مواضع آمریکا-40
در آخرين دقيقه­هاي روز سه­شنبه و نخستين لحظات سحرگاه چهارشنبه، روز سرنوشت ­ساز كودتا، خلبان تصميم مي­گيرد تا مراتب را به حضرت "آيت­الله خامنهاي" (مدظله العالي) اطلاع­رساني نمايد. اين اقدام انجام مي­پذيرد و اطلاعات مؤثر و کارايي از کودتا را در محضر ايشان افشاء مي­نمايد. همچنين يکي از درجه­داران تيپ 23 نوهد هم به ستاد مشترک مراجعه و جريان مشابه­اي را بازگو نموده و پاكتي حاوي اطلاعات راجع به كودتا و اسامي يازده نفر از كودتاچيان را تسليم مي­نمايد.(مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي،1367: 192 و190)

حضرت امام خامنه­اي(مدظله العالي) در خصوص چگونگي خنثي شدن اين كودتا، در ملاقاتي كه جمعي از كاركنان و فرماندهان ارتش جمهوري اسلامي ايران در تاريخ 1374/10/20 داشتند، چنين فرمودند: «توطئه خطرناكي بود، اما اين توطئه هم به ­وسيله ارتشي­ها خنثي شد. شايد ملت ايران نداند آن كساني كه موجب شدند توطئه كودتاي بسيار خطرناك پايگاه شهيد نوژه خنثي شود، خود جوانان ارتشي بودند كه آمدند به ما اطلاع دادند. يك خلبان جوان در نيمه شب آمد و در خانه ما را زد و با اصرار زياد ما را وادار كرد كه حرفش را گوش كنيم. حرفش اين بود كه اين كودتا در ظرف بيست و چهار ساعت آينده انجام مي­گيرد. بعد هم عناصر دنبال كننده اين قضيه – نظاميان و ارتشي­هاي متدين آن پايگاه – بيشترين نقش را در خنثي كردن آن كودتا داشتند. آن كسي كه در اين صحنه از ارتش دفاع كرد، خود ارتش بود. خودش نگذاشت اين چنگال دشمن به او وصل شود و توطئه خود را در ارتش پياده كند. آن جوان خلبان هم، بعدها جانباز شد. الان هرجا هست، اميدواريم كه مشمول فضل خدا باشد. اين هم يك امتحان بود كه توطئه دشمن، باز به­وسيله خود ارتش خنثي شد و از بين رفت.»(برگرفته از اسناد و آثار موجود در هيأت معارف جنگ شهيد سپهبد صياد شيرازي)

بلافاصله ستادي به­ نام «ستاد خنثي سازي كودتا» تشكيل مي­شود. اعضاي اين ستاد مرکب از نمايندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، گروه مهندسي، كميتة انقلاب اسلامي، كميتة اداره دوم ارتش، اطلاعات و ارشاد و انجمن اسلامي نيروي هوايي و گروه ضربت مهدية پادگان قصر فيروزه نيروي هوايي بودند.(مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي، چاپ پنجم، 1387: 325 – 324)

تعدادي از كاركنان نيروي زميني ارتش و عده‌ ديگري از کماندوهاي تيپ23 نوهد به سرپرستي شهيد شهرام­فر و همراهي افسراني همچون ستوان اصغر نوري و ستوان(سرتيپ) احمد دادبين- فرمانده اسبق نيروي زميني ارتش، نيز به ستاد خنثي­سازي کودتا ملحق شده و با محاصره پايگاه هوايي همدان و پارک لاله که محل تجمع تعدادي از خلبانان کودتا بود، عمليات سركوب کودتا آغاز شده و همه آنها را دستگير کرده تا توطئه کودتا در تاريخ 18 تير 59 به ­طور كامل خنثي شده و پس از آن، مأموريت خود را به واحد اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامي واگذار مي­نمايند. احكام دستگيري و بازداشت متهمين نيز توسط دادگاه انقلاب اسلامي ارتش صادر مي­گردد.[1] در مراحل خنثي­سازي اين توطئه، «ستوانيار محمداسماعيل قرباني­اصل» يكي از كاركنان خدوم و انقلابي ارتش جمهوري اسلامي ايران به ­درجه رفيع شهادت نايل گرديد تا نامش به­ عنوان تنها شهيد اين عمليات در تاريخ انقلاب اسلامي ايران ثبت شود.[2]  

در خصوص دخالت مستقيم آمريكا در ارتباط با وقوع كودتا، ستوان «ناصر ركني» به نقل از بني عامري يكي از رهبران اصلي كودتا چنين عنوان مي­نمايد: «روزي بني عامري خوشحال و خندان وارد مي شود كه مژده! از پاريس خبر داده­اند كه شما به محض اينكه عمليات را شروع كرديد، چنانچه تا دو ساعت احساس كرديد كه در حال شكست هستيد، آمريكا مستقيمأ وارد خواهد شد.»(مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي، چاپ پنجم، 1387: 230) انتشار برخی از اخبار نشان می‌دهد عراقی‌ها طرح‌های گسترده‌ای را در این منطقه در نظر داشته‌اند و حتی پیشنهاد همکاری رهبران گروه‌ها را پذیرفتند. چنان که عراقی‌ها بختیار را قبل از تهاجم، به عراق دعوت کردند و در «کودتای نقاب» قول همکاری و پشتیبانی به ­وی دادند. بعدها محمد مشیری، معاون بختیار، در دوره نخست ­وزیری وی، در پاریس به احسان نراقی می‌گوید: «بختیار مبلغ 40 میلیون دلار از صدام حسین قرض گرفته بود.»

بختیار پس از تجاوز عراق به ایران اعلام کرد برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی آماده است به عراق کمک کند و هفته گذشته در عراق بوده است.[3] انتشار برخی اخبار مبنی بر این که ارتشبد بازنشسته آریانا که ساکن خارج از کشور بود، ارتش آزادی ­بخش تشکیل داده و کمیته‌ای در لندن برای اجرای کودتا به وجود آمده است و بختیار در مصاحبه‌ای با تلویزیون فرانسه اعلام کرد، می‌خواهد یک دولت ایرانی در تبعید تشکیل دهد و با چند کشور اروپایی تماس‌هایی داشته است.(دفتر ادبيات انقلاب اسلامي، 20:1388)

تمامی این‌ها بخشی از یک سناریو بود و قرار بود بختیار در خوزستان مستقر شود و در آذربایجان و کردستان با همکاری قاسملو و حزب دموکرات و همکاری پالیزبان برای تصرف تهران اقدام کنند. پاره‌ای از اخبار نشان می‌دهد عراقی‌ها امیدوار بودند پس از تصرف استان خوزستان با فراخواندن بختیار و سایر گروه‌های ضد انقلاب، دولت در تبعید ایجاد کنند. روزنامه «ساندی تایمز»[4] نيز به نقل از منابع موثق مخالف عراق می‌نویسد: «طرح اصلی عراق در تعرضش به ایران پیشروی سریع نیروهای عراقی و پیوستن آنان به قبایل محلی ایران بود تا آنها دست به قیام بزنند و پس از آن نواحی آزاد شده با عنوان جمهوری آزاد ایران اعلام شود.» (اسناد تجاوز به روايت مطبوعات خارجي، 107:1359)

بنی­صدر در همین زمینه در کتاب خاطرات خود درباره حمله نظامی عراق به ایران و نقش بختیار می‌گوید: «طرح اصلی حمله عراق به ایران این بود که در ضربه اول و حمله اول بخشی از کشور سقوط می‌کرد و حکومت آقای بختیار در این بخش سقوط شده، مستقر می‌شود.» وی اضافه می‌کند: «این طرحی بوده است که عراقی‌ها به بختیار داده‌اند حال آن که صدام تجزیه ایران به پنج جمهوری را دنبال می‌کرد. به­ نظر می‌رسد بختیار این اطمینان را به ­دست آورده بود که برخی از کشورهای اروپایی از این دولت حمایت می‌کنند و بعد از مدتی آمریکا نیز حمایت خود را اعلام می‌کند. ولی ناکامی عراق در تصرف خوزستان مانع از اجرای این سناریو شد.»(دروديان، 50:1384)

به ­نظر مي­رسد، آمريكاييان در طراحي اين كودتا اهداف ثانويه­اي را هم دنبال مي­نمودند. آنان به دنبال بازي برد- برد بودند و اميد داشتند در صورت عدم موفقيت كودتاگران، عكس­العمل­هاي شديد مقامات عالي­رتبه جمهوري اسلامي ايران، باعث انحلال ارتش و يا منفعل نمودن تعدادي از يگان­ها و حتي نيروها شود. بديهي است كه تحقق اين وضعيت، مي­توانست موانع پيش ­روي آنها در عمليات نظامي و جنگ صدام علیه ایران را به ­حداقل برساند. بعد از كشف كودتا، بنا به خبر منتشره در شماره 324 روزنامه جمهوري اسلامي مورخ 1359/4/24، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اولين جلسه علني بعد از كشف كودتاي نقاب، اقدام به افشاگري و اعلام مواضع خويش در ارتباط با اين كودتاي انجام نشده، مي­نمايند. آقاي كيارش نماينده اهواز در اولين مجلس شوراي اسلامي، در نطق قبل از دستور، چنين عنوان مي­نمايد: «اگر چند تن از سران ارتش در اين توطئه دست داشته­اند، معني آن اين نيست كه ملت ايران خداي ناكرده تصور كند كه تمامي ارتش در اين جريان دخالت داشته است.» ايشان در قسمتي ديگر از نطق خود عنوان مي­كند: «من تقاضا مي­كنم آن كساني كه باعث كشف اين توطئه شدند، تشويق گرديده و ارتقاء درجه پيدا كنند.»

همچنين، شهيد دكتر چمران در ارتباط با اين كودتا كه اجرائي نگرديد، چنين اظهار مي­نمايد: «مسأله مهم اين است كه زمينه براي كودتا وجود نداشته باشد و بايد بگويم كه زمينه­اي براي كودتا نيست. 20 نفر اگر بخواهند كودتا كنند، 120 نفر جلوي آنها مي­ايستند و ارتشيان ما زير بار نخواهند رفت و يكي از دلايل پيروزي ما اين بود كه در دوران انقلاب، ارتش با ملت نجنگيد و به ملت پيوست.» ايشان، در ادامه گفتار خود تأكيد مي­نمايد كه «ملت ما احتياج به ارتش دارد.»

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران

 


1- تعداد 114 نفر از كودتاچيان كه به مجازات­هايي از حبس ابد تا 10 ماه زندان محكوم شده بودند، اما بعد از مدت كوتاهي و حداكثر تا بيست و دوم بهمن 1360، همه يا اكثريت قريب به اتفاق آزاد شدند. مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي، چاپ پنجم، 1387: 344؛

2- در حقيقت، افشا كنندگان كودتا، اقدام كنندگان اصلي عليه كودتاگران و تنها شهيد در راه مقابله با اين كودتا، همه از كاركنان ارتش بودند. مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي، 1367: 193؛

3- بنی­صدر در جلد دوم کتاب خاطرات خود (ص:790) به­نقل از نشرية نامه مردم مورخه 1359/02/31، می‌گوید: «شاپور بختیار در اواسط اردیبهشت 1359 با صدام دیدار کرد. خبر این ملاقات از طریق حزب کمونیست عراق در اختیار کیانوری، دبیر اول حزب توده قرار گرفت. بختیار پس از بازگشت از عراق در مصاحبه با نشریه پاری مارچ فرانسوی گفت: «عراقی‌ها خواستار ذره‌ای از خاک ایران نیستند.»

4 – The Sunday Times.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده