هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

عملیات آفندی قادر - انتشار مجدد

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


عملیات قادر در حالی طرح ریزی و اجرا گردید که رکود قابل توجهی جبهه های جنگ را فرا گرفته بود. عملیات بدر که در ابتدا موفق بود ولی به دلیل بکارگیری وسیع سلاح شیمیایی توسط عراق اهداف تصرفی،تثبیت نگردید ،آخرین عملیات گسترده نیروهای اسلام در مقابل عراق قبل از عملیات قادر بود.


عملیات آفندی قادر2 (انتشار مجدد)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


از آنجا که قسمتی از اهداف تعیین شده در مرحله یکم عملیات قادر به دست نیامد، پس از آمادگی نیروها و تکمیل شناسایی مناطق،مرحله دوم این عملیات طرح ریزی و در تاریخ 1364/6/18 اجراء گردید.
در طراحی جدید عملیات که تحت امر قرارگاه تاکتیکی حمزه سیدالشهداء (ع) صورت پذیرفت، تصرف ارتفاعات جنوبی برده بوک مدنظر بود  و البته در بند و دارالسلام نیز باید اشغال می گردید.

جهت اجرای این طرح 5 قرارگاه حمزه فرعی تشکیل گردید و یگانهای متعددی از ارتش و سپاه به کار گرفته شد. منطقه عمومی « سیدکان » در داخل خاک عراق قرار دارد  و به سمت « دیانا » و « رواندوز » محور اصلی را در منطقه تشکیل می دهد.


عملیات آفندی والفجر 8 - 1364/11/21

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


منطقه عملیاتی جنوب در مسیر جاده آبادان به اروندکنار در ساحل شرقی و غربی رودخانه اروند رود از ابتدای جنگ تقریباً مسکوت مانده و تنها آتش های پراکنده از دو طرف در آن اجراء می گردید.


به مناسبت سالروز عملیات قادر

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


عملیات قادر یکی از عملیاتهای مستقل ارتش بود که به فرماندهی سرهنگ علی صیاد شیرازی در تاریخ 23 تیرماه 1364 به اجرا در آمد. این عملیات که به مدت 60 روز طول کشید در قالب عملیاتهای قادر 1، 2 و 3 انجام شد. هدف از این عملیات تسلط بر شهر «سیدکان» استان «اربیل» عراق و آزادسازی بلندی‌های منطقه بود. یکی از یگانهایی که در عملیات قادر از اهمیت بسیاری برخوردار بود یگان مهندسی رزمی بود.

 


عملیات پدافندی ارتفاع 402

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


به مناسبت سالروز عملیات پدافندی ارتفاع 402

یکی از حساسترین نقاط منطقه غرب ایران در رشته ارتفاعات مرزی درمنطقه عمومی سومار ارتفاع 402 می باشد که میدان دید و تیر خوبی به همه جهات داشته و امکان دیده بانی و کنترل مناسبی روی محور نفت خانه به مندلی در عراق و نفت شهر و سومار در ایران فراهم می سازد و همچنین کنترل دره سانواپا را که ارتفاعات مرزی کهنه ریگ و سلمان کشته را از یکدیگر جدا می نماید آسان می سازد.


عملیات پدافندی میمک

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


به مناسبت سالروز عملیات پدافندی میمک - 1363/11/20
در منطقه مرزی استان ایلام و در منطقه ای مقابل تنگ های بینا و بیجار در کشور ایران،ارتفاع فسیل در شمال میمک قرار دارد این ارتفاعات در عملیات عاشورا در مورخه 1363/7/25  به تصرف رزمندگان اسلام درآمده بود. با توجه به اینکه در دست داشتن این ارتفاعات برای نیروی مستقر روی آن میدان دید و تیر مناسبی را بر روی جهات مختلف و محورهای منطقه فراهم می آورد.


عملیات پدافندی میمک

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


در منطقه مرزی استان ایلام و در منطقه ای مقابل تنگ های بینا و بیجار در کشور ایران،ارتفاع فسیل در شمال میمک قرار دارد این ارتفاعات در عملیات عاشورا در مورخه 25/7/1363 به تصرف رزمندگان اسلام درآمده بود.  


عملیات پدافندی چوارتا 1364/12/16

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


پس از انجام موفقیت آمیز عملیات والفجر 8 در منطقه فاو و تصرف ایـن شهر با توجه به تمرکز نیروهاي عراقي در شرق بصره فرماندهان عراقي براي جلوگیري از پیشرفت نیروهاي ایراني به طرف ام القصر و بصـره از طریق جاده فاو به ام الخصیب نیروهاي متمرکز شده در شــرق بصره را آزاد ساخته و به منطقه فاو اعزام کردند.آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015