هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

به مناسبت 19بهمن روز نیروی هوایی - انتشار مجدد

در آن شرایط، درست است که تا پیروزى قطعى انقلاب چند روزى بیشتر نبود، اما هیچکس نمیتوانست پیش‌بینى کند که 19 بهمن، یک 22 بهمنى هم در پى خواهد داشت. پیش‌بینى قطعى نمیشد کرد؛ کار خطرناکى بود!نیروى هوایى با این کار یک جوهره‌اى را از خودش نشان داد؛ این جوهره در جنگ هم آشکار شد؛ هم بخش آفندى، هم بخش پدافندى.بهترین، اولین، درخشان‌ترین، آبروبخش‌ترین حرکات ارتش جمهورى اسلامى در آغاز جنگ تحمیلى، کارهاى نیروى هوائى بود؛ این ادامه‌ى همان جوهره بود. - مقام معظم رهبری(دیدار 1387)

پس از پیروزی انقلاب اسلامی همه ساله با فرا رسیدن دهۀ مبارک فجر و در سالروز واقعۀ تاریخی 19 بهمن جمعی از کارکنان نیروی هوائی به همراه فرماندهان خود با حضرت امام روح الله (ره) و پس از رحلت آن حضرت و سکانداری مقام معظم رهبری با ایشان تجدید بیعت می کنند.

در این مراسم معمولاً فرماندۀ نیروی هوایی گزارشی از وضعیت نیروی تحت فرماندهی خود، پیشرفتها و دست آورهای یک ساله در زمینه های فن آوری های پیچیده نیروی هوایی و سایر موارد را به عرض می رسانند و پس از آن هم از فرمایشات و رهنمودهای فرماندهی کل قوا بهره مند می شوند. رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (دام ظله العالی)، در این دیدارها ضمن فرمایشات خود تعابیری زیبا و بیان کنندۀ اهمیت و ارزش آن بیعت تاریخی به کار برده اند که قابل تأمل هستند، به ویژه آن که معظم له در 25 سال زعامت خویش علاوه بر جایگاه رفیع رهبری انقلاب و فرماندهی کل قوا، به لحاظ داشتن سوابق مبارزاتی در دوران ستمشاهی و بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند ملت ایران داشتن مسئولیت‌‌‌های مختلفی همچون نمایندگی امام (ره) در شورای عالی دفاع و نیروهای مسلح، حضور در جبهه های نبرد با متجاوزین بعثی، چند دور نمایندگی مجلس شورای اسلامی و دو دوره ریاست جمهوری، به عنوان یک تحلیلگر بی بدیل مسائل سیاسی اجتماعی، همه ساله زوایای مختلف از این حرکت انقلابی را تبیین و برای کارکنان نیروی هوائی، نیروهای مسلح و عموم مخاطبین بیان می فرمایند. در اینجا به لحاظ رعایت اختصار گزیده ای از بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا جهت استفادۀ علاقمندان ارائه می گردد:

در مراسم دیدار و تجدید بیعت روز 19 بهمن سال 1387 رهبر اندیشمند انقلاب اسلامی، با خضوع مخصوص خودشان، در بخشی از فرمایشاتشان انگیزه، خواستگاه و خود جوش بودن بیعت 19 بهمن 57 کارکنان نیروی هوایی با امام خمینی (ره) را تبیین و راز ماندگاری آن را اخلاص بالای پدید آورندگان این حرکت دانسته و فرمودند:  
"خیلى خوش‌آمد عرض می کنم به شما عزیزان و خرسندم از دیدن چهره‌هاى جوان و پرنشاط شما مجموعه‌ى پرارزشِ نیروى هوایى ارتش جمهورى اسلامى ایران.
حتماً همه‌ى ما - هم من، هم شما - باید سپاسگزار باشیم از کسانى که روز 19 بهمن را با عمل خودشان - نه با زبان، نه با قرارداد - با اقدام خودشان، با عزم خودشان به وجود آوردند و ماندگار کردند.
وقتى یک اقدامى، خالص، صحیح، متکى بر اندیشه‌ى درست و سرشار از اخلاص انجام می گیرد، خاصیت آن، ماندگارى است. خیلى از کارهاى نمایشى را ما ممکن است انجام بدهیم؛ بعضى کارهاى دستورى را ممکن است ما انجام بدهیم که در آن اخلاص کافى وجود نداشته باشد؛ گذشت زمان آنها را محو می کند، نابود می کند؛ لیکن قضیه‌ى 19 بهمن از این جمله نبود؛ از جمله‌ى حوادثى بود که از دل ایمان و اخلاص و عزم راسخ جوشید. در آن شرایط، درست است که تا پیروزى قطعى انقلاب چند روزى بیشتر نبود، اما هیچکس نمی توانست پیش‌بینى کند که 19 بهمن، یک 22 بهمنى هم در پى خواهد داشت. پیش‌بینى قطعى نمی شد کرد؛ کار خطرناکى بود. عزم راسخ آن جوانان که جوانهایى بودند شبیه شما، این بود که آمدند ایمان خودشان، عزم خودشان، پیوستگى خودشان با ملت و درک و تشخیص صحیح خودشان از عمق حادثه‌اى را که داشت اتفاق مى‌افتاد، با عمل خودشان نشان دادند. البته خطرناک هم بود، اما اقدام کردند و 19 بهمن ماندگار شد.
این حادثه، یک حادثه‌ى دفعى نبود. نیروى هوایى با این کار یک جوهره‌اى را از خودش نشان داد؛ این جوهره در جنگ هم آشکار شد؛ هم بخش آفندى، هم بخش پدافندى. در دفاع هشت‌ساله، در آن وقتى که ملت ایران احساس میکرد کأنّه حصارهاى امنیت پیرامون او وجود ندارد و دشمنان بدون هیچ بیم و واهمه‌اى مى‌آمدند و بمباران می کردند؛ تهاجم می کردند، نیروى هوایى آن جوهره را نشان داد. بهترین، اولین، درخشان‌ترین، آبروبخش‌ترین حرکات ارتش جمهورى اسلامى در آغاز جنگ تحمیلى، کارهاى نیروى هوایى بود؛ این ادامه‌ى همان جوهره بود. و الان هم همین جور است...
 


قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
توجه
شما می توانید برای دریافت بعضی مطالب از طریق کانال، اینجا کلیک تا عضو کانال معارف جنگ شوید و یا شمار تلفن خود را با کلیک بر روی این قسمت وارد کنید تا شما را عضو کانال کنیم
تویضیحات در موتور جستجو
- در آن شرایط، درست است که تا پیروزى قطعى انقلاب چند روزى بیشتر نبود، اما هیچکس نمیتوانست پیش‌بینى کند که 19 بهمن، یک 22 بهمنى هم در پى خواهد داشت. پیش‌بینى قطعى نمیشد کرد؛ کار خطرناکى بود! - نیروى هوایى با این کار یک جوهره‌اى را از خودش نشان داد؛ این جوهره در جنگ هم آشکار شد؛ هم بخش آفندى، هم بخش پدافندى.


آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015