هدر سایت هیئت معارف جنگ
قطعنامه های سازمان ملل در جنگ ایران و عراق
کتاب آموزش معارف جنگ
نرم افزار معارف جنگ (اندروید)
بازگشت به بالا
کتاب آموزشی معارف جنگ معارف جنگ» مجموعه‌اي از يافته‌ها، ذخاير و دست آوردهاي جبهه‌هاي نبرد حـق عليـه بـاطل اسـت كه خداوند متعال به پاس فداكاري ها، ايثارگري ها و بركت خون شهداي والامقام، نصيب رزمندگان اسلام نمـوده و از سينـه‌هاي جوشان آنها به سينه‌هاي پاك وتشنة نسل جوان انقلاب اسلامي منتقل مي‌گردد. هیئت معارف جنگ شهید صیاد در راستای انتقال فرهنگ و روحیات رزمندگان سلحشور به نسل جوان از طریق بیان تاریخ و وقایع 8 سال دفاع مقدس در قالب دوره های آموزشی مدون، اقدام به تدوین و انتشار یک جلد کتاب آموزشی در قطع وزیری با بیش از 550 صفحه نموده است تا آموزشهای ارائه شده در این خصوص بر اساس متنی مدون و مستند ارائه گردد و علاوه بر استفاده محققان و پژوهشگران عرصة دفاع مقدس، مرجع مطالعاتی فرا گیران این دوره ها قرار گیرد0 آموزش معارف جنگ از سال 1374 به صورت نظری و ميدانی برای هر دوره از دانشجويان سال3 دانشگاه افسری امام علی (ع) نيروی زمينی و از سال 1382 برای كليه دانشگاههاي افسری ارتش جمهوري اسلامي ايران به اجرا در آمده و تا زمان نگارش اين كتاب بیش از 20 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه های مذکور را در دو مرحله نظري و میدانی تحت آموزش قرار داده است. هيئت معارف جنگ همچنين از سال 1388 آموزش کارکنان وظیفه در مقاطع تحصیلی فوق ديپلم، لیسانس، فوق ليسانس و دکترا در مراکز آموزش وظیفه را پی ریزی نمود و این عزیزان در زمان آموزش مقدماتي و قبل از عزیمت به یگان های سازمانی خود به مدت 16 ساعت آموزش معارف جنگ را در ساعات فوق برنامه طی نموده که تا زمان تدوین این کتاب بیش از 100 هزار نفر از کارکنان وظیفه كه فارغ‌التحصيل دانشگاهها و مراكز آموزش عالي كشور مي باشند، آموزش نظری معارف جنگ را فرا گرفته‌اند. این کتاب که براساس تحقیقات و پژوهشهای گسترده و عمیق محققان و پژوهشگران، پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران تدوین گردیده شامل مجموعه منابع آموزشي دوره نظري معارف جنگ به مدت 50 ساعت براي دانشجويان دانشگاه‌هاي افسري آجا است. با توجه به نزدیک بودن هفته گرامیداشت دفاع مقدس نسخه PDF کتاب یاد شده به تدریج جهت بهره برداری محققان و پژوهشگران عرصة دفاع مقدس و همچنین استفادۀ فراگیران دوره های آموزشی معارف جنگ در اینجا قابل روئیت می باشد.

مقدمه
1-تاریخ جنگ تحميلي عراق عليه ايران
2-نقش ارتش در تأمين ثبات و امنيت داخلي كردستان
3-سال اول جنگ تحميلي
4-تثبيت اوليه دشمن مبناي همة پيروزي‌ها در 8 سال دفاع مقدس
5-عمليات ثامن الائمه عليه السلام (شكست حصر آبادان)
6-عملیات طریق القدس (طرح عملیات کربلا1)
7-عملیات فتح المبین (طرح عملیات کربلا2)
8-عمليات بيت‌المقدس (طرح عملیات کربلا3)
9-علل تداوم جنگ
10-عمليات نظامي در جبهه جنوب پس از آزادي خرمشهر
11-عمليات نظامي در جبهه غرب پس از آزادي خرمشهر
12-عمليات نظامي در جبهه شمالغرب پس از آزادي خرمشهر
13-آماد و پشتيباني (لجستيك) نزاجا در جنگ تحميلي
14-هوانيروز در دفاع مقدس
15-نيروي هوايي در دفاع مقدس
16-پدافند هوايي در دفاع مقدس
17-نيروي دريايي در دفاع مقدس
18-نقش جهاد سازندگی در دفاع مقدس
19-عملکرد سیاست های فرامنطقه ای و شورای امنیت در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران
20-كاربرد سلاح هاي شيميائي و ميكروبي توسط نيروهاي عراق عليه ايران اسلامي
21-فرماندهي امام (ره) در دفاع مقدس
22-نقش فرماندهي امام خميني(ره) در دفاع مقدس
23-چرا خود را پيروز جنگ مي‌دانيم
24-چرا خود را پيروز جنگ مي‌دانيم

آدرس: تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی

تماس: 02122979698

کدپستی: 1676653517

صندق پستی: 554-19575

آدرس پست الکترونیکی: Info@maarefjang.ir

پیام کوتاه:300040004620

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015