• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
چند رسانه ای
قطعنامه ها
کتاب های آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فراخوان مقاله


شرایط پذیرش مقالات وجذب امتیازات :

1-خطبه های مکتوب ودستور العمل های عرفانی امام سجاد (ع)

2-جایگاه صحیفه سجادیه امام سجاد (ع)در شکل گیری مکتب عرفانی اسلامی

1391/5/8 412 0

فرماندهی و مدیریت به سبک شهید صیاد شیرازی


فرماندهی و مدیریت به سبک شهید صیاد شیرازی          دکتر سید ناصر حسینی                                                                                                                                        

در این مقاله مدیریت و فرماندهی شهید صیادشیرازی در دوران دفاع مقدس مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد و ویژگی های شخصیتی و اخلاقی ایشان که باعث شکوفایی استعداد مدیریت و فرماندهی و توفیقات او در عملیاتها گردید مورد بررسی قرار می گیرد. .

1391/8/27 1233 0

اگر ارتش نبود . . .


پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در۲۲ بهمن ۱۳۵۷، چند روزبعد، حوادثی شوم درکشور به وجود آمد که ادامه ی آن حوادث و پیروزی حادثه آفرینان آنها می توانست سبب سقوط نظام نوپای جمهوری اسلامی و تجزیه کشور بزرگ ایران گردد.
درهمان روزهای اول پیروزی انقلاب،گروهکهای مخالف نظام جمهوری اسلامی اعلامیه هـای پی در پی در شهرهای بزرگ به وسیله هواداران خود در بین مردم توزیع و یا در جراید منتشر می کردند که ارتش باید منحل و ارتش خلقی باید ایجاد گردد.

1391/8/28 775 0

آسیب شناسی پژوهش در دفاع مقدس


 

تاریخ‌نگاری دفاع مقدّس، از همان نیمه‌ی دوم سال اول جنگ، با جمع‌آوری اسناد و مدارک عملیاتی، ثبت خاطرات و تشکیل کارگروه‌های بررسی و تحقیقات آغاز شد و بودند کسانی که در طول هشت‌ساله‌ی جنگ به یک دست تفنگ و به دست دیگر قلم برداشتند و بودند کسانی دیگر که در این دوران خون و آتش از دریچه‌ی دوربین‌های عکاسی و دستگاه‌های فیلمبرداری و نوارهای ضبط صوت و فیلم‌های ویدئویی به ضبط لحظه‌ها، صحنه‌ها، حوادث، خاطرات، مباحثات جلسات شور ستادی و تصمیم‌گیری‌های فرماندهان پرداختند.

1391/10/17 805 0

چرا خود را پیروز جنگ می دانیم


 "چه کسی پیروز جنگ است؟ "  عنوان سخنرانی  سرتیپ ( بازنشسته) سید ناصر حسینی در مراکز  آموزشی ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد. در  ادامه لینک دانلود  اسلاید های این سخنرانی ارائه می گردد.

دانلود اسلایدها

1391/10/17 645 0

امام خمینی(ره)، ارتش و انقلاب اسلامی ایران


چکیده:                                                                                                            دکتر سید ناصر حسینی[1]

ارتش نوین ایران توسط پهلوی اوّل با ادغام نیروهای مسلّح نظامی و انتظامی به صورتی مدرن پایه گذاری شد و این حرکت در دوره پهلوی دوم با عنایت به مناسبات منطقه­ ای و جهانی، شدّت بیشتری یافت و به عبارتی در دهه­ های پایانی رژیم شاهنشاهی، ارتش ایران مأموریتی ویژه داشت و هر دو ابرقدرت شرق و غرب در رابطه با اهداف خود به نوعی به خدمات آن چشم داشتند.

1391/10/17 1718 0

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، بخش اول


 سابقه تاریخی روابط و اختلافات مرزی ایران و عراق1

در اوایل قرن دهم هجری شاه اسماعیل صفوی موفق شد با کمک ایلات و عشایر شیعی مذهب آذربایجان و گیلان، حکومتهای مستقل محلی و نظام ملوک الطوایفی را در گستره سرزمین ایران برانداخته و دولت مرکزی قدرتمندی را که سلسله صفویه نام گرفت در ایران تأسیس نماید...

1391/12/28 741 0

عملیات فتح المبین


امیر سرتیپ دوم مسعود بختیاری:

نبردی که تحت عنوان عملیات کربلای 2 طرحریزی و با نام عملیات فتح المبین با شرکت نیروهای زمینی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای بسیج مردمی و جهادگران پرتلاش در شروع سال 1361 به مدت 8 روز در منطقه عمومی دزفول شوش (غرب کرخه) انجام شد

1392/1/1 1117 0

پیمان سنتو


سازمان پیمان مرکزی (سنتو)
انقلاب اسلامی بلافاصله پس از پیروزی خود در همان ماه های اول به لحاظ ماهیت ظلم ستیزی و ضد استعماری خود، رابطه سیاسی با نظامهای ظالم از جمله رژیم صهیونیستی و رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی را قطع و پیمانهای حافظ منافع نظامهای سلطه از جمله پیمان استعماری سنتو را ترد نمود و با خروج از این پیمان زمینه انحلال آن را فراهم کرد

1392/1/10 813 0

به مناسبت سالگرد شهادت شهید صیاد شیرازی - انتشار مجدد


 چرا صیاد دلها؟! - سرهنگ احمد حسینیا

اولین نکته‌ای که با یادآوری و یا شنیدن نام شهید سپهبد صیادشیرازی در ذهن هر شخصی متبادر می‌شود، حضور او در میدان جهاد و نبرد و فداکاری‌هایش در هشت سال دفاع مقدس است. این انطباق ذهنی با چنان موقعیتی فقط جنبة زمانی و تاریخی ندارد، بلکه ویژگی‌های فرماندهی و اخلاقی شهید صیاد نیز به گونه‌ای بود که می‌توان از او به‌عنوان یک قهرمان و الگوی مجاهد فی‌سبیل‌الله یاد کرد.

1392/1/20 346 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتمایی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015