مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-80
روز شمار دخالت های نظامی آمریکا-3 24) در دو سال آخر جنگ، ايالات متحده آمريكا سكوهاي نفتي ايران واقع در آب­هاي بين­المللي ولي در فلات قاره ايران را نابود ساخت. در اين خصوص، دو موضوع ملحوظ نظر قرار دارد.

اول آنكه، آيا يك سكوي نفتي مي­تواند هدف نظامي مشروع تلقي شود؟ و در ثاني، چگونه موضوع توسل به زور عليه يكي از طرفين درگيري و له طرف ديگر، از سوي يك كشوري كه مدعي اعلام بي طرفي است، مي­تواند مورد قبول قرار گيرد؟ شايان ذكر است كه در ارتباط با اين سكوها، فعاليت­هاي ويژه آنها، يعني اكتشاف، استخراج و ذخيره نفت در آن ايام اثبات شده بود.(گاتري و رونزيتي، 13:1379) 

25) گزارشي كه بعد از اتمام جنگ در تلويزيون "اي. بي. سي" آمريكا پخش شد، بر اين مسأله تأكيد شد كه شركت­هاي آمريكا به ­طور قانوني و غير قانوني نوعي فناوري را در اختيار عراق قرار داده بودند كه اين كشور را قادر مي­ساخت، برنامه­هاي ساخت پيشرفته­ترين جنگ افزارها را ادامه دهد. به گزارش روزنامه «تايمز مالي»[1] چاپ انگليس، شركت آمريكايي «بين­المللي كنترل سيگنال و فركانس جهاني»[2] نيز در انتقال مخفيانه تكنولوژي ساخت بمب­هاي خوشه­اي به عراق دست داشت.(دروديان، 1378: 28) 

26) برابر اعلام روزنامه اطلاعات مورخه 13/4/1371، شبكه تلويزيوني «اي بي اس» آمريكا گزارش مي­دهد: «تيم­هاي ويژة ارتش آمريكا در جريان جنگ تحميلي، مخفيانه و به ­طور مستقيم در كنار نيروهاي بعثي عراق عليه ايران جنگيدند.»(طيراني، 354:1379)

27) با توجه به اقدامات غيرقانوني ايالات متحده در خلال جنگ ايران و عراق، نظر «پروفسور لوئيس هنكين»[3] در سال 1988 در ارتباط با عدم بي‌طرفي آمريكا و كشورهاي منطقه، به­ خصوص كويت و تجاوزگري عراق جالب توجه مي‌باشد. وي ‌اظهار مي‌دارد: «دلايل محكمي وجود دارد كه مي‌توان عراق را متجاوز ناميد. هيچ‌ كس براي سال‌ها از اين امر سخن نگفت. آیا بي‌طرفي چيزي جز عدم جانبداري نيست. آيا كويت بي‌طرف بوده است و يا يك متحد متخاصم؟ آيا ايالات متحده از كويت حمايت كرده است؟ اگر چنين است آيا مي‌توان گفت كه ما نيز متخاصم بوده‌ايم؟ اگر اين‌گونه باشد نمي‌توانيم صرفاً بگوييم كه از متجاوز حمايت كرده‌ايم، بلكه چنانچه بخواهيم مقررات جنگي را درنظر بگيريم بايد بگوييم كه ما مقررات حقوق جنگ را نيز نقض كرده‌ايم. من تصور مي‌كنم كه نه تنها به جنگ لغزنده گشتيم بلكه – از ديد يك حقوقدان بين‌المللي – تصور مي‌كنم كه ما بدون هيچ تفكري وارد وضعيت خاصي در حقوق بين‌الملل شديم، بدون آنكه به تبعات بلند مدت آن انديشيده باشيم.»(الهي، 1365: 536)

سرانجام، از آنجائي كه پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را تبدیل به کشوری نموده بود که نظریه­های رایج فکری در دنیا و نظام­های حکومتی سلطه­گر را به چالش کشید و یک موج بیداری اسلامی را بوجود آورد. مجله لبنانی «الصیاد» در 17 خرداد 1358 در مقاله­ای با عنوان «گردباد اسلامی با انقلاب ایران در کشورهای مسلمان وزیدن گرفت»، به تحلیل عمق نفوذ انقلاب اسلامی در کشورهای منطقه پرداخته و می­گوید: "نکته مهم تعبیر «گردباد اسلامی» از انقلاب ایران بود که در حقیقت شتاب زیاد انقلاب اسلامی را بیان می­کرد. این شتاب به حدی بود که تنها، گزینة نظامی را پیش ­روی آمریکا و متحدانش برای مبارزه با انقلاب اسلامی قرار می­داد چرا که راهبرد نرم در دراز مدت جواب می­داد و زمان­بر بود و در ثاني، شور و اشتیاق مردم در ابتدای انقلاب، آن را در مقابل انواع توطئه­های تجزیه طلبی و…، مقاوم می­نمود. اين در شرايطي بود كه هنوز قدرت­های غربی شناخت درستی از انقلاب و ابعاد آن نداشتند."

دولتمردان غربي، می­خواستند تا از گسترش سریع موج بیداری اسلامی در ميان سایر ملت­ها جلوگیری نمايند، تحت اين شرايط، راهبرد نظامی تنها گزینه سریعی بود که غرب را به اهدافش می­رساند. خصوصاً اینکه پس از گذشت چند ماه از انقلاب، آمریکا از ایجاد انحراف در مسیر انقلاب توسط دوستداران رابطه نزدیکی با آمریکا در دولت موقت نا امید شده بودند. تحت اين شرايط، دخالت­هاي آمريكا در فضاي سياسي كشور ايران آغاز و باعث گرديد تا اكثر قريب به اتفاق تصميمات مسئولين آمريكايي كه در طول هشت سال دفاع مقدس و در صحنه‌هاي مختلف بين‌المللي اتخاذ مي­گردد، عليه جمهوري اسلامي ايران بوده و تلاشي در جهت تقويت كشور عراق محسوب شود.

مطلب را با بيان اقدامات «جويس بتل»[4] به پايان مي­بريم. مشاراليه در تاريخ 25 فوریه سال2003م، اقدام به افشاي اسناد متعددي تحت عنوان «تمایل آمریکا به سمت عراق 1980 – 1984» نموده است كه در قالب خلاصه کتاب الکترونیکی آرشیو امنيت ملی شمارة 82 از آرشيو امنيت ملي كشور ايالات متحده آمريكا اخذ شده است. اگرچه افشاي اين اسناد براساس قوانين دولت ايالات متحده صورت پذيرفته، ليكن هنوز هم جنبه­هايي از اين اسناد و مدارك رمزگشايي نشده­اند. بر پايه چند سند رسمي آمريكا، بسياري از خواسته‌ها و نقشه‌هاي واشنگتن در منطقه حساس خليج فارس از جمله جنگ تحميلي عراق عليه ايران توسط صدام عملي شده است. جمعبندي اسناد ارائه شده چند ساله گذشته توسط پژوهشگران مؤسسه "آرشيو محرمانه" در آمريكا كه در رسانه‌هاي مختلف انتشار يافته، نشان مي‌دهد ساختار رفتار سياسي بغداد در عرصه بين ‌المللي به­ ويژه در قبال جمهوري اسلامي ايران از سال‌هاي ۱۹۸۲به بعد، با دستورات و راهكارهاي صريح و روشن واشنگتن صورت گرفته است.

بر پايه يكي از اسناد انتشار يافته توسط اين مؤسسه، در جريان جنگ عراق عليه ايران، شوراي امنيت ملي آمريكا در ۱۲ژوئيه 1983(21مرداد ۱۳۶۲) در سند شماره ۹۹ خود چنين تصويب كرد: «براي تقويت ثبات در خليج فارس، حمايت اطلاعاتي نظامي از عراق ضروري است.» البته پيش از اين مصوبه، آمريكا در يك اقدام فوري، نام عراق را از فهرست كشورهاي حامي‌تروريسم خارج كرد تا كاخ سفيد بتواند براي مقابله با انقلاب اسلامي ايران، بدون هيچ مانعي از بغداد پشتيباني كند. پس از مصوبه شماره 99 "رونالد ريگان" رئيس جمهوري وقت آمريكا دستور حمايت گسترده آمريكا از صدام همتاي عراقي خود را صادر كرد. ريگان، در تاريخ ۲۰ دسامبر 1983 (30 دي ۱۳۶۲) "دونالد رامسفلد" يار هميشگي خود را براي ملاقات با صدام راهي بغداد كرد كه براساس يادداشت وزارت خارجه آمريكا، فرستاده ريگان در يك ديدار ۹۰ دقيقه‌اي، حمايت كاح سفيد از عراق در برابر ايران را اعلام كرد.

اين ملاقات و ديدارهاي بعدي رامسفلد وزير دفاع وقت آمريكا با مقام‌هاي عراقي در حالي صورت مي‌گرفت كه مقام‌هاي آمريكايي گزارش استفاده گسترده بغداد از گازهاي ممنوعه شيميايي عليه نظاميان ايراني را مورد تأييد قرار داده بودند. «جاناتان هوو»[5] يك مقام اطلاعاتي آمريكا در يكم نوامبر 1983 (۱۰ آبان1362) با ارائه يك گزارش رسمي به جورج شولتز، وزير خارجه وقت اين كشور، به صراحت اين مسأله را تأييد و آمريكا را به ‌عنوان يكي از منابع تأمين گازهاي شيميايي عراق معرفي كرده بود.(هادي مولوي‌نيا، خبرگزاري جمهوري اسلامي ۸۶/۰۷/۰۲)       

با مطابقت دادن اين اسناد با مفاد مطروحه در اين كتاب كه در برگيرنده اسناد، قرائن، امارات، شواهد و مدارك موجودي مي­باشد كه دلالت بر حضور، دخالت، مساعدت و مشاركت مستقيم آمريكا له حكومت بعث عراق در هشت سال جنگ تحميلي دارد، اشرافيت و علم خوانندگان محترم در اين حوزه افزايش مي­يابد و به اين ترتيب، آنان نيز در ارتباط با فعاليت­هاي سامانه­هاي مختلف سياسي، نظامي و اطلاعاتي ايالات متحده آمريكا كه در راستاي تقويت حكومت بعث عراق در طول هشت سال جنگ تحميلي، از انجام هيچ كاري اباء نداشته، به اقناع خواهند رسيد. دخالت مستقيم و غيرقابل انكاري كه قابل اثبات در هر مرجعي خواهد بود.

پایان

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران


Times Molly.1

International Signal and Control.2

Louis Henkin.  Pro.3

Juice Battl.4

Jonathan Howe.– 5

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده