عملیات آفندی فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا (انتشار مجدد)
در جبهه جنوب پس از عملیاتهای منطقه شوش تحرک قابل ملاحظه ای وجود نداشت. عمده وقت فرماندهان ایرانی جهت بررسی مناطق عملیاتی و پیدا نمودن راهی برای انجام یک عملیات قابل توجه معطوف شده بود. در میان محورهای مورد نظر، محور آبادان و محاصره این شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. با تداوم این محاصره و احتمال سقوط آبادان، دشمن می توانست بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) را نیز مورد تهدید قرار دهد.

حساسیت این موضوع سبب بروز نگرانی های فراوانی در سطوح مختلف سیاسی، نظامی مقامات مسئول ایران گردیده و در رأس همه باعث شد تا در آبانماه 1359 فرمان تاریخی «حصر آبادان باید شکسته شود» از طرف امام خمینی (ره) صادر گردد. در اجرای این فرمان اقداماتی در این منطقه صورت پذیرفت تا دشمن به غرب کارون رانده شود. هر چند این اقدامات به نتیجه نرسید ولی توانست سر پل تصرفی توسط عراق در شرق کارون را محدود نگه داشته و او را از ادامه حمله بطرف آبادان و گسترش مواضع پدافندی باز دارد.
   قرارگاه عملیاتی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طرح اجرای حملات محدود را بطور فعال و جدی در دستور کار خود قرار داد. یکی از این حملات بدنبال واگذاری مسئولیت قرارگاه اروند که تحت کنترل ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران بود، به لشکر 77 پیاده از نیروی زمینی ارتش در این منطقه صورت پذیرفت. طرح این عملیات در منطقه دارخوین توسط سپاه پاسداران تهیه و پس از تأیید قرارگاه نیروی زمینی ارتش با لشکر 77 هماهنگی بعمل آمده و با هدایت این لشکر، طرح هماهنگ شده در 21 خرداد 1360 با موفقیت انجام و کلیه اهداف مورد نظر تأمین گردید.
این عملیات همزمان با عزل ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور ایران از فرماندهی کل قوا صورت پذیرفت.

نتیجه:
–    کلیه اهداف مورد نظر تأمین و تصرف گردید و دشمن حدود 3 کیلومتر عقب نشینی نمود.
–    3 گردان دشمن کاملاً منهدم شد.
–    کشته و زخمی شدن بیش از 200 نفر و به اسارت درآمدن 298 نفر تلفات انسانی عراقی ها بود.
–    12 دستگاه تانک و3 دستگاه نفربر منهدم شد.
–    20 دستگاه تانک و نفربر به غنیمت نیروهای خودی درآمد.

منبع :اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران(سازمان ایثارگران)

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده