مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-78
روز شمار دخالت­هاي نظامي آمريكا از جمله دخالت­هاي نظامي به عمل آمده توسط ايالات متحده آمريكا در جنگ عراق عليه ايران، مي­توان به اين موارد اشاره نمود:

1) در تابستان سال 1358، دولت آمریکا در یکی از اولین واکنش­های جّدی نسبت به انقلاب اسلامی ایران و به بهانۀ حفظ امنیت منطقه و ادعّای این که احتمال داده می­شود که یک نفت ­کش در خلیج فارس ربوده شود، آنها با آماده باش نظامي، ناوگان خود را در تنگۀ هرمز به ­حال آماده باش در آورد و تهدیدهای نظامی خود را به ­صورت مانور و جابه­جایی نیروها در منطقه افزایش داد. در آبان ­ماه 1358(اکتبر 1979) هم «هنری جکسون»[1] سناتور آمریکایی، در مصاحبه­ای با برنامۀ تلویزیونی دیدار با مطبوعات اظهار داشت که انقلاب ایران در شرف شکست و کشورشان در حال تجزیه به قسمت­های کوچک­تری است.(بيل،285:1371) 

2) در اوایل مرداد ماه 1358 خبرگزاری‌ها از قول وزیر دفاع آمریکا اعلام کردند که آمریکا در خلیج فارس به زور متوسل می‌شود و در این باره هیچ‌ یک از کشورهای خلیج فارس اعتراضی ندارند اما، او نگفته بود که علیه چه نیرویی متوسل به زور می‌شود. به هر حال این اظهارات نشانه نیّت آمریکا برای ورود به خلیج فارس و دریای عمان و تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران بود. فعالیت موذیانه بین‌المللی برای تیره کردن فضای حوزه خلیج فارس، همچنان رو به گسترش بود و به قدری وضعیت این منطقه وخیم شد که شرکت بیمه لویدز لندن اعلام کرد که منطقه خلیج فارس را از 23 مرداد ماه به­ عنوان یک منطقه طبقه ‌بندی جنگی تلقی و نرخ بیمه کشتی‌رانی در این منطقه را بالا خواهد برد. این شرکت، علت این عمل خود را معطوف به انقلاب اسلامی ایران و ناآرامی‌های منطقه ذکر نمود.

3) در اواخر سال 1983 دكتر العاني رئيس مؤسسه آفت‌كشي سپ عراق با يك دلال عراقي تبار به ­نام «صاحب الحداد» كه تابعيت آمريكايي داشت در «ناشويل تنسي»[2] مراجعه كرد و از او خواست، مواد شيميايي مشخصي را تهيه و به عراق بفرستد كه نامبرده به خواست وي عمل كرد و در نيمه سال 1983 محموله‌اي از «دي متيل فسفات» به عراق فرستاد. از اين ماده در توليد ماده سمي «سارين» که بر روی سلسله اعصاب اثرات کشنده دارد، استفاده مي‌شود. قابل ذكر است در دسامبر 1983 (‌آذر ماه 1362) نخستين محصول كارخانه سامره عراق كه در سپتامبر همان سال راه‌اندازي شده بود به ­نام ايپريت يا «گاز خردل» آماده كار شد و نيروهاي عراقي در مواجهه با حمله امواج انساني نيروهاي ايران، از آنها استفاده كردند. (تيمرمن، 1373: 271) 

4) «ويليام انگلتون»[3] رئيس هيأت ديپلماتيك آمريكا در بغداد در اكتبر 1983 به دولت متبوعش توصيه كرد، آمريكا قطعات يدكي و تجهيزاتي را كه به ايران نمي‌دهد، در اختيار دولت عراق بگذارد. او طي تلگراف رمزي به واشنگتن گفت ما مي‌توانيم از طريق دولت ثالثي كه خودمان تعيين مي‌كنيم، تجهيزات نظامي را در اختيار عراق قرار دهيم. پس چه بهتر كه اقدام كنيم و اين كار را از طريق مصر صورت دهيم. عراقي‌ها براي تانك، توپ‌هاي صحرايي، خمپاره ‌اندازها و موشك‌هاي تاو آمريكايي كه در صحنه جنگ از ايراني‌ها به غنيمت گرفته بودند، به قطعات يدكي و مهمات نياز داشتند. به موجب قرارداد كمپ ديويد، اين تجهيزات به ­طور مرتب و ساليانه به ارزش 2 ميليارد دلار به مصر تحويل مي‌شد.(تهامي، 1380: 227) 

5) در ارتباط با فروش تجهیزات دو منظوره‌ و فراهم کردن تسهیلات مالی، دولت ریگان بر مبنای این تفکر که "شکست عراق برای منافع غرب فاجعه است" و "جلوگیری از شکست عراق سود ویژه و بسیار برای آمریکا خواهد داشت" از سال 1984 با برقراری روابط دیپلماتیک به صورت آشکار جانب عراق را گرفت. گزارش کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اقدامات این کشور را در چهار دسته قرار می‌دهد که دو مورد توقف صدور اسلحه به ایران و فشار در سازمان ملل به جمهوری اسلامی ایران مربوط است و دو مورد دیگر به روابط آمریکا با عراق بر می‌گردد که عبارتند از دادن اطلاعات نظامی و ارائه اعتبار جنسی، اعتبار بازرگانی برای کشاورزی و سایر خریدهائی كه عراق از آمریکا انجام مي­داد. در اردیبهشت 1364، مرکز بازرگانی آمریکا – عراق ایجاد شد و سفارت عراق در آمریکا اعلام کرد: «هر شرکت آمریکایی که علاقه‌مند به مراوده بازرگانی با عراق است، بهتر است به مرکز ملحق شود.» بسیاری از شرکت‌های بزرگ آمریکایی در آن عضو شدند. ده‌ها شرکت سازنده کامپیوتر سیلیکون در مارس 1985 در نمایشگاه بغداد شرکت کرده و آخرین دستاوردهای خود را به نمایش گذاشتند.

دولت ریگان درهای فروش تکنولوژی بسیار پیشرفته آمریکایی را به روی عراقی‌ها کاملاً باز کرد. «فریدنبرگ» اعتراف می‌کند که در زمان تصدی وزارت بازرگانی میلیون‌ها دلار وسایل کامپیوتری و تجهیزات پیشرفته آزمایشی به مؤسسه سعد 16 که شامل 76 آزمایشگاه و کارخانه است، فرستاده شد. (تيمرمن، 1373: 401)  … منظور و مقصد واقعی «سعد 16» مشخص بود. عراقی‌ها در برنامه پردامنه موشکی درگیر بودند و آمریکا هم قسمت اعظم تکنولوژی را در اختیار آنها قرار می‌داد. فروش‌ها کاملاً قانونی بودند و با اطلاع و موافقت کامل وزارت بازرگانی آمریکا انجام می‌شد. در سال 1985، شرکت‌های آمریکایی به سعد 13 نیز که یک کارخانه الکترونیک نظامی است و توسط فرانسویان احداث شده است، هفتصد میلیون دلار تجهیزات تکنولوژی پیشرفته فروختند. از این رقم، 151550 میلیون دلار آن مربوط به فروش خازن‌های شبیه به ماشه‌های کریترون بود که استفاده مشخص آنها، در انفجارهای هسته‌ای می‌باشد.(واينبرگ، 1370: 53) اين مطلب مورد تأييد و اشاره تيمرمن نيز قرار گرفته است.(تيمرمن، 1373: 418) 

6) در تاريخ 13 ژوئيه 1984 شوراي پژوهشي رشيد العبيدي، خواهان خريد رايانه­هاي پيشرفته‌اي به ارزش 21 ميليون دلار گرديد. عراق در نظر داشت تا در كارخانه الكترونيكي سعد 13 (صنايع الكترونيك نظامي عراق) از اين رايانه­ها استفاده نمايد. اگر تغيير ناگهاني سياست آمريكا نمي‌بود با اين درخواست موافقت به عمل نمي‌آمد. وزارت بازرگاني در 7 مه 1984 با اين درخواست نيز موافقت نمود.(همان:402)

7) در فوريه 1984 «اگوستابل»[4] شاخه ايتاليايي «بل تكس ترون»[5] يك قرارداد 164 ميليون دلاري با عراق امضاء كرد. اما انجام نهايي اين معامله منوط به موافقت دولت آمريكا بود. چون در برگيرنده اقلامي بود كه صدور آنها به پروانه صادراتي دولت آمريكا نياز داشت. هشت فروند بالگرد نظامي AB- 212 ، مجهز به جنگ ‌افزار ضد زيردريايي بود؛ دولت آمريكا با اين فروش موافقت نمود.(همان:228)

8) عراقي‌ها 48 فروند بالگرد «بل تكس ترون 214 اس تي» خريداري كردند اين بالگرد‌ها قبلاً به ­عنوان وسيله حمل و نقل در سراسر جهان به فروش رفته بودند. يك مقام پيشين پنتاگون مي‌گويد، گاسپار واينبرگر وزير دفاع آمريكا به مجرد شنيدن خبر معامله بالگرد‌ها سخت ناراحت شد، اما براي متوقف كردن جريان تحويل آنها، اقدامي نكرد.(تيمرمن، 1373: 354)

9) دولت ريگان از نخستين ماه‌هاي سال 1985 درهاي فروش تكنولوژي بسيار پيشرفته آمريكايي را به ­روي عراقي‌ها كاملاً باز كرد. حتي صدور تكنولوژي و كالاهايي كه فروش آنها به شوروي و بلوك شرق ممنوع شده بود براي عراقي‌ها ممنوعيتي نداشت. شوراي پژوهشي علمي رشيد‌العبيدي عراق (نظامي)، روز 20 سپتامبر 1984 درخواست خريد «ژيروسكوپ‌هايي»[6] به ارزش 5 ميليون دلار را داد و در 4 ماه مارس 1985 با اين درخواست موافقت گرديد.(تهامي،1380: 229) رژيم صدام، براي توسعه برد موشك­هاي خود به اين دستگاه احتياج مبرم داشت.

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران


1 – Henry Jackson.

2 – Nachuil Tennessee.

3 – William Eangleton.

4 – Agustabl.

5 – Tex Bell Thorne.

6- در تمام وسایل حركتی، اطلاع از موقعیت و زاویه جسم و سرعت زاویه­ای آن امری ضروری است، چرا كه بدون اطلاع از وضعیت جسم، كنترل آن به سمت هدف غیرممكن بوده و امری محال به نظر می­رسد. به دست آوردن این اطلاعات از روی زمین برای اجسامی مانند موشک یا ماهواره و یا   گوشی­های تلفن همراه، كاری بسیار پیچیده و در بعضی موارد غیر ممكن است؛ به­عنوان مثال اگر مسیر موشک را در مدت زمان معین نتوانیم کنترل کنیم، موشک از مسیر خارج شده و ما را به هدف نخواهد رساند.

بنابراين، ژیروسكوپ­ها سنسورهایی هستند كه از آنها جهت به­دست آوردن سرعت زاویه­ای و موقعیت زاویه­ای استفاده می­شود. با پردازش این اطلاعات می­توان موقعیت كلی جسم را نیز براساس محاسبات به دست آورد. ژیروسكوپ عضو اصلی سیستم­های هدایت اینرسی می­باشد. سیستم هدایت اینرسی كه در ناوبری اینرسی مورد استفاده قرار می­گیرد، سیستمی است كه جهت مشخص كردن موقعیت یك متحرك مانند وضعیت هواپیما یا كشتی با استفاده از متغیرهای  اینرسی آن مثل سرعت و شتاب به­کار می­رود؛ این امر از طریق اندازه­گیری این كمیت­ها توسط حس كننده اینرسی انجام می­گیرد. وظیفه اصلی ژیروسكوپ­ها ایجاد یك دستگاه مختصات مرجع است و شتاب سنج­ها، شتاب متحرك در امتداد چنین محورهایی را اندازه می­گیرند، این شتاب می­تواند نسبت به دستگاه مرجع اینرسی یا دستگاه مرجع دیگری مثل دستگاه متصل به زمین باشد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده