هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

چرا ارتش و سپاه بعد از مدتی جدا از هم جنگیدند؟ کدام عملیات را ارتش مستقل عمل کرد و کدام عملیات را سپاه؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

همان;گونه که در سوالات قبلی اشاره شد، هیچ;گاه اختلافی بین ارتش و سپاه برای رسیدن به اهداف وجود نداشت. ولی گاهی اختلاف سلیقه در روش ها و شیوه جنگیدن مشاهده می شد. لذا بعد از تشکیل نیروهای سپاه و اعلام آمادگی سپاه برای انجام عملیات مستقل، در سال 1363 بنا به دستور قرارگاه عملیاتی خاتم;الانبیاء(ص) مقرر می شود ارتش و سپاه می توانند به صورت مجزا عمل کنند و این تجربه تازه ای بود که در جنگ تحمیلی اعمال شد.البته تا پایان جنگ همواره در عملیاتهای انجامشده توسط یگان;های تک;ور سپاه، که با ارتش ادغام نبودند نیز نیروی هوایی، پدافند هوایی، هوانیروز و توپخانه نیروی زمینی ارتش در پشتیبانی از عملیات یگان;های رزمی سپاه قرار می گرفت و نیروی دریایی هم با حفاظت از آب های خلیج فارس درواقع کلیه عملیات ها را پشتیبانی می کرد. بنا به تدبیر قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) نیروی زمینی هم به عنوان تک پشتیبان در سطح وسیعی برای کمک و تسریع در عملیات سپاه وارد عمل می شد. به طور مثال در عملیات والفجر8 نیروی زمینی ارتش در منطقه پاسگاه زید و شرق بصره وارد عمل شده و توجه دشمن را از منطقه فاو به سوی شرق بصره جلب نمود. لذا تا پایان جنگ همواره همکاری ها بین این دو سازمان وجود داشته است.


قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
توجه
شما می توانید برای دریافت بعضی مطالب از طریق کانال، اینجا کلیک تا عضو کانال معارف جنگ شوید و یا شمار تلفن خود را با کلیک بر روی این قسمت وارد کنید تا شما را عضو کانال کنیم
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ


آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015