هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

 دانستنی‌های دفاع مقدس

ستون پنجم یعنی چه؟

در جنگ‌های داخلی اسپانیا، ژنرال فرانکو دیکتاتور در چهار محور به سمت مرکز شهر حرکت کرد و به موازات این چهار ستون نظامی، ستون دیگری، تحت عنوان ستون پنجم برای انجام مأموریت‌های تخریب، جاسوسی، ترور، انفجار و . . . به داخل شهر روانه کرد. این اصطلاح بعدها به‌عنوان نیروهای نفوذی بیگانه در خاک خودی اطلاق گردید.

ستون پنجم دشمن در طول جنگ تحمیلی به مزدوران خود فروخته و احزاب و گروهک‌های چپ و راست التقاطی و انحرافی داخلی که به عنوان نیروهای نفوذی دشمن عمل می‌کردند و در تخریب روحیه مردم و رزمندگان اسلام نقش اساسی داشتند، اطلاق می‌شد. نمونه بارز ستون پنجم دشمن، گروه‌های سیاسی محارب جمهوری اسلامی ایران از جمله سازمان منافقین خلق، دمکرات، کومله و سلطنت طلب‌ها بودند.

این گروهک‌ها علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات به نفع دشمن، مبادرت به اقدامات نظامی در کردستان و کرمانشاه می‌کردند. از جمله، حمله گسترده آن‌ها در عملیات مرصاد بود که با شکست مفتضحانه‌ای رو‌به‌رو شدند.

علاوه بر این، گروه‌های الحادی اقدام به ترور فرماندهان و مسئولین جنگ نموده و ضمن نفوذ در مراکز نظامی سعی در جاسوسی برای دشمن می‌نمودند. مردم ایران در طول دفاع مقدس از آن‌ها با عنوان خائن یاد می‌کردند. هر چند که آن‌ها با حضور هوشیارانه مردم و رزمندگان اسلام، آن‌ها نتوانستند کار چندانی پیش ببرند.

 

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 


قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
توجه
شما می توانید برای دریافت بعضی مطالب از طریق کانال، اینجا کلیک تا عضو کانال معارف جنگ شوید و یا شمار تلفن خود را با کلیک بر روی این قسمت وارد کنید تا شما را عضو کانال کنیم
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ


آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015