• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
چند رسانه ای
قطعنامه ها
کتاب های آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات آفندی بیت المقدس ( طرح عملیاتی کربلا3)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


منطقه عملیاتی خوزستان ایران با عرض بیش از 300 کیلومتر خود به سه بخش تقسیم می گردد. جبهه شمالی که در غرب دزفول و شوش قرار داشت و در عملیات فتح المبین (کربلای 2) آزاد گردید. جبهه میانی که شامل منطقه نبرد در سوسنگرد و بستان می شد و در عملیات موفق طریق القدس (کربلای 1) آزاد شد. سومین منطقه تحت عنوان جبهه جنوبی شامل غرب اهواز، و شمال خرمشهر بود که علیرغم توجه جهت آزادسازی آن، در دست عراق باقی مانده بود.

 

 

 


عملیات آفندی خیبر - قوچ سلطان(انتشار مجدد)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


در حمله 27 آذرماه 1359 عراق توانست به ارتفاعات واقع در شمال غربی مریوان در خاک جمهوری اسلامی ایران حمله نموده و با تصرف قسمتی از ارتفاعات قوچ سلطان روی محور مریوان- باشماق موقعیت دیده بانی خوبی را به دست آورد و به این ترتیب سهولت وامکانات بیشتری را برای پشتیبانی از گروهکهای ضد انقلاب برای خود فراهم ساخت.

 


طرح عملیات کربلا 3 معروف به عملیات بیت المقدس

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات پیروز بیت المقدس - 1  (انتشار مجدد)

عملیات آفندی بزرگی که با رمز عملیاتی (طرح کربلا 3) طراحی و به نام عملیات بیت المقدس و با شرکت یگان های عمده زمینی، پشتیبانی رزمی و پشتیبانی خدمات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین یگانهای سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی از تاریخ دهم اردیبهشت ماه تا سوم خرداد 1361 در منطقه عمومی جنوب غربی خوزستان انجام گرفت ازجمله عملیاتهای موفق نیروهای جمهوری اسلامی در هشت سال دفای مقدس می باشد که علاوه بر آزادسازی مناطق مذکور به ویژه شهر خرمشهر، ضربه ای قاطع و سرنوشت ساز بر نیروهای متجاوز عراقی وارد نموده و عبور سریع و غافلگیرانه نیروهای ما از رودخانه کارون، یکی از برجسته ترین عملیات رزمی نیروهای جمهوری اسلامی در جنگ تحمیلی ثبت کردید.


عملیات آفندی فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا (انتشار مجدد)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


 در جبهه جنوب پس از عملیاتهای منطقه شوش تحرک قابل ملاحظه ای وجود نداشت. عمده وقت فرماندهان ایرانی جهت بررسی مناطق عملیاتی و پیدا نمودن راهی برای انجام یک عملیات قابل توجه معطوف شده بود. در میان محورهای مورد نظر، محور آبادان و محاصره این شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. با تداوم این محاصره و احتمال سقوط آبادان، دشمن می توانست بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) را نیز مورد تهدید قرار دهد.

 

 


عملیات آفندی رمضان (طرح عملیاتی کربلا4)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


     مطابق طرح ریزی قرارگاه کربلا در جبهة ایران، طرح عملیاتی کربلا 4 که به علت اجرا در ماه رمضان «عملیات رمضان» نام گرفت، در منطقة غرب جادة اهواز و شمال کانال ماهیگیری و شمال شرق بصره عراق اجراء گردید. آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس که مطابق طرح عملیاتی کربلا 3 انجام گرفت، تحلیل گران غربی را وادار نمود تا از ایران بعنوان خطر عمدة منطقه یاد نموده و دولتهای غربی بطور جدی خواهان خاتمة جنگ شوند.


به مناسبت عملیات ثامن الائمه (شکست حصر آبادان) (انتشار مجدد)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


«حصر آبادان باید شکسته شود»

این فرمانی بود که در چهاردهم آبان 1359 توسط فرماندهی کل قوا حضرت امام خمینی (ره) خطاب به نیروهای مسلح بویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران صادر گردید. براساس این فرمان لشکر 77 ثامن الائمه از فروردین ماه 1360 مسئولیت منطقه عملیاتی خرمشهر و آبادان را از فرماندهی اروند دریافت نمود

 

 


عملیات آفندی مسلم بن عقیل (انتشار مجدد)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


 به دنبال اجرای عملیات بیت المقدس در اردیبهشت ماه 1361 توسط نیروهای ایرانی در مطنقه عملیاتی جنوب و آزادسازی خرمشهر نیروهای عراقی در 61/4/31 بخش های وسیعی از مناطق اشغالی در غرب کشور و مواضع نامناسب خود را که در ابتدای جنگ بدلیل مقاومت یگانهای حاضر در منطقه، اشغال کرده بودند، تخلیه نموده و در حاشیه داخلی نوار مرزی دو کشور در ارتفاعات مرزی نسبت به اتخاذ مواضع دفاعی مناسب و احداث استحکامات ترکیبی و متراکم شامل سیستم های پیچیده از کانال، خندق ضد تانک، خاکریز، شبکه سیم خاردار متصل به برق و انواع میادین مین اقدام نمودند.


عملیات آفندی محرم (انتشار مجدد)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


عملیات آفندی محرم( طرح عملیاتی کربلا 5)

به دنبال انجام عملیاتهای موفق نیمه اول سال 1361 توسط ایران و عدم موفقیت در ورود به خاک عراق در عملیات رمضان لازم بود تا فرصت پیش آمده مغتنم شمرده شود چرا که دشمن با درک قدرت آفندی نیروهای ایرانی و از دست دادن سه چهارم مناطق اشغال شده از عمده مناطق درگیر عقب نشینی نموده و در مواضع مستحکم و موقعیت مناسب تری متکی به خطوط مرزی آرایش یافته و مشغول پدافند گردید.


به مناسبت 9 آذر، سالروز عملیات طریق القدس (انتشار مجدد)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


 عملیات آفندی طریق القدس (طرح عملیاتی کربلا1)
در نخستین روزهای آغاز سال دوم جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، عملیات آفندی ثامن الائمه(ع) در منطقه خوزستان به منظور در هم شکستن محاصره آبادان و انهدام نیروهای دشمن در شرق کارون با موفقیت اجرا گردید. شهادت رئیس ستاد مشترک ارتش شهید سرلشکر فلاحی، وزیر دفاع شهید سرلشکر نامجو، فرمانده نیروی هوائی، شهید سرلشکر فکوری و قائم مقام سپاه پاسدارن شهید کلاهدوز ( این شهید عزیز نیز از افسران شجاع ارتشی بود که جهت سازماندهی سپاه از ارتش به سپاه رفته بود)، در هفتم مهرماه سال 1360 بعد از پیروزی بزرگ عملیات ثامن الائمه، باعث شد تا تغییراتی وسیعی در کادر فرماندهی عالی ارتش بوجود آید.


به مناسبت دوم فروردین سالروز عملیات آفندی فتح المبین

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


عملیات آفندی فتح المبین (طرح عملیاتی کربلا2)
پس از دو عملیات موفقیت آمیز ثامن الائمه (ع) ـ شکست حصر آبادان ـ در تاریخ 1360/7/5 و طریق القدس ـ آزاد سازی بستان و مناطق غرب سوسنگرد ـ در تاریخ 1360/9/8، عملیات فتح المبین در تاریخ 2 فروردین ماه 1361 در جبهۀ شمالی خوزستان و غرب رودخانۀ کرخه ـ منطقۀ عمومی دزفول و شوش ـ به مرحلۀ اجرا در آمد.
این در حالی بود که پس از گذشت 18 ماه از آغاز جنگ بین عراق و ایران و انجام دهها عملیات کوچک و بزرگ توسط طرفین، توازن قوا به سمت برتری موقعیت نیروهای ایرانی در حال تغییر بود و به همین دلیل فرماندهان ایرانی آزادسازی سریع سرزمین های اشغال شده را در طرح و برنامه خود منظور کردند.


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتمایی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015