هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

دانستنی‌های دفاع مقدس

پلاک چه استفاده‌ای داشت؟

پلاک قطعه‌ای آلومینیومی است که به صورت گردنبند برای شناسائی رزمندگان استفاده می‌گردید. بر روی این قطعه فلز نسوز کدهایی که مشخص کننده مشخصات رزمنده و لشکر محل خدمت اوست حک شده بود.

کلیه رزمندگان اسلام در بدو ورود به منطقه عملیاتی موظف به دریافت و استفاده از آن در تمام موقعیت‌های جبهه بودند. همچنین رزمندگان اسلام مستقر در خط مقدم در شب‌های عملیات موظف بودند علاوه بر آویختن آن به دور گردن، کد شناسایی خود را نیز بر روی لباس‌ها و بدن خویش بنویسند تا در صورت مفقود شدن پلاک، در هنگام شهادت پیکر فرد قابل شناسائی باشد. بسیاری از اجساد غیر قابل شناسایی و استخوان‌های مطهر باقی مانده از شهدای دفاع مقدس بعد از گذشت سال‌ها از جنگ تحمیلی، توسط همین پلاک‌ها شناسایی و تحویل خانواده‌های محترم آن‌ها شده است. بعضی از پلاک‌ها از دو قطعه مجزا که بر روی هر دو قطعه آن کد شناسایی حک شده بود، تشکیل می‌شد. نوع استفاده قطعه دوم این نوع پلاک‌ها برای مواقعی بود که امکان حمل جسد به عقب نبوده و دیگر همرزمان او با جدا کردن آن قطعه و تحویل آن به تعاون قرارگاه، این امکان را فراهم می‌آورند که فرد شناسایی گشته و از شهادت وی اطمینان حاصل نمایند.

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران


قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
توجه
شما می توانید برای دریافت بعضی مطالب از طریق کانال، اینجا کلیک تا عضو کانال معارف جنگ شوید و یا شمار تلفن خود را با کلیک بر روی این قسمت وارد کنید تا شما را عضو کانال کنیم
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ


آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015