عملیات انتقام پاسخی دندان شکن در کمتر از 2 ساعت – بخش (4)
​اشاره : همانطور که در قسمت های قبل گفته شد؛ پس از تصمیم ستاد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اجرایی کردن عملیات انتقام ، اولین تیم پروازی که به خاک عراق حمله کرد، گروه پروازی البرز از پایگاه ششم شکاری بوشهر به فرماندهی سرتیپ جهانگیر ابن یمین بود که طبق برنامه قرار بود پایگاه شعیبیه را بمباران کند و البته که این مهم با موفقیت انجام شد.گروه پروازی دومی که طبق طرح می بایست ضربه دوم را وارد کند، گروه پروازی آلفارد از پایگاه سوم شکاری همدان به فرماندهی سرهنگ پوررضایی بود که می بایست پایگاه هوایی کوت را بمباران می کرد . و اینک ادامه مطلب :

خلبانان با سرعت به سمت مرزپرواز کردند. با رسیدن به مرز، خلبانان با رساندن ارتفاع به حداقل وارد خاک عراق شدند. پدافند عراق  دیگر هوشیار شده بود. فانتوم ها بدون هیچ مشکلی به چند مایلی هدف رسیدند که ناگهان آتش از زیر بال هواپیمای شماره دو زبانه کشید. هواپیما بلافاصله شروع به ارتفاع گرفتن کرد و سپس به شکل وارونه شروع به کم کردن ارتفاع نمود. رودخانه دجله درست از سمت شرق پایگاه می گذشت.

 فانتوم درحالی که آتش از آن زبانه می کشید، به داخل رودخانه دجله افتاد، بدون آنکه خلبانان آن موفق به خروج از جنگنده خود شوند. شهیدان بزرگوار صالحی و حیدری اولین شهدای خلبان نیروی هوایی بعد از شروع جنگ تحمیلی بودند که همراه با پرنده آهنین بال خود بر اثر اصابت پدافند عراق در رودخانه دجله سقوط کردند.

روحیه خلبانان که نظاره گر این وقایع بودند، زیاد مناسب نبود، اما لیدر دسته پروازی که از تجربه بالایی برخوردار بود، بلافاصله دستور داد این عملیات باید به هر نحوی انجام شود و سپس اعلام کرد با رسیدن به هدف، شماره چهار ماموریت هواپیمای شماره دو را انجام دهد.

دقایقی بعد هر سه جنگنده به پایگاه کوت رسیدند که لیدر متوجه یک تجمع عظیم از جنگنده های دشمن در ابتدای باند پروازی شد. گویا جنگنده ها قصد پرواز و زدن هدفی را داشتند. درنگ جایز نبود. لیدر روی آنها شیرجه رفت و آنجا را به شدت بمباران کرد. شماره دو مطابق برنامه وسط باند را هدف قرار داد و شماره سه نیز انتهای باند شلترهای هواپیما را بمباران کرد. پدافند عراق که هوشیار شده بود بی امان به سمت فانتوم ها آتش می کرد، ولی دیگر کار از کار گذشته ، هدف به شدت بمباران شده بود.

فانتوم ها از هم جدا شده و هر کدام به طرفی پرواز کردند و ساعتی بعد هر سه فروند در پایگاه هوایی همدان به زمین نشستند. دقایقی بعد یک گروه چهار فروندی دیگر از پایگاه شکاری بوشهر به پرواز درآمدند تا سومین ضربه کاری نیز به پیکره نیروی هوایی عراق وارد شود.

به دنبال این عملیات دلیرانه و در کمتر از 12 ساعت از پایان عملیات انتقام، نیروی هوایی ایران در یکی از بی نظیرترین عملیات های هوایی جهان در قالب عملیات کمان 99، دویست فروند هواپیمای جنگنده بمب افکن را به پرواز درآورد و با عبودر 140 فروند آنها از مرز، تمامی پایگاه های هوایی عراق، به جز پایگاه هوایی الولید را مورد هدف قرار داد و خواب را به چشم صدامیان حرام کرد. با انجام این دو عملیات در کمتر از 12 ساعت نیروی هوایی عراق عملا بخش عمده ای از توان هوایی خود را از دست داد.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص91

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده