چرا و چگونه باید از جنگ بدانیم-5
آمار جانبازان و آزادگان به يك آمار ديگر از جنگ نسبت به جمعيت 36 ميليوني كه در آن موقع جمعيت ايران اسلامي بوده است توجه كنيد. ما قريب به يك ميليون و 27هزار نفر مجروح جنگي داريم، از اين تعداد 210642 نفر جانبازان زير 25% هستند و 151800 نفر تا 50% جانبازند، 19700نفر تا 70% جانبازند. 7500 نفر بالاي 70% هستند كه تعدادي از آنان را شاهد بوديد که چندی پیش به محضر آقا شرفياب شدند و مورد لطف آقا قرار گرفتند و چه عاشقانه با رهبر خويش ملاقات داشتند.

جمع جانبازان­مان 389642 مي‌شود. اين آمار هم به آمارهاي قبلي اضافه بكنيد. در مجموع آمار آزادگان سرافراز ما 37532 نفر مي‌باشد[1] كه بيش از یک­سوم آنان مجروح و جانباز بوده‌اند كه چون شيران در قفس در مركز و خانه صدام عليه او غريدند و خود، دفاع مقدس مظلومانه ولي پر از حماسه و شجاعت را در زندان‌هاي مخوف صداميان ايجاد و اداره مي‌كردند و در نهايت با سرافرازي و عزت قدم بر خاك پاك ميهن اسلامي نهادند و داغ تسليم و آه را بر دل صدام ملعون گذاشتند.

 

آمار عراق در جنگ

عراق در شروع جنگ 13ميليون و 500هزار نفر جمعيت داشت كه عراقي‌ها براي تبليغات آن ‌را 16ميليون نفر مي‌گفتند. به نظر مي‌رسد تا پايان جنگ جمعيت عراق به 15ميليون نفر رسيده است. نيروهاي رزمنده عراق داوطلب نبودند. حتي جيش­الشعبي هم آن‌‌چنان كه صدام تبليغ مي‌كرد داوطلب نبودند. نيروهاي وظيفه‌ عراق به همراه جيش‌الشعبي كه جزء آنها بوده قريب به دو ميليون نفر مي‌شدند؛ و خوب، نسبت به جمعيتشان آمار خوبي است و نشان دهنده‌‌ اين است كه عراق توان ملي خود را در بعد انساني به كار گرفته است و اگر آن دوميليون را در 4 يا 5 (تعداد متوسط خانواده رزمندگان عراقي) ضرب كنيد مي‌بينيم تناسب برقرار است، يعني قريب به ده ميليون عراقي درگير جنگ بوده‌اند. اين است كه مي‌گويم آمار با شما حرف مي‌زند. اين تناسب نشان‌دهنده‌ اين است كه جنگ دو طرف، جنگي رايج و معمول در جهان بوده است. بگذريم از مواردي كه جنگ شيميايي يك سويه اتفاق مي‌افتاده است و با اينكه ما كاملاً در تحريم، بوي‍ژه تحريم تسليحاتي و تجهيزاتي بوديم، آخرين مدل تسليحات و تجهيزات ـ حتی شیمیایی ـ از غرب و شرق در اختيار صدام قرار مي‌گرفت و او هيچ ابايي از كشتن زن، كودك و مردم غير نظامي نداشت.

حال که آمار شهداي خودمان را گفتم، بياييم آمار كشته‌هاي عراقي را هم داشته باشيم. آمار كشته‌هاي عراقي جايي درج نشده است، اما بايد آن‌را دربياوريد. در كتبي كه فرماندهان عراقي ـ مثل وزير دفاع عراق، فرمانده گارد جمهوري و ديگران و خارجي‌ها و غربي‌ها ـ در امريكا و در خارج عراق نوشته‌اند؛ اين آمار را مي‌توان استخراج كرد. به قول آن‌ها عراق 200هزار كشته و يك ميليون و 500هزار نفر هم مجروح داشته‌ است. يكي از دلايلي كه نمي‌توان آمار صحيح عراق را استخراج كرد اين است كه ملت عراق شرمنده اين جنگ است. چرا؟ به اين دليل كه هيچ تجليلي از معلولين جنگش برگزار نمي‌كند، هيچ تجليلي از كشته‌هاي جنگش برگزار نمي‌كند. اين نشان‌دهنده شرمساري يك ملت است از اقدامي كه سران بي‌عقل او مرتکب شده­اند و به این دلیل از رزمندگان خودش تجليل نمي‌كند. اين نشان مي‌دهد كه اين كشور متجاوز بوده ‌است و تجاوز جايي براي افتخار باقي نمي‌گذارد. پيروز هم نبوده‌اند چراكه اگر پيروز بودند، با همه ظلم‌هايشان، باز هم به جنگ خود مي‌باليدند. تعداد 72113 نفر اسير عراقي هم در ايران داشته‌ايم[2] که اين آمارها با مقايسه آمار كشورمان و نسبت جمعیت دو کشور كه ذكر كرديم خود به نوعي گویای شکست عراق بوده‌اند.

يك جمله كوتاه از اقتصاد دفاعي در جنگ ما و عراق

عراق وقتی جنگ را شروع کرد 34ميليارد دلار ذخيره ارزي داشت و صدام از دو یا سه سال قبل از جنگ نزديك به 18ميليارد دلار خرج ارتش كشورش كرد.  از آن طرف كل ذخيره ارزي قبل از جنگ ما 6ميليارد دلار بوده است. از سال 57 هم ارتش ایران به دلیل وقوع انقلاب فاقد آموزش، نگهداري، انضباط بود و بعد از انقلاب و تا شروع جنگ هم درگیر مسائل بازسازی و ایجاد ارتش جمهوری اسلامی و از طرفي مبارزه با ضد انقلاب بود. پس از انقلاب هم بسياري از خريدهايش پس گرفته يا قراردادهایش ملغي شد. از طرفی عراق قریب به 200میلیارد دلار هزینه جنگ کرد و میلیاردها دلار هم کمک بلاعوض گرفت. عراق تنها در 2 سال آخر جنگ 8/8میلیارد دلار تسلیحات خرید، در صورتیکه ایران اسلامی در 3 سال آخر جنگ فقط توانست 5/1میلیارد دلار تسلیحات بخرد و در پایان عراق با 70میلیارد دلار بدهی خارجی از جنگ خارج شد و خوشبختانه بدهی خارجی ما به مناسبت جنگ به 5میلیارد دلار هم نمی­رسید. ببینید تفاوت ره از کجاست تا به کجا.

 

منبع: جرا و چگونه باید از جنگ بدانیم، آراسته، ناصر، 1391، ایران سبز، تهران

 


[1] . علی داعی، «نقض حقوق اسیران جنگی ایران و مسئولیت بین­المللی»، پیام آزادگان، ص131، 1387.

[2] . محمدحسن حبیبیان و شاداب عسگری، «اسرای عراقی یا میهمان»، سازمان حفظ آثار و ارزش­های دفاع مقدس اجا، ص78، 1391.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده