عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
چند رسانه ای
قطعنامه ها
کتاب های آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


چرا ایران همانند صدام جنگ را به شهرهای عراق نکشاند؟ مگر نه اینکه سربازان بعثی از مردم همین شهرها بودند؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1396/2/2 9:26:11 15 0

نقد کتاب در دانشگاه عالی دفاع ملی


اولین جلسۀ نقد کتاب، روز یکشنبه مورخه 3/2/1396 در دانشکدۀ دفاع دانشگاه عالی دفاع ملی (داعا)، از ساعت 15:30 الی 18:00 برگزار گردید. در این جلسه که کتاب "تجزیه و تحلیل جنگ ایران و عراق؛ پیش درآمدی بر یک نظریه" به قلم سردار دکتر محمد درودیان، مورد نقد و بررسی قرار گرفت، امیر سرتیپ سید ناصر حسینی و امیر سرتیپ دوم مسعود بختیاری از هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی به عنوان ناقد، سرهنگ بازنشسته دکتر مهران شمس احمر (پژوهشگر و ناقد کتاب)، دکتر امینیان (پژوهشگر و ناقد کتاب) و نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی حضور داشتند.

1396/2/6 11:3:59 11 0

در کمین گل سرخ 


بخش چهل اُم:

تشکیلات مقدسی در قرارگاه بود؛ اولین تلفیق برادران ارتش و سپاه با فرماندهی واحد، کار می کردیم و کار هم خوب جلو می رفت. هر کاری می کردیم، برایمان تجربۀ جدید بود. چیزهایی را که در کتاب ها خوانده و عمل نکرده بودیم، در آنجا عمل می شد و جواب می داد خودمان هم روز به روز نسبت به عملیات امیدوار تر می شدیم.این دیدار نقطۀ عطفی شد. آن قدر بد گویی کرده بودند که مرا برکنار شده می دانستند. بنی صدر هنگامی که می خواست برود، گفت: بیا تهران کارت دارم.

1396/2/6 10:57:19 8 0

کلاه سبزها : خاطرات نیروهای ویژه هوابرد


بخش هجدهم: خاطرات سرتیپ دکتر محمدرضا قرایی آشتیانی

محاصره در ارتفاعات تالش

. . . فرماندهان سپاه از اینکه توانستیم بچه‌ها را ساماندهی کنیم و تحت امر خود درآوریم، بسیار از ما تشکر می‌کردند. کنترل بچه‌ها باعث شده بود تا تلفات کمتری نسبت به قبل داشته باشیم. درگیری‌ها همچنان ادامه داشت که تقریباً ساعت 1 بامداد، سروان پارسا تماس گرفت و گفت: «دارم می‌آم پیش شما.» ما که از بحرانی بودن بودن اوضاع و آلوده بودن منطقه آگاه بودیم، در جواب گفتیم: «نیایید! اینجا درگیری خیلی زیاده.» ولی او قبول نکرد.

1396/2/6 10:54:37 13 0

نبردهای صحنه عملیات غرب


بخش بیست و هشتم: خلق حماسه ای بزرگ در میمک

نبرد خونيني بين نیروهای مدافع ميهن اسلامي ما با نيروهاي متجاوز عراق جريان يافت. فرمانده تيپ در ساعت 1600 وضعيت را چنين گزارش داد" جنگ شديدي بين نيروهاي خودي و دشمن به شدت ادامه دارد و 50 تا 60 دستگاه تانك دشمن از بين رفته و پاتك دشمن درهم كوبيده شده و آن‌ها را به خاك و خون كشيده‌اند. افسران و درجه‌داران و سربازان ما با نثار خون از مملكتشان دفاع كردند. امضاء سرهنگ  اسماعيل سهرابي"

1396/2/6 10:54:28 3 0

سروده هایی از صاحبان سیف و قلم (13)


چهارانه ادبيات پايدارى دفاع مقدس دو بيتى‏ها

تقوا

   خوشا آنان كه تقوا پيشه كردند

   ميان باغ عرفان ريشه كردند

   براى صيقل دل گاه و بى‏گاه

   تمام لحظه‏ها را تيشه كردند

 

 

1396/2/6 10:46:7 5 0

در کمین گل سرخ


بخش سی و نهم:

 از این حملۀ ضد انقلاب برایشان تعدادی گوسفند غنیمت ماند. هفتاد، هشتاد رأس. تعدادی از آنها زخمی شده بودند و جان می کندند. نگذاشت حرام شوند دستور داد حلالشان کردند. و بعد گفت:

«همۀ گله ها را پایین ببرید. بچه ها در این هفته غیر از نان خشک و پنیر چیزی نخورده اند، باید شکمی از عزا در بیاورند!»

1396/2/4 12:35:28 14 0

کلاه سبزها : خاطرات نیروهای ویژه هوابرد


بخش هفدهم: خاطرات سرتیپ دکتر محمدرضا قرایی آشتیانی

محاصره در ارتفاعات تالش

. . . ارتفاعات را یک‌به‌یک پشت سر می‌گذاشتیم. از همه جا حرکت می‌کردیم: دامنه، یال، خط‌الرأس، شیار. به دلیل مهتابی بودن آسمان، پیدا کردن مسیر تا حدودی برایمان راحت‌تر شده بود. سرانجام پس از پیاده‌روی سخت و طاقت‌فرسا و تحمل سرمای وحشتناک کوهستان، بعد از هشت ساعت، به ارتفاعات تالش رسیدیم.

1396/2/4 12:29:31 22 0

خاطرات امیر سرتیپ غلامی


پدافند در والفجر8(بخش دوم و پایانی)

روزها حداقلِ پرسنل در سایت نگهداری می‌شد و پرسنل مازاد بر لحظه عملیات در محل‌‌های امنی که در نزدیکی سایت‌ها آماده شده بود، استراحت می‌کردند. تصمیم گرفته شد؛ در هر لحظه که احساس شد سایت توسط دشمن شناسایی شده با سرعت تغییر مکان دهیم. قرار بود؛ اگر سایتی مورد هجوم دشمن قرار گرفت، حتماً وسط روز پرسنل سایت را تخلیه نمایند و تجهیزات در فرصت مناسب، بعداً تخلیه گردد تا از شهادت پرسنل جلوگیری شود.

1396/2/4 12:25:2 21 0

سرباز در خاطرات دفاع مقدس


(42) برگشت از هوفل و آزادي الله‌اكبر1

كم‌كم شايعة حمله به كوه‍هاي الله‌اكبر قوت مي‌گرفت. نيمه دوم فروردين سال 1360 بود كه از هوفل به طرف جايي‌كه آن را «شهرك خوشنامي» ناميده بوديم حركت كرديم. بنة گردان در آنجا بود. مانند يك اسباب‌كشي شده بود؛ بايد همه سنگرها و وسايل را جا‌به‌جا مي‌كرديم. خيلي سخت بود؛ امّا ما از جا‌به‌جايي‌ها استقبال مي‌كرديم؛ زيرا هر ‌جا‌به‌جايي و حركتي سرآغاز ماجراهاي تازه‌اي بود كه اتفاق مي‌افتاد و هميشه نيز خاطره‌انگيز مي‌شد.

1396/2/4 12:9:39 15 0

پیشتازان غرب کرخه


بخش دوم: حداکثر مقاومت با حداقل امکانات

ساعت 0600 روز 13 مهرماه تيپ2 زرهي و گروه رزمي37 مستقر در شرق ساحل كرخه پس از عبور از رودخانه و درگيري شديد با دشمن و با پشتيباني نيروي هوايي و هوانيروز و آتش توپخانه موفّق مي شوند؛ دشمن را در منطقه سرپل نادري در غرب رودخانه كرخه به عقب رانده و سرپلي را در سه كيلومتري غرب رودخانه اشغال نمايند كه اين عمل مهم و سرنوشت ساز مبنايي براي حركت يگان ها به غرب كرخه و آمادگي براي نزديك شدن به دشمن به منظور اجراي عمليات آتي گرديد .

1396/2/3 12:22:55 22 0

فشارهای نظامی عراق به جمهوری اسلامی ایران و تأثیر آن­ بر روند جنگ تحمیلی در هشت سال دفاع مقدس - سرهنگ زرهی ستاد عباس رضایی


چکیده

پس از بازپس­گیری خرمشهر در خرداد1361، جمهوری اسلامی ايران براى تعيين سرنوشت جنگ تحمیلی، اجراى عمليات نظامى را در زمين دنبال می کرد ولی عراق براى خنثی کردن این راهبرد نظامی ایران، حمله به جزيره خارك و تأسیسات نفتی و مناطق غيرنظامى را برنامه ريزى كرده بود. به دنبال شکست های بزرگ عراق در جبهه های زمینی، راهبرد جنگ نفتها باهدف ممانعت دستیابی جمهوری اسلامی ایران از درآمدهای نفتی از طرف عراق آغاز شد. در این نوشتار فشارهای نظامی عراق به جمهوری اسلامی ایران از طریق جنگ شهرها و جنگ نفت ها و تأثیر آن بر روند جنگ تحمیلی در هشت سال دفاع مقدس پرداخته شده و هدف این تحقیق؛ تبیین چگونگی این تهدیدات و تأثیر آن بر روند جنگ تحمیلی در هشت سال دفاع مقدس می­باشد.

1396/2/3 12:11:21 18 0

شکارچی تانک


خاطراتی از سرهنگ جانباز رفیع غفاری

در طول دوران دفاع مقدس، رزمندگان بزرگ و دلیر ایرانی با استفاده از تجربه و مهارت خود خالق شگفتی‌های زیادی شدند. یکی از این رزمندگان، سرهنگ جانباز «رفیع غفاری» متولد سال 1326 در روستای آچاچی شهرستان میانه است.

1396/2/3 12:0:42 22 0

در کمین گل سرخ


بخش سی و هشتم:

با همان روحیه، تکبیر گویان تپه هارا بالا رفتیم. وقتی بالای بلند ترین تپه رسیدیم، آتش دشمن قطع شد و پا به فرار گذاشت. آنجا بود که باورم شد که اگر از اول به خدا توکل می کردم و با دل شکسته به درگاهش رو می آوردم به امدادمان می آمد و ...

پیغامی از دشمن به دستش رسید. نوشته بودند: «سرهنگ صیاد شیرازی، ما با پنج هزار چریک شما را محاصره کرده ایم در حالی که تو حتی صد نفر هم سرباز سالم و جنگنده نداری. اگر تسلیم نشوید ما صبح بر سرتان خواهیم ریخت و سرهای بریده خودت و سربازانت را برای خمینی خواهیم فرستاد!»

1396/2/3 12:0:24 15 0

دانستنی‌های دفاع مقدس


از وصیت‌نامه‌های شهدا چه می‌دانیم؟

از آنجا که نوشتن وصیت‌نامه در احکام اسلامی از واجبات هر مسلمان می‌باشد این مسئله نزد رزمندگان اسلام از اهمیت والایی بهره می‌برد. وصیت‌نامه شهدای گرانقدر از نوآوری زیبایی برخوردار بود که توجه عموم مردم را به خود جلب می‌کرد.

1396/2/3 11:58:0 12 0

نبردهای صحنه عملیات غرب


بخش بیست و هفتم: اجراي عمليات آفندي ميمك در 19 دي‌ماه 1359

بعد از تعيين ساعت و زمان حمله و قطعيت يافتن اجراي اين عمليات، فرمانده تيپ متوجه گرديد كه براي منطقه تلاش اصلي حمله كه در محور صالح‌آباد، سرني،‌ ميمك بود، یگان احتياط در دسترس پيش‌بيني نشده است. به علاوه به علت وسعت زياد منطقه نبرد، پوشش مناطق بين یگان‌ها به قدر كافي نمي‌باشد.

1396/2/3 11:51:46 12 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتمایی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015