هاي تصرف‌شده را نگه دارند و حتي دو گروه بسيجي اشتباهاً به همديگر تيراندازي كردند، وحدت فرماندهي وجود نداشت. فقط ستوان‌يكم توپخانه كلانتري توانست تا حدودي بين گروه‌ها وحدت ايجاد كند.»


در کمین گل سرخ

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


بخش بیست ویکم: آغاز درخشش

در آن خلوت سهمگین طبیعت، شاید هنوز بیش تر از بیست قدم پیش نرفته بود که صدای شلیک گلوله  ای سکوت را شکست و صدای رد شدن تیر از نزدیکش شنید. خود را به زمین انداخت و فریاد کشید:

-نزنید من خودی هستم!

خودش را معرفی کرد و خواست بگوید چرا این طور شده است، اما نگهبان فرصت نداد و گفت: «من نمیشناسمت اسلحه ات را روی زمین بگذار و دست هایت را بالا بگیر و بیا جلو!»


دانستنی‌های دفاع مقدس

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


11- از پناهگاه‌های مردمی چه می‌دانیم؟

وقتی حملات هوایی دشمن به شهرها شدید شد، مسئولان کشور به طور جدی به جستجوی راه‌هایی پرداختند که مردم آسیب کم‌تری ببینند. پیش از این، مردم هنگام حمله هوایی دشمن، به زیر‌زمین‌های خانه‌هایشان پناه می‌بردند، نزدیک شیشه‌ها نمی‌نشستند، کنار ستون‌های اصلی خانه قرار می‌گرفتند، لوازم شکستنی را از روی تاقچه‌های اتاق‌ها بر می‌داشتند و . . . ولی این اقدامات کافی نبود. قبل از هرچیز لازم بود که مردم برای مقابله با حملات هوایی دشمن آموزش ببینند. این بود که از تاریخ 27 بهمن به مدت ده روز طرح آموزش و بسیج عمومی برای مقابله با حملات هوایی دشمن اجرا شد.


سرباز در خاطرات دفاع مقدس

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


آخرين حرف

شب پايان خدمت سربازي، شب قشنگي بود ـ يكي از شب‌هاي آخر پاييز  1363ـ در آن شب هر چه را كه در مدت خدمتم ديده بودم در ياد داشتم، مرور كردم. احساس مي‌كردم اسرا را دوست دارم و مي‌دانستم هر چه بيشتر با آنها باشم شناخت كامل‌تري نسبت به آنها خواهم داشت. آن شب ارشد يكي از كمپ‌ها، من و چند تن ديگر از دوستانم را كه به قول معروف «ترخيصي» بوديم به شام دعوت كرد.


میگ و دیگ(53),(54)

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


كوكو - سرهنگ محمد علي پوربزرگ

يك شب در ارتفاعات قوچ سلطان با صداي فرياد از خواب بيدار شدم. به گمان اين‌كه ضدانقلاب حمله كرده، سلاح و چراغ قوه را برداشته و از سنگر خارج شدم. صدا از سنگر امربرها مي‌آمد. با احتياط به آن سو رفتم. صدايي از داخل سنگر مي‌آمد.


شهید چمران و هم رزمان

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


شهید دکتر مصطفی چمران به نقل از  آقای شاه‌حسینی  بخش دوم

سرِ تیم آقای محمود خسروی‌وفا دعوا بود که رئیس فدراسیون جانبازان است. خیلی‌ها می‌خواستند به تیم او بروند. ساعت 12شب ما می‌خواستیم برویم حمیدیه که یک تک بزنیم و برگردیم. راننده ما برادر زن چمران، آقای کیا و محمد جاهد و بقیه افراد، ماشین ما هم از شورلت های شرکت نفتی بود. آقا آمدند و گفتند باید ما را هم ببرید. گفتیم ما چراغ خاموش می‌رویم، شما امشب را صبر کنید، فردا صبح باهم می‌رویم دوری می‌زنیم همه جا رو ببینید. فردا شب هم شما را می‌بریم. که اگر از ماشین پرت شدید بتوانید برگردید، نروید به طرف عراقی‌ها


سروده هایی از صاحبان سیف و قلم

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


در خیل ارتشیان جان بر کف و دلیر ارتش جمهوری اسلامی ایران، کم نیستند کسانی که علاوه بر تخصص های پیشرفته و بالای نظامی، در عرصه فرهنگ و ادب نیزحرف های زیادی برای گفتن دارند ودر عین صلابت و سختی در عرصه نبرد، طبعی لطیف در ادب و هنر دارند. شاید همان گونه که گفته شده، بهترین تعبیر برای  اینان صاحبان سیف و قلم باشد. سرهنگ باز نشسته صالح افشار تویسرکانی از جمله صاحبان سیف و قلم است که هم در نثر و هم در نظم دستی بر قلم دارد. ضمن معرفی این افسر شایسته و صاحب قلم ارتش جمهوری اسلامی ایران، به تدریج آثاری از نظم و نثر این شاعر گرانمایه را تقدیم شما خواهیم کرد.


سرباز در خاطرات دفاع مقدس

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


ماجراي ناپديد شدن حسين‌زاده نمين

 در اين عمليات، علاوه بر شهدا و مجروحين، تعداد انگشت‌شماري هم از افراد مفقودالاثر شده يا به علّت جدا شدن از نيروي خودي و گم كردن سمت، به اسارت عراقي‌ها درآمدند و البته اكثر آناني كه به اسارت درآمدند از راديوي عراق خود را معرفي كردند و معمولاً در اثر تعليمات و فشار عراقي‌ها مي‌گفتند: نيروهاي عراقي با ما خوش‌رفتاري كرده و پذيرايي نموده‌اند و اكنون هم مشكلي نداريم!


سرباز در خاطرات دفاع مقدس

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


شهادت هنگام خداحافظي

بعد از چند روز به‌ منظور تجديد سازمان‌، تعدادي‌ سرباز جديد به‌ گروهان ما واگذار شد و از اين‌ افراد حدود هشت‌ نفر به‌ دسته‌ من‌ اختصاص‌ يافت‌. سه‌ نفر از اين‌ سربازان‌ به‌ نام‌هاي‌ سيدحسين‌ قاضوي‌، مشهدقلي‌ ممشلي‌ و جمشيد نوري‌ داراي‌ ديپلم‌ و اهل‌ گنبد بودند. آنان‌ جواناني‌ بسيار فهميده‌ و با ادب‌ به‌ نظر مي‌رسيدند، رفته‌ رفته‌ چند نفر از سربازان‌ كه‌ جراحتشان‌ سطحي‌ بود و سرپايي‌ معالجه‌ شده‌ بودند به جمع‌ دسته‌ ما پيوستند و تعداد ما به‌ بيش‌ از سي نفر رسيد.


دانستنی‌های دفاع مقدس

قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا


10- جنگ شهرها یعنی چه؟

در تاریخ جنگ تحمیلی، ارتش عراق دست به جنایت‌های بی‌شماری مثل حمله هوایی به شهرها، موشک باران شهرهای مرزی، به ویژه دزفول قهرمان، به اسارت گرفتن غیر نظامیان و . . . زده بود.ارتش عراق، از یک سو برای فرار از شکست‌های پی‌در‌پی و جلوگیری از عملیات‌های سپاه اسلام و از سوی دیگر، برای ایجاد رعب و وحشت در دل مردم بی‌دفاع و غیر نظامی دست به چنین عمل وحشیانه ‌ای می‌زد.با ادامه این عمل، خشم مردم بالا گرفت و روز به روز زیادتر شد و تعداد شهدای بمباران‌ها و موشک باران‌های دشمن افزون‌تر می‌گردید. مردم در شعارهای خود از امام و مسئولان مملکتی می‌خواستند که دست به عمل متقابل بزنند و صدام را سر جای خود بنشانند. آن روزها شعار موشک جواب موشک از رایج‌ترین شعارهای مردم بود.آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015