• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
چند رسانه ای
قطعنامه ها
کتاب های آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
عملیات آفندی کربلا 5 (1365/10/19)

نام گذاری سال 1365 به سال سرنوشت از طرف ایران و عدم موفقیت عملیات کربلا 4 به دلیل کشف محورهای نفوذی نیروهای خودی توسط دشمن پیش آمد، بحرانی برای فرماندهان جنگ به وجود آورد که موجب شد فرماندهی عالی جنگ برای انجام یک عملیات، تضمین پیروزی طرح های عملیاتی را در خواست نماید.

 

1391/10/18 599 0
عملیات آفندی کربلا 6(1365/10/23)

 

عملیات کربلا 6 در تاریخ 23/10/1365 در منطقه نفت شهر، با رمز یا زهرا(س) و در پشتیبانی عملیات کربلا 5  که در تاریخ 19/10/1365 در منطقه شلمچه اجرا شد، در حالی صورت پذیرفت که دشمن با به اسارت در آوردن و یا شهید کردن عناصر دسته های شناسائی و گردانهای شهادت از جمله شهید ابوالفضل شبان فرمانده یگان شهادت لشکر 77 ثامن الائمه...

1391/10/18 1046 0
عملیات آفندی کربلای 7 (1365/12/13) (انتشار مجدد)+ پاسخ زیبای لشکر 64 به پیمان نامۀ رزمندگان این لشکر

ارتفاع 2519 متری در منطقه عمومی حاج عمران همراه با ارتفاعات واراس، شهداء، نصر و گردمند از عوارض حساس و کلیدی منطقه محسوب شده و عمدتاً دیده بانی بسیار مناسبی را به همه جهات نسبت به منطقه حاج عمران فراهم ساخته و کنترل حرکات را به طرف منطقه مذکور، آسان می نمود...

1391/12/13 1254 0
عملیات پدافندی شورشیرین

  حملات محدود عراقی ها تحت عنوان « دفاع متحرک» که مدتی متوقف شده بود در سه ماهه اول سال 1366 نیز ادامه یافت و دامنه این حملات به منطقه صالح آباد مهران و شورشیرین کشیده شد. ولی ویژگی این عملیات هدف دیگری دنبال می کرد که بیشتر بعد سیاسی آن مدنظر بود.
اهداف عراقی ها مانند همیشه انهدام و ضربه زدن به نیروهای ایرانی ،گرفتن اسیر،بدست آوردن ابتکار عمل و اظهار موجودیت گروهک منافقین جهت شرکت در حملات ضد ایران و مشارکت با یگانهای عراقی بود و این هدف اخیر زمینه را برای استفاده از نیروهائی مهیا کردکه همزبان با سربازان و رزمندگان ایرانی بودند. عملیات عراقی ها در منطقه شورشیرین سه روز ادامه یافت و با مقاومت نیروهای ایرانی هیچگونه موفقیتی نصیب عراق نشد.
نتیجه :
ـ    در مرحله نخست دشمن توانست به مواضع نیروهای ایرانی نفوذ کند ولی در مراحل بعدی بر اثر رشادت و مقاومت رزمندگان دلاور اسلام با دادن تلفات و ضایعات فراوان مجبور به عقب نشینی شد.
ـ    تعداد قابل توجهی از نفرات دشمن که آمار دقیق آن بدست نیامده است کشته و زخمی شدند.

ـ مقادیر قابل توجهی  از تجهیزات و لوازم نظامی نیز منهدم گردید.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی
سازمان ایثارگران ارتش

1392/3/20 621 0
عملیات آفندی نصر

 همانطوری که قبلاً اشاره شد ارتفاعات میمک به دلیل فراهم آوردن میدان دید و تیر مناسب و کنترل زمین های اطراف در داخل عراق به ویژه روی محور ارتباطی مندلی به زرباطیه و بدره از نظر نظامی بسیار حساس بوده و دارای اهمیت می باشد وعراق به واسطه اشغال اولیه این ارتفاعات نشان (سیف سعد) در ارتش خود می سازد ولی در همان ماههای اولیه نبرد در عملیات خوارزم قسمت عمده ارتفاعات میمک توسط ایران بازپس گرفته شد و قسمتی در ارتفاعات میمک شمالی و جنوبی به نام ناف میمک در تصرف دشمن باقی ماند. لذا برای جلوگیری از ادامه نبرد دشمن جهت بازپس گیری میمک و به منظور پراکنده ساختن تمرکز قوای عراق در جبهه های دیگر عملیات نصر 2 طراحی و اجراء گردید. این عملیات در ساعت 2 بامداد 13 خرداد ماه با رمز یا حسین مظلوم (ع) ادرکنی آغاز شد و با موفقیت در همان روز پایان یافت .
یک گردان ژاندارمری از پایگاه شهید طاهری ،1 گردان پیاده و یک گردان سوار زرهی تیپ 40 سراب از نیروی زمینی ارتش را در این عملیات همراهی کردند.

نتیجه :
-    تمامی اهداف از پیش تعیین شده به تصرف رزمندگان اسلام درآید.
-    دیده بانی زمینی دشمن خنثی شده و یک مبدأ حرکت برای عملیات آینده به وجود آمد.
-    800نفر کشته و زخمی به همراه بیش از 30 نفر اسیر تلفات انسانی عراق بود.
-    یگانهای دشمن از 40 تا 100 درصد منهدم شده و به آنها خسارت وارد گردید.
-    تعداد زیادی جنگ افزار سبک و سنگین دشمن و مقادیر قابل توجهی مهمات غنیمت گرفته شد.


منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی

سازمان ایثارگران ارتش

1392/3/21 566 0
عملیات آفندی نصر 6

 عملیات نصر 6 یکی از سنگین ترین نبردهای انجام شده در ارتفاعات میمک در طول سالهای دفاع مقدس می باشد. بکارگیری 6 تیپ از نیروی زمینی ارتش در مقابل بیش از حدود 15 تیپ عراقی در یک منطقة محدود نیمه کوهستانی،شدت نبرد در منطقه را به خوبی نشان می دهد.

1392/5/5 720 0

23 دی ماه سالروز عملیات کربلای 6


چگونگی نام گذاری عملیات های انجام شده توسط ایران به قبل از انجام عملیات طریق القدس در منطقه بستان برمی گردد که بعد از پیشنهاد طرحهای عملیاتی"ولی الله" توسط لشکر 16 زرهی، در جلسه ای با حضور سپهبد شهید صیاد شیرازی، شهید باقری پیشنهاد نامگذاری کربلا 1 الی کربلا 12 برای رسیدن به کربلا را می دهد که مورد پذیرش قرار می گیرد. به همین دلیل در طرحهای عملیاتی کربلا، عملیات طریق القدس کربلا 1، فتح المبین کربلا 2، بیت المقدس کربلا 3 و عملیات رمضان طرح عملیاتی کربلا 4 تعیین می گردد.

1392/10/22 923 0

به مناسبت 13 اسفند، سالروز عملیات پیروزمند کربلا 7 (انتشار مجدد)


سرتیپ 2 علی عبدی بسطامی

به دنبال انتخاب راهبرد تعقیب و تنبیه متجاوز از سوی جمهوری اسلامی ایران پس از فتح خرمشهر، عملیات های رمضان، والفجرمقدماتی و والفجر1 با هدف تهدید شهر استراتژیک بصره عراق به اجرا در آمد. این عملیات ها به رغم وارد کردن تلفات و ضایعات فراوان به ارتش عراق، در دستیابی به هدف اصلی خود یعنی تهدید بصره ناموفق بودند.

1392/12/12 442 0

عملیات پدافندی مهران (انتشار مجدد)


در تداوم عملیات های آفندی نیروهای عراق که با استفاده از حجم سنگین آتش توپخانه و پشتیبانی نیروی هوائی و بمباران بی وقفه شیمیایی انجام گردید یگانهای عراق در منطقه میمک و مهران نیز به قصد تصرف صالح آباد و قطع جاده مواصلاتی منطقه غرب تک خود را آغاز کردند.فرماندهی لشکر 16 زرهی که یک روز قبل این مسئولیت خطیر را پذیرفته بود. غروب روز 1367/04/30 با بکارگیری گردان تکاور موفق می شود تپه 525 را که به دست عراق تصرف شده بود از دشمن بازپس گرفته و منطقه را آزاد سازد.

1393/4/31 823 0

به مناسبت 10 مرداد سالروز عملیات نصر 6 در میمک (انتشار مجدد)


نبرد های حماسی میمک                                                                             سرهنگ علی سجادی انصاری

ارتفاعات مرزی میمک از جمله ارتفاعات مرزی بین ایران وعراق است که در زمان جنگ تحمیلی شاهد اتفاقات وتحولات زیادی بوده است. به دلیل اهمیت زیاد این ارتفاعات که در ادامۀ این مطلب به آن پرداخته خواهد شد.

1393/5/6 1268 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتمایی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015