• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
چند رسانه ای
قطعنامه ها
کتاب های آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

امیر سرلشگر شهید حسن آبشناسان ( انتشار مجدد)


 

بسیاری از مردان بزرگ در طول تاریخ در زمان حیات‌ خویش ناشناخته مانده و پس از مرگ نیز ابعاد کمی از شخصیّت و عظمت روحی آنها برای افراد جامعه مشخص شده است و شاید هم ارزش واقعی انسانهای وارسته و بزرگ در این دنیا هرگز شناخته نشود و فقط خداوند بزرگ است که از آن آگاه است. امیر سرلشگر شهید حسن آبشناسان عارف شب زنده‌دار و شیر میدان‌های نبرد مقلّد صادق و مخلص امام و عاشق ایران از شهیدانی است که مظلوم و گمنام به سوی حق شتافت و با آگاهی و شناخت عمیق به راه امام و اسلام ندای ارجعی الی ربّک را لبیک گفت.

1391/10/20 944 0
سرلشگر خلبان شهید بابایی(انتشار مجدد)

سرلشگر خلبان شهید بابایی که در آسمان‌های ایران طواف خانه دل می‌کرد، در روز عید قربانی در راه دوست، قربانی شد. عباس بابایی در سال 1329 در شهر قزوین دیده به جهان گشود و تحصیلات خود را تا پایان دبیرستان در همان شهر گذراند. پس از اخذ دیپلم در حالی که در رشته پزشکی پذیرفته شده بود اما به دلیل علاقه بسیاری که به پرواز داشت در رشته خلبانی ادامه تحصیل داد.

1391/10/20 570 0
سرتیپ خلبان شهید غفور جدی

شهر قهرمان پرور اردبیل یکی از روزهای سرد خود را سپری می کرد ولی خانواده ی جدی منتظر هدیه ای خداوندی بودند. مظفّر پدر خانواده از افراد سرشناس اردبیل و فردی مؤمن و زحمت کش بود که بدلیل ارادت خاصی که به امام حسین (ع) داشت و یکی از بانیان عزاداری ایشان بود، در میان مردم محله ی خیرآباد فردی شناخته شده بود. انتطار پدر و مادر به سر آمد و در سال 1324 فرزند سوم خانواده به دنیا آمد. نام او را غفور نهادند پسری که سال ها پای در رکاب نبرد نهاد و جانانه بر دشمن بعثی تاخت. دوران کودکی و تحصیل غفور در اردبیل به پایان رسید و او تصمیم گرفت برای ادامه ی تحصیل به تهران سفر کند. آمدن به تهران همانا و سر درآوردن غفور از دانشکده ی نیروی هوایی همانا.

1391/10/20 737 0
سرلشکر خلبان شهید سیّدعلیرضا یاسینی

 آبادان شهری به بزرگی یک حماسه، آبادان شهری کوچک با مردمی بزرگ. آبادان جایی که می شد پیش بینی کرد که روزی مورد تهاجم عراق قرار می گیرد. آبادان مهد دلیران و شیرمردان. بهار بود و سالی جدید آغاز شده بود و خانواده ی یاسینی منتظر تولّد فرزندی بودند که خداوند او را در تاریخ 15 فروردین 1330 به آنها بخشید. نام او را "سیّد علیرضا" گذاشتند. سال ها پشت سر هم سپری می شد و علیرضا روزبه روز بزرگ تر می شد و...

1391/10/20 481 0
شهید سرتیپ خلبان جواد فکوری

 جواد فکوری در سال 1317 در شهر تبریز چشم به جهان گشود و پس از اتمام تحصیلات متوسطه وارد دانشکده ی خلبانی شد و دوره های تکمیلی خلبانی مقدّماتی، مدیریت خلبانی (اف 4 )،  فرماندهی گردان هوایی و فرماندهی ستاد را با موفّقیّت طی کرد.

شهید فکوری پس از پیروزی انقلاب اسلامی سِمتهای مختلفی را احراز نمود و یکی از کارهای ارزشمند و منحصر به فرد ایشان اعزام 140 فروند هواپیمای شکاری بمب افکن بر فراز عراق پس از اولین حمله ی هوایی ناگهانی عراق بود.

1391/10/20 489 0
شهید سرلشکر شهید سید موسی نامجو

سیّد موسی نامجو در سال 1317 در بندرانزلی بدنیا آمد و پس از انجام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به تحصیل در دانشکده ی افسری ادامه داد و افسری با دانش شد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مسئولیّت هایی چون عضو هیئت علمی و فرماندهی دانشکده ی افسری و وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران به خدمت در ارتش پرداخت و سرانجام در شامگاه هفتم مهرماه به آرزوی خودش نائل شد.

1391/10/20 535 0

امیر سپهبد شهید سید محمد ولی قرنی-انتشار مجدد


 قرنی در سال 1292 شمسی در تهران و در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پدرش زمانیکه وی ده ساله بود درگذشت. در سال 1309 وارد دانشکده ی افسری ارتش (دوره دهم) شد و در سال 1311 با درجه ی ستوان دومی در رشته ی توپخانه فارغ التحصیل شد.

1391/10/20 1051 0
افتخار حبیب آباد

به یاد سرلشگر شهید « مصطفی اردستانی »

امیر سرلشگر مصطفی اردستانی در روستا به زیبائی اخلاق ،‌رفتار  ،‌کردار و اخلاص معروف بود.

سال 1328 والدین و اهالی روستا در اولین روز سال دو عید داشتند . عید سال نو و عید تولد ، کشاورززاده و از اهالی مسجد و محراب بود. چه زیبا معاون عملیات نیروی هوائی بود ولی در زمین کشاورزی در جوار پدر کار می کرد.

1392/4/25 584 0
به مناسبت سالگرد شهادت شهید خلبان عباس دوران (انتشار مجدد)

آخرین پرواز شهید دوران

 شهید دوران در آخرین پرواز زیبای خود با آقای منصور کاظمیان به همراه یک فروند هواپیمای دیگر با پرواز خلبانان محمود اسکندری و ناصر باقری، ناامنی را به تمام عراق منتقل کرد و با زدن پالایشگاه الدوره بغداد، این را به اثبات رساند.

منصور کاظمیان که در کابین عقب هواپیمای شهید دوران بود، تعریف می‌کرد: «وقتی شهید دوران پالایشگاه الدوره را بمباران می‌کرد، یک موشک به بال سمت راستش اصابت کرد؛ عباس به من گفت: منصور آماده باش برای بیرون پریدن از هواپیما. به او گفتم: پس شما چی؟ او گفت: با من کاری نداشته باش، من نمی‌پرم، خودت بپر بیرون؛ من حوصله اسارت را ندارم.

1393/4/29 463 0
به مناسبت شهادت شهید عباس دوران

 

 

 

 

چگونه نیروی هوایی ایران مانع برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در بغداد شد؟

در سال 1361 جنگ تحمیلى هر روز شعله‏ورتر مى‏شد و صدام رئیس دولت بعث عراق براى مانور سیاسى از برپایى کنفرانس غیرمتعهدها سخن مى‏گفت و از مدت‏ها قبل به کمک آمریکا بغداد را به دژ نفوذ ناپذیرى تبدیل کرده و تبلیغات بسیار وسیعى به راه انداخته بود؛ تا حدى که براى سران غیرمتعهد بنزهاى سفارشى‏اش را روى اتوبان‏هاى نوساز بغداد راه انداخت و هم مدام، تبلیغ مى‏کردند که ایران نمى‏تواند بغداد را ناامن کند.

1392/4/31 695 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتمایی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015