افسر توپخانه در مأموريت كردستان (22)
خاطرات افسران گردان 388 توپخانه از مأموریت سردشت (3) بهطوریکه شنیده میشد مسئولان نظام نوپای جمهوری اسلامی در تهران در مورد حوادث اخیر کردستان با هم اختلاف نظر داشتند و قادر به اتخاذ یک تصمیم قاطع در این مورد نبودند. گروهی با آتشبس اعلام شده و مذاکره و گفتگو با شورشیان که توسط دولت موقت انجام میگرفت موافق بودند، لیکن گروهی دیگر در مخالفت با این امر به برخورد قاطعانه با شورشیان و سرکوب آنان اصرار میورزیدند.

به همین دلیل درگیری‌ها در نقاط مختلف کردستان با توجه به اعلام نظریه مسئولان در ایام مختلف از شدت و ضعف برخورداربود. شورشیان هنگامی که با اعلام نظر یکی از دست‌اندرکاران نظام به تجزیه طلبی متهم می‌شدند بر شدت حملات و عملیات ایذایی خود افزوده و درگیری و کشتار در نقاط مختلف کردستان بیشتر می‌شد و هنگامی‌که از سوی مسئول دیگری به مذاکره و گفتگو دعوت می‌شدند از شدت درگیری‌ها کاسته شده و منطقه، آرامش نسبی خود را بازمی‌یافت. با وجود عناصر مخالف در داخل شهر، رفت‌وآمد نفرات در داخل شهر سردشت به مصلحت نبود و ما اوقات خود را در پادگان سپری می‌کردیم و تعدادی از همکاران هم در یگان‌های پیاده مستقر در ارتفاعات اطراف سردشت به‌عنوان دیده‌بان مشغول انجام وظیفه بودند که شرایط مشکلی را متحمل می‌شدند. ما بیشتر خبرها را از طریق رادیو مطلع می‌شدیم.

 مأموریت ما، تا اوایل دی‌ماه به‌طول انجامید سپس با یگانی تازه‌نفس تعویض شدیم و با بالگرد به کرمانشاه رفتیم. البته در بین راه به‌علت خرابی هوا در پادگان سقز یک شب توقف داشتیم و روز بعد به کرمانشاه رفتیم . در اوایل دی‌ماه با استفاده ازاتوبوس‌های بین شهری عازم تهران شدیم. این مأموریت نفرات گردان را از نظر آمادگی در شرایطی قرار داد تا، با لمس نمودن سختی‌ها و مشقات بتوانند در جنگ تحمیلی خیلی خوب از انجام وظایف محوله برآمده و هم‌چون نگینی در استان خوزستان بدرخشند و سد راه پیشروی متجاوزین عراقی شوند.

 

سردشت– تپه امیر

سمت راست ستواندوم علی­اکبر اصلانی– سمت چپ – گروهبان یکم ملکی

 

سردشت سال 58 – ستواندوم اصلانی – دیده­بان

 

توپ 175 میلی­متری گردان 388 توپخانه در حال شلیک

 

پادگان سردشت سنگر تیربار- 59/9/20

از چپ به راست سرباز مجید ذکریا– گروهباندوم مجید غنی­پور

 

تپه امیر-  فرمانده و درجه­داران گروهان پیاده

گروهبان بدرقه (بالا)-  گروهبان مجیدی (پایین) و ستوان اصلانی

 

سردشت تپه امیر- تاریخ 7/9/1358

از چپ به راست – ستواندوم علی­اکبر اصلانی– مجید غنی­پور

 

سردشت سال 1358- استوار شهبازی در حال گلوله­گذاری و جمعی از نفرات آتشبار

سمت راست گروهبان آقاشریفیان– سمت چپ گروهبان اکبر باقری

 

سردشت سال 1358 – تپه امیر سردشت

درجه­داران گروهان پیاده – ستواندوم علی­اکبر اصلانی– گروهبانیکم سعید بدرقه

 

منبع: افسر توپخانه در مأموريت كردستان ؛ اصلاني، علی اکبر،1393 ، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده