به مناسبت سالروز عملیات فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا (انتشار مجدد)
روز 21 خرداد 1360 بار دیگر قلب پر طپش انقلاب خونین بار اسلامی و امید مستضعفان جهان، حضرت امام خمینی (ره) به خروش آمد و با سخنان خود روحی تازه در کالبد امت دمید و پرده از روی توطئه های مفسدین و جاه طلبان برداشت، همانطور که ایشان یک ماه پیش از آن فرموده بودند: « من اگر احساس وظیفه نمایم، به هر کس هر چه داده ام، پس می گیرم»، طی حکمی بنی صدر را از فرماندهی کل قوا عزل و طی حکم دیگری برای اجرای ماموریت و وظایف ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید کردند.

متن حکم حضرت امام (ره) خطاب به تیمسار ولی الله فلاحی به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

تیمسار ولی الله فلاحی، جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران تا تعیین تکلیف جانشین فرماندهی نیروهای مسلح، ستاد مشترک مجاز است با استفاده از اختیارات مقام رهبری ماموریتها و وظایف محوله را انجام دهد.

21 خرداد 60

روح الله الموسوی الخمینی

در پی حکم امام خمینی مبنی بر عزل بنی صدر و انتخاب ولی االله فلاحی به عنوان جانشین فرماندهی نیروهای مسلح رزمندگان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با توطئه ها و اثبات تبعیت کامل خود با فرمانده کل قوا حضرت امام خمینی عملیاتی با رمز فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا را آغاز کردند. قرارگاه عملیاتی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طرح اجرای حملات محدود را بطور فعال و جدی در دستور کار خود قرار داد. یکی از این حملات بدنبال واگذاری مسئولیت قرارگاه اروند که تحت کنترل ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران بود، به لشکر 77 پیاده از نیروی زمینی ارتش در این منطقه صورت پذیرفت. طرح این عملیات در منطقه دارخوین توسط سپاه پاسداران تهیه و پس از تأیید قرارگاه نیروی زمینی ارتش با لشکر 77 هماهنگی بعمل آمده و با هدایت این لشکر، طرح هماهنگ شده در 21 خرداد 1360 با موفقیت انجام و کلیه اهداف مورد نظر تأمین گردید.

نتایج این عملیات

–    کلیه اهداف مورد نظر تأمین و تصرف گردید و دشمن حدود سه کیلومتر عقب نشینی نمود.

–    سه گردان دشمن کاملاً منهدم شد.

–    کشته و زخمی شدن بیش از 200 نفر و به اسارت درآمدن 298 نفر تلفات انسانی عراقی ها بود.

–    12 دستگاه تانک و سه دستگاه نفربر منهدم شد.

–    20 دستگاه تانک و نفربر به غنیمت نیروهای خودی درآمد.

 

گرداورنده : فرشاد نژادخیر

منبع:

تقویم تاریخ دفاع مقدس، تهیه و تدوین مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی

اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران(سازمان ایثارگران)

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده