هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

1361/11/17 سالروز عملیات آفندی والفجر مقدماتی - انتشار مجدد- بهمن 93

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


به مناسبت سالروز عملیات آفندی والفجر مقدماتی

عملیات آفندی والفجر مقدماتی 1361/11/17

بعد از عملیات بیت المقدس، استراتژی ایران از «تثبیت دشمن و آزادسازی مناطق اشغالی میهن اسلامی» به «تنبیه متجاوز و وادار کردن عراق به پذیرش کلیه شرایط بر حق جمهوری اسلامی ایران» تغییر یافت.

بدنبال این تغییر استراتژی، عملیاتهای رمضان در تیرماه 1361 و محرم در آبانماه 1361 انجام گردیدند، ولی شواهد و قرائنی از طرف عراق مبنی بر پذیرش شرایط ایران مشاهده نشد. بدلیل عدم انجام هر گونه فعالیت در منطقه فکه بعد از عملیات فتح المبین از طرف ایران، عراق سپاه چهارم خود را با حداقل نیرو جهت بازسازی در این منطقه مستقر گرداند، ولی بعد از موفقیت عملیات محرم، دشمن نیروهای خود را در آن منطقه تقویت کرده و اقدام به ایجاد موانع و میادین مین به شکل بسیار وسیع نمود.


عملیات آفندی والفجر 3 (انتشار مجدد)

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


« قرارگاه مشترک عملیاتی نجف در غرب» عنوان قرارگاهی در ایران بود که از ترکیب قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش در غرب و سپاه 11 قدر از سپاه پاسداران به وجود آمده  و هدف از تشکیل آن وحدت فرماندهی در هدایت و کنترل عملیات ها بود . دو قرارگاه کوچک به نام های « ظفر» و « فتح » زیرمجموعه این قرارگاه مشترک را تشکیل می دادند. این قرارگاه سه منطقه عملیاتی زیر راجهت وادار ساختن دشمن به انتقال نیرو از جبهه های جنوب به غرب به قرارگاه خاتم الانبیاء پیشنهاد داد: ارتفاعات بیشگان در سر پل ذهاب، ارتفاعات گیسکه در سومار، ارتفاعات زالو آب و قلاویزان در مهران.


به مناسبت 7 مرداد سالروز عملیات والفجر 3

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


قرارگاه مشترک عملیاتی نجف در غرب، عنوان قرارگاهی در ایران بود که از ترکیب قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش در غرب و قرارگاه11 قدر از سپاه پاسداران به وجود آمده و هدف از تشکیل آن وحدت فرماندهی در هدایت و کنترل عملیات ها بود. دو قرارگاه کوچک به نام های ظفر و فتح زیرمجموعه این قرارگاه مشترک را تشکیل می داد.


به مناسبت 10 آبان سالروز عملیات محرم

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


عملیات محرم از زبان سرتیپ دوم ستاد علی بسطامی

پس از عملیات رمضان، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به منظور انهدام نیروی دشمن، آزادسازی اراضی ایران که همچنان در اشغال متجاوزین بود و نیز دستیابی و تصرف مواضع سرکوب، عملیات هایی را در منطقه غرب کشور طرح ریزی و اجرا کردند که اولین آنها عملیات مسلم بن عقیل در منطقه سومار و سپس عملیات محرم در منطقه دهلران بودکه در تاریخ 61/8/10 اجرا گردید.

 


عمليات آفندي والفجر 2

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


به دنبال عدم موفقيت نيروهاي ايراني در عمليات والفجر مقدماتي و والفجر 1 در منطقه عملياتي جنوب، به دليل تراكم حضور يگانهاي عراقي و مسلح نمودن زمين به مين و موانع متعدد و پيرو اتخاذ استراتژي آزادسازي قسمت هايي از خاك عراق به منظور قبولاندن شرايط جمهوري اسلامي ايران به رژيم بعث عراق، مقرر گرديد،قرارگاه هاي غرب و شمال غرب نيز عمليات هاي آفندي گسترده را طرح ريزي و اجرا نمايند تا عراق ناگزير به برداشت نيرو از جنوب گرديده و توازن قوا در منطقه عملياتي جنوب به نفع نيروهاي ايراني تغيير يابد.آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015