هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

میگ و دیگ (47) و  (48) - دکتر امیرحسین شرفي

جبهه، میدان تجربه بود. باید یاد می گرفتی و یاد می دادی و به کار می‌بستی. به همین خاطر من با طی دوره کوتاهی که به دوره بهداری معروف بود، طریقه تزریق آمپول و حتی پانسمان کردن را یاد گرفتم. یک شب یکی از سربازان آذربایجانی را که عقرب زده بود، به بهداری آوردند. ما معمولاً به عقرب زده ها، آمپول نوالژین تزریق می کردیم. بلافاصله من آمپول را زدم.

این سرباز که اولش خیلی دلهره داشت و کمی خودش را هم باخته بود، پس از ساعتی که آمپول آن اثر کرد، حالش بهبود یافت و دردش تسکین یافت. رو به من کرد و با صدایی بلند گفت:

- دستت درد نکنه آقای دکتر، داروی شما خیلی مؤثر بود و حالم بهتر شد.

من فکر کردم با جواب تشکر او، مسئله پایان یافت، ولی تا مدت ها مریض ها مرا دکتر صدا می زدند!

 

جنگ در کلانتری

ناخدا علیرضا بلندزاده

چند روز قبل از سقوط بخش غربی خرمشهر، عراقی ها به کلانتری 12 حمله کردند. من و تعداد دیگری از تکاوران تصمیم گرفتیم عراقي‌ها را فریب داده و به جان هم بیاندازیم. به همین خاطر قبل از حمله به کلانتری، از سمت کلانتری به یگان پشتیبانی عراقی ها تیراندازی کردیم. یگان پشتیبانی عراقی، کلانتری را به گلوله بست. ما هم از چند نقطه مشخص به عراقی های داخل کلانتری تیراندازی کردیم و در مدت کمتر از پنج دقیقه، همه ما به تماشا ایستاده بودیم و عراقی های داخل کلانتری همدیگر را می زدند.

وقتی آن ها در هم ریختند، حمله ما آغاز شد و تمام عراقی هایی که در تیررس بودند، هدف گلوله های ما شدند و بقیه آن ها که 9 یا 10 نفر بودند، خودشان را تسلیم کردند و ما آن ها را به عقب تخلیه کردیم. اسرای عراقی به قول معروف رنگ و روی خود را باخته بودند و احساس می کردند از نبرد مهمی فارغ شدند و نمی دانستند که خودشان با دست خودشان تعدادی از متجاوزین هم رزم خود را کشته اند.

 

منبع: میگ و دیک2، سرهنگ پور بزرگ وافی، علیرضا، 1392، ایران سبز، تهران


قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
توجه
شما می توانید برای دریافت بعضی مطالب از طریق کانال، اینجا کلیک تا عضو کانال معارف جنگ شوید و یا شمار تلفن خود را با کلیک بر روی این قسمت وارد کنید تا شما را عضو کانال کنیم
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ


آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015