مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-58
رهبران اردن و عربستان به ضمانت خود نزد صدام در خصوص حسن نیت آمریکا و مساعى آن کشور ادامه دادند و متعهد شدند کمک‏هاى تازه‏اى به رژیم بغداد بکنند، از جمله آنکه موانع ارتباطات بازرگانى آن کشور با آمریکا را که از سال 1967 و در پى جنگ اعراب و رژيم صهيونيستي وضع شده بود به ‏طور چشمگیرى کاهش یافت و با دریافت وام عراق از کشورهاى دیگر موافقت شد.

در طول حملات مكرر رزمندگان ايران در تابستان سال1982، نيروهاي عراقي توانستند حملات زميني متمركز ايراني‌ها را كه پيروزي آن بغداد را در خطر فاجعه قرار مي‌داد، عقب بزنند. خطرناك­ترين اين حملات عمليات رمضان بود که واحدهاي ارتش و سپاه پاسداران را تا 8 كيلومتري بصره پيش‌آورد و اين حمله درست در سر راه بصره به بغداد انجام شده بود، اما هر بار حملات ايراني‌ها توسط لشگرهاي زرهي و پياده نظام عراقي كه اينك آرايش درستي يافته بودند، متوقف مي‌شد. نيروهاي ايراني با آتش ناگهاني آتشبارهاي عراقي كه بسيار هماهنگ تنظيم شده بود، هر بار تلفات سنگيني مي‌دادند، در حالي كه تلفات عراقي‌ها در اين مدت يك­ دهم اين رقم بود. براي دو سال آينده جنگ در همين باريكه به ­حال تعليق در آمد.(پارسادوست،1371: 711)

شخص صدام نيز در ارديبهشت ماه 1363 در نهايت صراحت گفته بود از اطلاعاتي كه خلبان‌هاي آمريكايي با به پرواز در آوردن آواكس‌هاي عربستان سعودي به ­دست مي‌آورند، برخوردار بوده است.(غضنفري،1384: 147) مقامات آمريكايي بعداً مدعي شدند اين كمك‌ها بلاعوض نبود، بلكه در مقابل صدام نيز متعهد شد اطلاعاتي در باره تروريست‌هاي خاورميانه به آمريكا بدهد، «ابونضال»[1] را از بغداد اخراج كند و اطلاعاتي را كه در ارتباط با ايران به ­دست مي‌آورد، در اختيار مقامات آمريكايي قرار دهد.(پارسادوست،710:1371)

8) كاخ سفيد از راه‌هاي ديگري نيز موجبات رضايت خاطر صدام‌‌‌ را فراهم مي‌كرد، اما مهم‌ترين گامي كه در اين زمينه برداشته شد، گشايش مجدد سفارت آمريكا در بغداد بود كه به­ صورت قلب عمليات پنهان CIA در اين شهر در آمد تا بقاي حكومت صدام را تضمين كند و در اين باره به وي قوت قلب دهد. به نظر بسياري از مقام‌هاي آمريكايي كه با چنين سياستي مخالف بودند، اين ديگر خيلي زياده­روي و آخرين چاپلوسي بود كه از صدام مي‌شد. هوارد تيچر در اين باره به تلخي مي‌گويد: «اين ديگر يك رابطه تبادل اطلاعات نبود. يك تو سري خوردن اطلاعاتي بود؛ ما به عراق آنچه را كه لازم داشت تا از ايراني‌ها شكست نخورد، داديم. ما تمام آسيب‌پذيري‌هاي آنها را در خطوط دفاعي‌ا‌شان تشخيص داديم و از اين نقاط ضعف مطلع‌اشان ساختيم و ما مي‌دانستيم اگر اين كار را نمي‌كرديم، ارتش ايران تا خود بغداد پيش مي‌رفت.

ما استقرار يك حكومت شيعي در جنوب عراق را در همان موقع مي‌ديديم و اين امر ما را تا سرحد مرگ شكنجه مي‌داد. از اين رو به صدام گفتيم: از خواب برخيز، خطوط دفاعي تو شبيه آب­كش شده است. اين درست كاري بود كه ما براي صدام كرديم. به او توصيه‌هاي گران‌ بهاي راهبردي كرديم. ما عراقي‌ها را نجات داديم.»(پري،1373: 712) همچنين، تيچر اعتراف مي‌كند: «در سال 1982، CIA در جنگ خونين ايران و عراق، اطلاعات محرمانه عراق را با نيزه نيرومندي كه از لحاظ اطلاعاتي ارزش فراوان داشت، مسلح كرد.» ليكن، آقاي تيچر از اين هم فراتر رفته و مدعي مي­شود: «ما از طريق عربستان سعودي و اردن براي عراق اطلاعاتي فرستاديم كه با استفاده از حسن نيت ما، سازمان اطلاعاتي خود را براساس اسرار ما برپا كند. ما به عراقي‌ها اطلاعات ماهواره‌اي و الكترونيك داديم كه در واقع برايشان گنجي بود. اما اين ارسال اطلاعات، صدام را از ماهيت توانايي‌هاي اطلاعاتي ما كاملاً باخبر كرد و به اصطلاح دستمان پيش او رو شد.»

ديپلمات آمريكايي ادامه مي­دهد: «آمريكا براي صدام كاري كرد كه تا آن روز حتي براي هيچ يك از نزديك‌ترين متحدين خود نكرده بود. اين كار منابع و شيوه‌هاي كار مجموعه اطلاعاتي و گزارش‌رساني ما را در برابر عراقي‌ها عريان كرد و محرمانه‌ترين اسرار CIA را بر ملا ساخت. در اين امر، كيسي و دستياران درجه اولش مقصر بودند و آن را ابتدا از طريق فرستادن نماينده‌اي كه مأموريتش اطلاع رساني به صدام بود و سپس به وسيله افسران ارتباطي مقيم ايستگاه CIA در بغداد انجام دادند.»(پري،1373: 713) مشاراليه اضافه مي‌كند: «با اين حال سرزنش متوجه تمامي دستگاه دولت آمريكا مي‌شود كه مي‌خواستند صدام را باد كنند. دليلش هم اين بود كه بر ديپلماسي حاكم در وزارت خارجه آمريكا، طرفداران اعراب تسلط داشتند و وقتي ما دستمان را براي عراق باز كرديم، آنها حالشان شبيه خوك‌هايي بود كه به كثافت رسيده باشند. اين امر به نظر مي‌رسيد به مذاق رهبران سوريه نيز خوشايند نيست، از اين رو سياستمداران هوادار اعراب خيال كردند از اين طريق اهرمي هم بالاي سر سوريه نگه داشته‌اند و تصورشان اين بود كه حالا اسد، رئيس جمهوري سوريه هم در نتيجه اعمال اين سياست خواهان روابط بهتري با ما خواهد شد.» (پارسادوست، 1371: 532- 531)

9) هوارد تيچر از مقامات اسبق كاخ سفيد گفت: «يادم مي‌آيد كه در سال 1984 تلگرامي را در شوراي امنيت ملي ديدم كه در آن وزارت دفاع از انتقال تكنولوژي بمب خوشه‌اي به شيلي، جهت ارسال به عراق، اظهار نگراني كرده بود. پنتاگون خواهان توقف اين روند بود، اما كسي واقعاً به آن توجهي نمي‌كرد. من در اين رابطه بحث و گفت‌وگوي زيادي با افراد در اين رابطه داشتيم. كيسي خواهان تداوم اين وضعيت بود و همواره مي‌گفت كه عراقي‌ها ضعيف هستند.»

فقط تعداد اندكي از تكنولوژي‌هاي نظامي آمريكا به حساسيت بمب‌هاي خوشه‌اي بودند. به كارگيري اين سلاح‌ها بسيار حساسيت برانگيز بود. به­عنوان مثال زماني كه در ژوئن 1982رژيم صهيونيستي تأييد كرد كه از بمب‌هاي خوشه‌اي عليه نيروي زرهي و پياده نظام سوريه در لبنان استفاده كرده است، دولت ريگان آشكارا خشم خود را از اين اقدام رژيم صهيونيستي اعلام نمود. در سال 1978 ايالات متحده، رژيم صهيونيستي را وادار به پذيرش اصل استفاده محدود از بمب‌هاي خوشه‌اي آمريكايي كرده بود و حادثه 1982 به ­عنوان نقض اين تعهد تلقي مي‌شد. اين در حالي بود كه ريگان به انتقال تكنولوژي جهت كمك به عراق مي‌پرداخت و اين كار نقض مستقيم تحريم تسليحاتي شيلي بود. براساس ادعاي يك كارگزار CIA، كاردون از نظر جامعه اطلاعاتي در واشنگتن براي دولت ايالات متحده سودمند بود. اين كارگزار گفت: «كاردون داراي ارزش زيادي بود، وي داراي انبارهاي تسليحاتي بزرگي بود كه CIA مي‌توانست از آن طريق تسليحات را به شورشيان افغان، آنگولا و يا هر جاي ديگري كه ايالات متحده اراده مي‌كرد، بفرستد. به هر حال هدف اين بود كه نشان داده شود هيچ نوع كالاي نظامي مستقيماً از آمريكا ارسال نمي‌شود، لذا كاردون بي‌نهايت ارزشمند بود.»

10) در تاريخ بيست و چهار فوريه سال 1984 (3/12/1362) نيروهاي ايراني بار ديگر بخش شمالي منطقة شرق بصره و هورالهويزه را مورد حمله گستردة خود قرار دادند. ارتش عراق با استفاده از اطلاعات جامعي كه آمريكايي‌ها در خصوص روز و محورهاي حمله در اختيار آنها قرار داده و تشخيص داده بودند كه حدود پانصد قايق تندرو در كرانة شرقي هورالهويزه وجود دارد، با اين حمله كه ايراني‌ها آنرا عمليات خيبر ناميده بودند، مقابله نمودند.(السامرايي، 1377: 94)  

11) روزنامه واشنگتن پست در شمارة 15 دسامبر 1986 در مقاله‌اي مفصلي با عنوان «سيا در جنگ خليج ‌فارس به عراق كمك مي‌كند»، تأكيد كرد CIA از 1984 كه احتمال پيروزي ايران بيشتر به نظر مي‌رسيد، به وسيلة واحد خود در سفارت آمريكا در بغداد، ارتباط منظمي را ميان مقام‌هاي بلندپاية آمريكا و عراق برقرار كرده‌اند. از اين طريق عكس‌هاي ماهواره‌هاي جاسوسي خود را كه در آن، محل دقيق نيروگاه‌هاي برق، پالايشگاه‌هاي نفت و تأسيسات نفتي ايران مشخص شده بود به عراق مي‌داد و رئيس سازمان سيا، در كلية ملاقات‌هاي خود با مقام‌هاي عراقي، آنها را تحريك مي‌كرد كه از برتري نيروي هوايي خود بيشتر استفاده نمايند و هدف‌هاي اقتصادي ايران را كه عموماً شامل تأسيسات نفتي و برق مي‌شد بيشتر و دقيق‌تر بمباران كنند و آنها را از بين ببرند.(درودیان، 1378: 28)  

12)‌ روزنامۀ لس آنجلس تایمز در تاريخ 17 اردیبهشت ماه 1371 (7مه1992) آشکار کرد که جرج بوش، معاون رئیس جمهور آمریکا، اطلاعات راهبردي نظامی را شخصاً در اختیار صدام قرار می­داده است. بوش، در جریان سفرش به خاورمیانه در 1365 (آگوست 1986)، از طریق حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، از صدام خواسته بود که از نیروی هوایی خود علیه نیروهای ایران استفاده بیشتری به عمل آورد.(بنرمن، 1375: 227) بر اثر همین کمک­ها و در نتیجۀ حمله هواپیماهای عراقی به خارک در طول سال 1365 (1986)، خسارات سنگینی وارد شد و قدرت صدور نفت از این جزیره از 90 درصد کل صادرات نفتی ایران، به کمتر از 50 درصد کاهش یافت.(ولایتی، پیشین، صص 213- 212.همچنين: دروديان، 1378: 28) 

13) برابر برخي گزارش­ها، "ويليام كيسي" رئيس سابق CIA، بارها عراق را در حمله با تأسيسات اقتصادي و حياتي ايران تشويق كرده بود و نمونه آن حمله هواپيماهاي عراقي به «جزيرة سيري» بود كه در چارچوب هماهنگي دقيق اطلاعاتي ميان اين سازمان و ارتش عراق انجام گرفت.

14) در خرداد سال 1365، مك فارلين و همراهانش به ايران آمده و بدون اخذ نتيجه و ملاقات با مسئولين ايراني به آمريكا بازگشتند. افشاي اين جريان از سوي ايران، كاخ سفيد را در بن‌ بست قرار داد و باعث بي ‌اعتباري سياست‌هاي آمريكا در بين دول منطقه گرديد. افشاي مسأله مك فارلين به­ عنوان يك حادثه مهم باعث شد كه آمريكا بيش از هر زمان ديگر در طول جنگ به حمايت از عراق بپردازد. از نظر مقامات ايالات متحده فشارهاي وارده به ايران از جنبه اقتصادي، دشواري‌هاي ميدان نبرد، مسدود بودن كانال‌هاي تهيه سلاح به ايران، زمينه مناسبي براي آزمون از سرگيري روابط با ايران تشخيص داده شد. از اين­رو ضمن بلوكه و مسدود كردن كانال­هاي تهيه سلاح از طريق بازار آزاد از آن به ­عنوان امكاني در جهت اهداف خود در نزديكي به ايران استفاده كنند. «آمريكا براي به حداقل رساندن چالش ناشي از اين اقدام، با واگذاري   جزيي­ترين و دقيق­ترين اطلاعات نظامي به عراق كه از طريق عوامل نفوذي، آواكس‌ها، ماهواره‌ها و …، به دست آورده بود و با آگاه ساختن ارتش عراق از منطقه مورد نظر براي عمليات بعدي ضمن دلجويي از عراق، راهبرد خود را عملاً از مديريت نزاع به مداخله مستقيم در جهت پايان بخشيدن به جنگ تغيير داد.» (اردستاني، 1378: 144)  

15) در سال 1986، «رابرت گيتس» معاون مدير اطلاعات در CIA، شخصاً به جريان انتقال تسليحات از شيلي به عراق علاقمند شد. عراق براي وي ناشناخته نبود. گيتس پيش از آن بر كار آماده‌ سازي اطلاعات مورد نياز ارتش عراق، نظارت داشت. اين نوع انتقال اطلاعات براساس اجازه شوراي امنيت ملي انجام مي‌گرفت.(مؤسسه فرهنگي مطالعات و تحقيقات بين‌المللي ابرار معاصر،1383: 254)

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران

 


1- گروه شوراى انقلابى سازمان جبهه آزادیبخش فلسطین به ترتیب به رهبری «ابوعلی ایاد» و «صبری النباء» (مشهور به ‏ابونضال الاشقر) ايجاد گرديد. سازمان سپتامبر سیاه، به­دليل موضع‏گیری نکردن ساف در برابر سیاست‏های ضد فلسطینی اردن، از فتح جدا شد و به انجام عملیاتی چون تخریب علیه منافع اسرائیل، اردن و عربستان سعودی، دست زد. ابونضال نیز به این بهانه که ساف از راه ‏اصلی منشور ملّی فلسطین خارج شده است آن سازمان را ترک گفت و با همکاری عراق، شورای انقلابی فتح را تأسیس کرد. این گروه به جای ترور اسرائیلی‏ها، به ترور اعضای وابسته به گروه‏های فلسطینی پرداخت. ر. ک: فرهنگ تاریخی- سیاسی ایران و خاور میانه، علی بابائی، ج ۱:۳۲۴. این سازمان حمله به کشتى «آکیله لائورو» را برنامه­ریزى کرده بود. روزنامه همشهری آنلاین مورخه 1392/12/21،  به نقل از یک منبع بلندپایه عربی كه با روزنامه الدیار کویت گفتگو كرده است، اعلام نمود: عبدالله السنوسی، رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی لیبی که در حال حاضر به اتهام ارتکاب جنایاتی در دوره قذافی در زندان به سر می­برد، اعلام کرده که امام موسی صدر بلافاصله پس از صدور حکم اعدام از سوی قذافی در سال 1978 با همکاری گروه "ابونضال" ترور شده است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده