هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا

فراخوان مقاله

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


شرایط پذیرش مقالات وجذب امتیازات :

1-خطبه های مکتوب ودستور العمل های عرفانی امام سجاد (ع)

2-جایگاه صحیفه سجادیه امام سجاد (ع)در شکل گیری مکتب عرفانی اسلامی


فرماندهی و مدیریت به سبک شهید صیاد شیرازی

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


فرماندهی و مدیریت به سبک شهید صیاد شیرازی          دکتر سید ناصر حسینی                                                                                                                                        

در این مقاله مدیریت و فرماندهی شهید صیادشیرازی در دوران دفاع مقدس مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد و ویژگی های شخصیتی و اخلاقی ایشان که باعث شکوفایی استعداد مدیریت و فرماندهی و توفیقات او در عملیاتها گردید مورد بررسی قرار می گیرد. .


اگر ارتش نبود . . .

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در۲۲ بهمن ۱۳۵۷، چند روزبعد، حوادثی شوم درکشور به وجود آمد که ادامه ی آن حوادث و پیروزی حادثه آفرینان آنها می توانست سبب سقوط نظام نوپای جمهوری اسلامی و تجزیه کشور بزرگ ایران گردد.
درهمان روزهای اول پیروزی انقلاب،گروهکهای مخالف نظام جمهوری اسلامی اعلامیه هـای پی در پی در شهرهای بزرگ به وسیله هواداران خود در بین مردم توزیع و یا در جراید منتشر می کردند که ارتش باید منحل و ارتش خلقی باید ایجاد گردد.


آسیب شناسی پژوهش در دفاع مقدس

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


 

تاریخ‌نگاری دفاع مقدّس، از همان نیمه‌ی دوم سال اول جنگ، با جمع‌آوری اسناد و مدارک عملیاتی، ثبت خاطرات و تشکیل کارگروه‌های بررسی و تحقیقات آغاز شد و بودند کسانی که در طول هشت‌ساله‌ی جنگ به یک دست تفنگ و به دست دیگر قلم برداشتند و بودند کسانی دیگر که در این دوران خون و آتش از دریچه‌ی دوربین‌های عکاسی و دستگاه‌های فیلمبرداری و نوارهای ضبط صوت و فیلم‌های ویدئویی به ضبط لحظه‌ها، صحنه‌ها، حوادث، خاطرات، مباحثات جلسات شور ستادی و تصمیم‌گیری‌های فرماندهان پرداختند.


چرا خود را پیروز جنگ می دانیم

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


 "چه کسی پیروز جنگ است؟ "  عنوان سخنرانی  سرتیپ ( بازنشسته) سید ناصر حسینی در مراکز  آموزشی ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد. در  ادامه لینک دانلود  اسلاید های این سخنرانی ارائه می گردد.

دانلود اسلایدها


امام خمینی(ره)، ارتش و انقلاب اسلامی ایران

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


چکیده:                                                                                                            دکتر سید ناصر حسینی[1]

ارتش نوین ایران توسط پهلوی اوّل با ادغام نیروهای مسلّح نظامی و انتظامی به صورتی مدرن پایه گذاری شد و این حرکت در دوره پهلوی دوم با عنایت به مناسبات منطقه­ ای و جهانی، شدّت بیشتری یافت و به عبارتی در دهه­ های پایانی رژیم شاهنشاهی، ارتش ایران مأموریتی ویژه داشت و هر دو ابرقدرت شرق و غرب در رابطه با اهداف خود به نوعی به خدمات آن چشم داشتند.


جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، بخش اول

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


 سابقه تاریخی روابط و اختلافات مرزی ایران و عراق1

در اوایل قرن دهم هجری شاه اسماعیل صفوی موفق شد با کمک ایلات و عشایر شیعی مذهب آذربایجان و گیلان، حکومتهای مستقل محلی و نظام ملوک الطوایفی را در گستره سرزمین ایران برانداخته و دولت مرکزی قدرتمندی را که سلسله صفویه نام گرفت در ایران تأسیس نماید...


عملیات فتح المبین

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


امیر سرتیپ دوم مسعود بختیاری:

نبردی که تحت عنوان عملیات کربلای 2 طرحریزی و با نام عملیات فتح المبین با شرکت نیروهای زمینی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای بسیج مردمی و جهادگران پرتلاش در شروع سال 1361 به مدت 8 روز در منطقه عمومی دزفول شوش (غرب کرخه) انجام شد


پیمان سنتو

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


سازمان پیمان مرکزی (سنتو)
انقلاب اسلامی بلافاصله پس از پیروزی خود در همان ماه های اول به لحاظ ماهیت ظلم ستیزی و ضد استعماری خود، رابطه سیاسی با نظامهای ظالم از جمله رژیم صهیونیستی و رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی را قطع و پیمانهای حافظ منافع نظامهای سلطه از جمله پیمان استعماری سنتو را ترد نمود و با خروج از این پیمان زمینه انحلال آن را فراهم کرد


به مناسبت سالگرد شهادت شهید صیاد شیرازی - انتشار مجدد

قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی


 چرا صیاد دلها؟!                                               سرهنگ احمد حسینیا

اولین نکته‌ای که با یادآوری و یا شنیدن نام شهید سپهبد صیادشیرازی در ذهن هر شخصی متبادر می‌شود، حضور او در میدان جهاد و نبرد و فداکاری‌هایش در هشت سال دفاع مقدس است. این انطباق ذهنی با چنان موقعیتی فقط جنبة زمانی و تاریخی ندارد، بلکه ویژگی‌های فرماندهی و اخلاقی شهید صیاد نیز به گونه‌ای بود که می‌توان از او به‌عنوان یک قهرمان و الگوی مجاهد فی‌سبیل‌الله یاد کرد.آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015