• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
چند رسانه ای
قطعنامه ها
کتاب های آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
عملیات آفندی تنگ حاجیان(1359/10/14)

برای اینکه عراق بتواند ارتفاعات سرکوب به گردنه ی کاسه گران را در منطقه ی گیلانغرب جمهوری اسلامی ایران اشغال نماید در حمله ی سراسری خود از محور خسروی قصر شیرین- امام حسن به گیلانغرب استفاده نمود.

 

1391/10/13 819 0
15 دی سالروز عملیات آفندی نصر- انتشار مجدد

متوقف نمودن نیروهای عراقی در سراسر جبهه ها که در اوایل آبانماه 1359 کامل گردید، باعث شد دشمن از دست یابی به اهداف اساسی بازمانده و زمین گیر شود، ولی توقع و انتظار عمومی این بود که هر چه سریعتر بدون توجه به فشارهای وارد آمده جهت پذیرش صلح، جبهه های نبرد فعال شده و حملات جهت عقب راندن دشمن آغاز گردد.
هر چند انجام این حملات توسط نیروهای جمهوری اسلامی ایران در جنوب و غرب از اوایل مهرماه آغاز گردیده بود، ولی انجام یک عملیات گسترده احتیاج به تهیه مقدمات و جمع آوری نیروی کافی داشت که به سادگی امکان پذیر نبود.
 

1392/10/14 881 0
عملیات آفندی خوارزم(ضربت ذوالفقار)(1359/10/19)

ارتفاع حساس مرزی میمک در غرب جمهوری اسلامی با شیب تند بطرف شرق و شیب ملایم بطرف غرب و با داشتن مزیت و برتری کنترل معابر و مناطق اطراف خود در استان ایلام واقع گردیده است. دو پاسگاه مرزی و قدیمی هلاله و نی خزر در منتهی الیه شیب غربی آن واقع بودند که در جریان آغاز جنگ(تحمیلی) منهدم گردیدند. ارتفاع میمک قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مورد اختلاف هر دو کشور ایران و عراق بوده و اقدامی جهت تعیین خطوط مرزی نیز در این رابطه انجام گردید اما...

1391/10/18 370 0

سالروز عملیات آفندی خوارزم(ضربت ذوالفقار-1359/10/19) - انتشار مجدد


ارتفاع حساس مرزی میمک در غرب جمهوری اسلامی با شیب تند بطرف شرق و شیب ملایم بطرف غرب و با داشتن مزیت و برتری کنترل معابر و مناطق اطراف خود در استان ایلام واقع گردیده است. دو پاسگاه مرزی و قدیمی هلاله و نی خزر در منتهی الیه شیب غربی آن واقع بودند که در جریان آغاز جنگ(تحمیلی) منهدم گردیدند. ارتفاع میمک قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مورد اختلاف هر دو کشور ایران و عراق بوده و اقدامی جهت تعیین خطوط مرزی نیز در این رابطه انجام گردید اما...

1391/10/18 878 1
عملیات آفندی جاده ماهشهر ـ آبادان

 لشکر 77 پیاده خراسان از ارتش جمهوری اسلامی ایران که از اوایل شروع جنگ به منطقه اعزام شده بود در اواخر اسفندماه 1359 به ماهشهر منتقل گردید و فرماندهی منطقه را از قرارگاه اروند تحویل گرفت. در دستورالعمل انتقالی این لشکر صراحتاً مقابله با عراق، اجرای عملیات محدود و شکستن حصر آبادان و آزادسازی خرمشهرقید گردیده بود.
لشکر 77 با تدبیر مناسبی با ایجاد جاده وحدت از جاده آبادان ماهشهر به خسروآباد تردد دریائی را تبدیل به تردد زمینی و تدارکات آبادان و خرمشهر را بسیار تسهیل نمود. این لشکر با استفاده از نیروی موجود در منطقه در تاریخ 25/2/60 در منطقه ذوالفقاری عملیات محدودی را انجام داد که میدان تیر آبادان و خاکریز دشمن در شمال میدان تیر اشغال و تثبیت گردید.
سپس در مطنقه سلمانیه و دارخوین عملیات فرماندهی کل قوا در 21/3/60 انجام گردید که بسیار موفقیت آمیز بود. بدنبال این دو عملیات در 31 خرداد 1360 با شرکت تکاوران نیروی دریائی، فدائیان اسلام و سپاه پاسداران در جنوب جاده ماهشهرـ آبادان عملیات محدود دیگری اجرا گردید که کاملاً موفق بود.

نتیجه:
ـ    قسمتی از جاده ماهشهرـ آبادان از کنترل دشمن خارج گردید.
ـ  تعدادی کشته و زخمی و 4 نفر به اسارت درآمدند.
ـ  دو دستگاه لودر به غنیمت درآمد و 30 دستگاه خودرو شنی دار دشمن آسیب دیده و یا به غنیمت گرفته شد.
منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی
سازمان ایثارگران ارتش

 

1392/3/21 591 0
عملیات آفندی شهید مدنی (انتشار مجدد)

پیشروی عناصر لشکر 16 زرهی از ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات طراح ناقص ماند و این نقصان باعث شد که قسمتی از جناح جنوبی لشکر 92 زرهی زیر آتش دیده بانی دشمن قرار گرفته و حرکات لشکر بوسیله دشمن کشف و با آتش توپخانه تلفات قابل ملاحظه ای به یگانهای تیپ 3 این لشکر وارد آید.

 

1392/6/27 519 0

عملیات آفندی پای پل کرخه، آغازی بر عملیاتهای آفندی نیروهای ایرانی


انتشار مجدد در تاریخ 1393/07/19

 مروری اجمالی بر تک روز 23 مهر لشکر21 پیاده حمزه سید الشهدا(ع)

پیشروی سریع نیروهای متجاوز در ابتدای جنگ تحمیلی به خاک جمهوری اسلامی ایران و عبور نیروهای دشمن در نوزدهم مهر 1359 از کارون (در منطقۀ سلمانیه) و به محاصره درآوردن جادۀ شادگان و به اسارت گرفتن افراد محلی و غیرنظامی و پیشروی به سمت آبادان با هدف محاصرۀ این شهر بندری و اشغال بستان در بیست و یکم مهر همان سال و اجرای تک به منطقۀ سر پل نادری در منطقۀ غرب دزفول16،19و22 مهر و شناسائی دشمن به منظور روانه کردن پل در 30 کیلومتری جنوب شوش و اجرای آتش سنگین در منطقۀ پل نادری59 در تاریخ های 17و 18و 19 مهر و تظاهر به عبور از کرخه، مؤید آن است که ...

1392/7/21 653 0

به مناسبت 26 آبان سالروز آزاد سازی سوسنگرد (انتشار مجدد)


نامۀ سرنوشت ساز درعملیات آفندی آزاد سازی سوسنگرد         سید ناصر حسینی - محمد مطوائی

گاهی یک اقدام به موقع هرچند در ظاهر کوچک وجزئی باشد، سرنوشت یک شهر، عده ای از انسانها، و حتی سرنوشت یک ملت و یک کشور را تغییر می دهد، خدای متعال هم در قرآن کریم فرموده:"ان الله لا یغیر ما بقومٍ حتی یغیروا ما بانفسهم- آیه11سوره رعد". از مصادیق این اقدامات در جریان مبارزات مردم با رژیم طاغوتی و نیز 8 سال دفاع مقدس، مردم ما شاهد موارد متعددی بوده اند، مانند فرمان تاریخی حضرت امام ره در لغو حکومت نظامی در روز 21 بهمن سال 57 که اگر نبود معلوم نبود سرنوشت انقلاب چه بود.

1392/8/26 1084 0

به مناسبت سالروز عملیات عاشورا (انتشار مجدد)


عملیات عاشورا ـ 1359/8/28

انجام عملیات آفندی توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در ماههای اولیه تجاوز دشمن، به ویژه در منطقۀ غرب کشور، بسیار مشکل بود.
نیروهای ایرانی به دشواری عراق را متوقف کرده بودند، اما هنوز انسجام کامل و مناسبی بین یگانهای نیروی زمینی ارتش ایران که بعنوان اصلی ترین نیروی حاضر در صحنۀ جنگ عمل می کردند با نیروهای مردمی که هنوز سازماندهی نشده و ترکیب مشخصی نداشتند، برقرار نشده بود. با این وجود انتظار عمومی این بود که هر چه سریعتر دشمن به عقب رانده شده و جنگ به پایان برسد.

1392/8/27 502 0

به مناسبت 28 آذر سالگرد عملیات سیدصادق و کلینه -انتشار مجدد26 آذر 93


 پس از اجرای عملیات عاشورا در دهۀ سوم آبان در منطقۀ عمومی سومار، دومین عملیات آفندی محدود، که در منطقۀ عملیاتی کرمانشاه طرح ریزی و اجرا گردید، تک در شمال غربی سرپل ذهاب به منظور تصرف تپه های مشرف به آبادی های کلینه و سیدصادق و تپه کوره موش بود.
هدف از این عملیات بازپس گیری ارتفاعات کوره موش، کلینه و سید صادق بود که در صورت موفقیت کامل می توانست انجام عملیات های آینده را تضمین کند و دید و تیر مناسبی را روی مواضع دشمن در دشت ذهاب فراهم آورد و حتی موجب تخلیۀ دشت ذهاب از دشمن شود، و کنترل محورهای مواصلاتی سرپل ذهاب به سید صادق به کوئیکی به تنگ برد علی آزاد و قره بلاغ به دشت ذهاب و گرده نو در دست نیروهای خودی قرار گیرد.

1392/9/26 470 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتمایی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015