چرا و چگونه باید از جنگ بدانیم-3
جنگ­هاي قرن بيستم در قرن بيستم 318 جنگ يا منازعه خونين جمعي روي داده است. جنگ، انقلاب، شورش، كودتا، منازعه و درگيري همراه با خونريزي. از بين 27 تعريفي كه از جنگ نوشتهام، يك تعريف ساده از جنگ برایتان ارائه می دهم: «منازعه و درگيري مسلحانه دو يا چند گروه، همراه با خونريزي، كشتن و كشته شدن.» 250ميليون نفر، تلفات اين 318 جنگ در طول صد سال است. يعني به طور متوسط سالانه 3 جنگ، تمام بلايا و سوانح طبيعي كه در قرن بيستم رخ داده، مثل زلزله، سيل، سونامي، طوفان، طاعون و وبا، به همراه سوانح و حوادث مصنوعي دستساز بشر مثل تصادفات، تلفاتش 83ميليون نفر بوده است.

در اين مقايسه آماري يك رابطة بسيار معنادار نهفته است. تلفات آنچه بشر بر خودش تحميل كرده 250ميليون نفر و آنچه طبيعت بر ما بار كرده، هرچند در آنها هم بشر و بشريت مسئول است، 83ميليون نفر بوده است؛ يعني يك­سوم تلفاتي كه بشر با دست خود از بشريت گرفته است. طولاني‌ترين جنگ‌هايي كه در اين صد سال رخ داده جنگ‌هاي قبايلي بوده، مثل توتوها و توتسي‌ها كه نزديك به چهل و اندي سال جنگيده‌اند، با 9ميليون و به قولي 14ميليون نفر تلفات. كوتاه­ترين آنها هم جنگ 6 روزه اعراب و اسرائيل است كه همان جنگ برق‌آساست. جنگ ويتنام از سال 1960 تا 1974 رخ داد كه 2ميليون و 900هزار امريكايي در آن جنگ شركت كردند. يك‌ميليون و 500هزار نفر از آنان ـ امريكايي‌ها ـ مستقيماً در جنگ شركت داشتند. در مجموع امريكا در آن جنگ 58هزار كشته و بيست‌هزار مفقود داد. 153هزار نفر هم مجروحين امريكايي بودند كه از آن تعداد، بالغ بر 24هزار نفر بالاي 70% مجروحيت داشتند يعني معلول شدند. با توجه به امكاناتي كه امريكا داشته و سبعانه از ويتنامي‌ها كشتار صنعتي مي‌كرد، اين آمار تلفات امريكايي­ها، آمار بالايي است. 8 ميليون تن بمب بر سر ويتنام فروريخت. به اندازه 4 برابر تمام مواد منفجره و مهماتي كه در جنگ جهاني دوم از سوي طرفين استفاده شد و البته ويتنامي‌ها و هم­رزمان­شان نزديك به يك ميليون كشته و دو ميليون­ونيم مجروح دادند. آمار بعدي در خصوص كره است؛ جنگ كره كمي كمتر از سه سال به طول انجاميد (1953- 1951). در اين جنگ، ملل متحد، كره‌جنوبي، امريكا، انگليس، اسپانيا، استراليا، كانادا، زلاندنو و تركيه بودند. در طرف مقابل كره شمالي و چين قرار داشتند. دول متحد در مجموع 118هزار كشته و 192هزار نفر اسير دادند. سهم امريكا به تنهايي از اين كشته‌ها 33هزار نفر بوده است. كره جنوبي هم 16هزار كشته داد كه در همين آمار لحاظ شده، كره شمالي و چين دوميليون كشته دادند كه 60% آنها از چين بودند. باز در ذهن، تسليحات و تجهيزات و جمعيت طرفين را مرور کنید و به خاطر بسپاريد كه بعد در مقايسه آماري حضور ذهن داشته باشيد.

حال دقت كنيد چه مي‌گويم: دو سوم از 318 جنگ قرن بيستم در غرب رخ داده است، غربي كه ادعاي تمدن دارد. دو سوم از يك سوم باقي مانده با طرح و برنامه و حضور غرب در شرق تحقق پيدا كرده است، مثل ويتنام و يا همين جنگ كره كه گفتم. باقيمانده‌ جنگ‌ها هم با دسيسه و سياست و برنامه غرب بوده. مثل جنگ دو قبيله توتو و توتسي در روواندا، كه برخي مي‌گويند 9ميليون و برخي مي‌گويند 14ميليون نفر تلفات داشته است؛ البته طبق بررسي‌هاي خود من 8 ميليون و هشتصدهزار نفر يا نزديك به 9 ميليون نفر، بيشتر به صحت نزديك است. به هرحال نتيجه كلي اينكه، از اين 318 جنگ، جنگي نيست كه غرب در آن شركت نكرده باشد، حضور نداشته، طراحي نكرده يا سياست‌هاي خصمانه آنها در آن جاري نباشد، از جمله جنگ ما؛ يعني جنگ تحميلي عراق عليه ايران که امام ـ اين وارث انبيا، اين فقيه عالم، فيلسوف، عارف عامل و مجاهد نستوه ـ فرماندهي اين دفاع مقدس را به عهده داشتند و اين ملت بزرگ به فضل پروردگار و با اعتقاد راسخ ديني و فرهنگ ايثار و شهادت توانست از اين بوته آزمايش سهمگين سربلند بیرون آید و در اين دفاع مقدس آرماني، سرافراز و پيروز باشد.

 

 

 

منبع: جرا و چگونه باید از جنگ بدانیم، آراسته، ناصر، 1391، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده