هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

دانستنی‌های دفاع مقدس

8- ایستگاه‌های صلواتی چه وظیفه‌ای بر عهده داشتند؟

بعد از گذشت چندین ماه از جنگ تحمیلی، در سراسر جبهه‌های نبرد و در داخل محدوده منطقه جنگی، مراکزی تاسیس شد که به ارائه خدمات رفاهی به رزمندگان اسلام می‌پرداخت. این مراکز در تمام ساعات شبانه‌روز آماده ارائه خدمات تغذیه‌ای از جمله صبحانه، نهار، شام و پذیرائی‌های گاه و بیگاه رزمندگان اسلام، مهمانان و افراد شخصی بازدید کننده از مناطق جنگی بودند

این ایستگاه‌ها چون در مقابل ارائه خدمات وجهی دریافت نمی‌کردند، صلواتی نام گرفتند. این صداهای گاه و بیگاه صلوات‌های کلیه استفاده کنندگان از خدمات بود که هر از چندی فضای معنوی جبهه‌ها را پر می‌کرد. تأمین، اداره و تهیه اقلام این مراکز توسط مردم و ستادهای پشتیبانی کننده شهرستان‌های مختلف کشور صورت می‌پذیرفت و مراکز جهاد سازندگی نقش اساسی را در اداره آن‌ها به عهده داشتند. این ایستگاه‌ها معمولاً در حد فاصل خطوط مقدم و عقبه جبهه و در مسیرهای مختلف جبهه‌ها استقرار می‌یافتند.

کم‌کم در کنار این نوع مراکز، مجموعه‌های دیگری با ارائه خدمات رفاهی شروع به کار کرد از جمله کافه صلواتی - آرایشگاه صلواتی- حمام صلواتی - مخابرات صلواتی - پست صلواتی - تعمیرگاه صلواتی و بهداری صلواتی.

این مجموعه‌ها نقش مهمی در بالا بردن روحیه رزمندگان اسلام ایفا می‌کردند و خود بخش مهمی از خدمات رفاهی و پشتیبانی رزمندگان اسلام را در طول هشت سال دفاع مقدس را  تأمین می‌نمودند.

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران


قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
توجه
شما می توانید برای دریافت بعضی مطالب از طریق کانال، اینجا کلیک تا عضو کانال معارف جنگ شوید و یا شمار تلفن خود را با کلیک بر روی این قسمت وارد کنید تا شما را عضو کانال کنیم
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ


آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015