هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

دانستنی‌های دفاع مقدس

ستاد جذب و هدایت کمک‌ ‌های مردمی چه وظیفه‌‌ای به عهده داشت؟

بعد از هجوم سراسری ارتش عراق به سرزمین مقدس اسلامی،  مردم انقلابی مسلمانان ایران که بخشی از کشور خود را در خطر دیدند، از سراسر کشور به جبهه‌های نبرد هجوم آوردند، و از همان روزهای اول سدی عظیم در مقابل ارتش مجهز عراق به وجود آوردند. مردم مسلمان علاوه بر اعزام جوانان خود به جبهه‌های نبرد، با کمک‌های کالایی و نقدی بی‌دریغ خود، بار اصلی مایحتاج جبهه‌های جنگ را نیز به عهده گرفتند.

این کمک‌ها به شیوه‌های مختلفی به جبهه‌ها سرازیر می‌شد و هر شهر و روستا سعی در تأمین نیاز یگان‌ها و لشکرهای خود می‌نمود. در چهار سال اول، این کمک‌ها از طریق سپاه، ارتش و جهاد سازندگی جمع روری و توزیع می‌شد، اما این نحوه توزیع، اشکالاتی را در بر داشت؛ از جمله اینکه استان‌هایی که از نظر مادی ضعیف بودند، نمی‌توانستند تیپ و لشکرهای خود را تأمین نمایند و بر عکس، وضع تیپ و لشکرهای استان‌های غنی بسیار مناسب بود و حتی‌الامکان مازاد بر نیاز را جذب می‌نمودند. به دنبال پیشنهادی به فرماندهی جنگ در تیر ماه 1363 ستادی متشکل از سه ارگان جهاد سازندگی، سپاه و ارتش با هدف هماهنگی و هدایت صحیح کمک‌های مردمی در مسجد حضرت امام خمینی (ره) در بازار تهران تشکیل گردید.

مقرهای اصلی این ستاد در قرارگاه‌های خاتم الانبیاء ، قرارگاه نجف اشرف، قرارگاه حمزه سیدالشهداء وقرارگاه کربلا بود.

کمک‌های جنسی مستقیماً به جبهه‌های نبرد ارسال می‌گردید، ولی کمک‌های نقدی صرف مخارج ضروری جنگ می‌گشت. ابتدا طلا و جواهرات اهدایی تبدیل به پول نقد می‌گردید، ولی بعد از چندی به خاطر حفظ آثار جنگ تحمیلی، جهت نگهداری و نمایش همیاری مردمی به موزه جنگ سپرده شد.

همچنین این ستادها، دفترهای فراوان و مختلفی در سطح شهرها و روستاها، ادارات،کارخانه‌جات، مدارس، مساجد و ستادهای نماز جمعه داشت که وظیفه مهم کمک‌رسانی به جبهه‌ها را به عهده داشتند.

شایان ذکر است که در کنار حجم عظیم و میلیونی کمک‌های مردم خیرخواه ایران اسلامی، کمک‌های نقدی و کالایی دوستداران انقلاب اسلامی از سراسر جهان، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

به همراه هدایای مردمی نامه‌هایی از طرف اقشار مختلف مردم خصوصاً دانش‌آموزان به رزمندگان اسلامی ارسال می‌شد که خود در بسیاری از موارد با ارسال آدرس، پل ارتباطی بین رزمندگان و ارسال کنندگان آن بود.

ارسال قلک‌های پر از پول دانش‌آموزان، اهدا طلا و جواهرات نو عروسان، مواد غذایی و صنایع دستی روستاییان از نمونه‌ها بی‌نظیر این نوع کمک‌های مردمی بود

از دیگر نمونه‌های ستاد جذب و هدایت کمک ‌های مردمی، نقش و فعالیت خواهران در تشکیل گروه‌های مختلف درحسینیه‌ها و زینبیه‌ها و حتی خانه‌های شخصی در امر کمک رسانی به جبهه بود.

 

 

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران


قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
توجه
شما می توانید برای دریافت بعضی مطالب از طریق کانال، اینجا کلیک تا عضو کانال معارف جنگ شوید و یا شمار تلفن خود را با کلیک بر روی این قسمت وارد کنید تا شما را عضو کانال کنیم
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ


آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015