یادداشت ایام (انتشار مجدد)
خرمشهر سمبل مقاومت ۳۴ روزه و نماد حماسه ۲۵روزه ، تبلور عینی اقتدار،توانمندی و عزت ملی سرتیپ دوم ستاد- رحمان اکبرابادی بزرگداشت روزهای وحوادث مهم در دوران دفاع مقدس فرصت مناسبی است تا مردم بزرگ ایران این مقطع با ارزش و حساس از تاریخ پرافتخار خود را به فراموشی نسپرد و یاد وخاطره سترگ مردان این سرزمین پهناور را در ذهن وحافظه تاریخی خود ثبت و ضبط نماید و با افتخار وسربلندی به نسل اینده و امروز منتقل نماید تا نسل های اینده بدانند وآگاه باشند که در مقطعی حساس از تاریخ این مرز و بوم، چگونه اسلافشان علیه تجاوز ی نابرابر و ناجوانمردانه مقابله و ایستادگی کردند و با خلق ارزنده ترین حماسه های دفاعی وآفندی، اقتدار، عزت وسربلندی را برای کشور به ارمغان آوردند.

* تاریخ ملتها در ساختن اینده روشن  جایگاه والایی دارد، زیرا اگر گذشته ملتی با روزهای پرافتخاری همراه باشد، به طور طبیعی نسل های اینده نیز با احساس غرور در پی ساختن آینده خواهند بود؛ پس بازشناسی هویت تاریخی یک ملت راه اینده را هموار می سازد .
*
نام خرمشهر در ادبیات گفتاری ونوشتاری دفاع مقدس با دو حادثه بزرگ همراه است ؛
۱مقاومت بی بدیل و تاریخ ساز ۳۴ روزه
۲حماسه ۲۵ روزه آزاد سازی خرمشهر
در یک نگاه کوتاه ومقایسه مقاومت ۳۴ روزه مدافعین سلحشور خرمشهر در برابر لشکر3  زرهی و تیپ ۳۳ نیرو مخصوص ارتش بعث  با اشعال دو روزه کشور کویت توسط همین ارتش در تیر ۱۳۶۹ این واقعیت ملموس آشکارتر می شود که  کشوری  با تشکیلات نطامی، انتظامی و امنیتی و اطلاعاتی خود تنها دو روز قادر به مقاومت در برابر ان ارتش است و مدافعین سخت کوش، خستگی ناپدیر و دلاور اندک ایرانی، ۳۴ روز در رزمی نابرابر در مقابل هجوم سرسختانه یک لشکر زرهی و یک تیپ نیرو مخصوص، مقاومتی بی نظیر را نمایش می دهند که برای همیشه تاریخ این سرزمین ماندگار خواهد بود .
برخی افراد، جوامع و تشکیلات در طول زمان با امواج تاریخ به جلو  می روند ولی گاهی انسان ها ومجموعه ها وجوامعی هستند که در برخی حوزه ها و بویژه دفاع از حقوق خود، بستر تاریخ را خود رقم می زنند و تاریخ ساز می شوند!  بله، این مدافعان راستین، سرفرازان همیشه ایران و جذبه تاریخ  این مرز وبوم هستند .
صدام، مدتی بعد از اشغال کویت وحضور در یکی از کاخ های حاکم کویت با لباس شخصی وظاهری آرام مورد پرسش خبرنگاران قرار می گیرد،که چرا در جنگ با ایرانیان هرگاه در جبهه ها و یا محافل خاص با لباس نظامی ظاهر می شدی ولی حالا شما را با لباس شخصی می بینیم؟! وی با پاسخی شگرف گفته بود: ؛ آنها ( ایرانیان ) مرد جنگ بودند، من در اینجا مردی را نمی بینم که لباس نظامی بپوشم !!!! واقعا سعدی چه نیکو گفته است ؛

؛خوشتر آن باشد که سر دلبران
 گفته اید در حدیث دیگران

 حماسه عملیات بزرگ بیت المقدس ؛

اجرای این  عملیات  که به آزاد سازی  شهر بندری خرمشهر  منجر گردید، نقطه عطفی است در تاریخ جنگ وکشور. به اعتقاد همه کارشناسان نظامی این عملیات، بزرگترین، طولانی ترین، وسیعترین و پر دست آوردترین عملیات آفندی نیروهای مسلح ایران است که در بسیاری از جنبه های تاکتیکی، عملیاتی، روانی، سیاسی و تحمیل اراده خودی به دشمن حایز اهمیت است .
 
نیروهای مسلح ایران در طول جنگ، طی دو عملیات بیت المقدس و والفجر8  با نبوغ و ابتکار و ریسک بالای عملیاتی از دو رودخانه پر اب و خروشان کارون و اروند عبور کردند، معمولاً در رهنامه های آفندی برگرفته از اصول وقواعد رزم آافندی وپدافندی، عبور از رودخانه های پرآب  غیر قابل عبور که یک مانع عمده محسوب می گردند و دشمن در اولین زمین مناسب در ساحل دور ان پدافند منطقه ای جدی را آرایش داده ومسقر شده، کاری بسیار دشوار و التهاب اور است که نیروی افندی قادر به تصرف سرپل و توسعه وضعیت آن گردد.

این عملیات آفندی پیچیده با شناسایی های دقیق، طرح ریزی های تخصصی وحرفه ای  منطبق با رهنامه واصول وقواعد رزم آفندی  وبا روانه کردن چهار دستگاه پل شناور پی ام پی توسط یگانهای مهندسی رزمی نیروی زمینی ارتش در مناطق مارد، حلفاییه و قصبه، پشتیبانی هوایی بی نظیر نهاجا وهوانیروز، پوشش خوب پدافند هوایی قهرمان ،بخشی از قایق های نداجا، تلفیق بسیار ارزشمند سپاه پاسداران و  نیروهای داوطلب مردمی، اقدامات ارزشمند جهادگران دلاور  و اتحاد و انسجام مطلوب ورعایت اصل وحدت فرماندهی با رشادت و سلحشوری بی نظیری اجرا گردید که حاصل این اتحاد و یکپارچگی ملی منجر به آزاد سازی بیش از ۵۴۰۰ کیلومتر مربع از سرزمین های اشغالی شد .
لازم است هم زمان با توصیف عملیات بیت المقدس، نگاهی دقیق به هفت ماه پیش از ان  و نتیجه سه عملیات قبلی که هر کدام زمینه ساز و تسهیل کننده عملیات بعدی شدند، داشته باشیم تا بیشتر  به عظمت و بزرگی این عملیات ها واقف شویم.

از 5 مهر 1360، تا ۳ خرداد سال 1361، به مدت هشت ماه،  چهار عملیات ( ثامن الایمه

 

طریق القدس – فتح المبین و بیت المقدس ) با میانگین هر دو ماه یک عملیات  اجرا گردید که به اعتقاد بنده وهر کارشناس خبره نظامی، این چهار عملیات جزو عملیاتهای آفندی سرنوشت ساز، تاثیر گذار، ارزشمند و پر دست آورد کل دوران دفاع مقدس می باشند .
اگر با نگاه تخصصی وحرفه ای و بر مبنای مولفه های پیروزی و شکست، این چهار عملیات را مورد تجزیه وتحلیل قرار دهیم، این حقیقت مسلم اشکار خواهد شد که اگر طول زمان هشت ساله جنگ را به دو قسمت نامساوی هفت سال وچهار ماه در یک طرف، و هشت ماه در طرف دیگر ( ۸ماه  # ۷سال و۴ ماهبدرستی این مطلب واقف خواهی شد که آنچه که به عنوان دستاورد ملموس وفیزیکی این عملیاتها در اسناد تاریخی ثبت ومندرج می باشد، بیش از ۵۵ درصد از کل دستاوردهای هشت سال جنگ، در این چهار عملیات محقق شده است ( از ۷۲ هزار اسیر عراقی در ایران بیش از ۳۷ هزار نفر در این چهار عملیات که ۱۹ هزارنفر مربوط به این عملیات است، به اسارت گرفته شده و از ۱۵ هزار کیلومتر مربع  سرزمینهای اشغالی بیش از ۸ هزار کیلومتر مربعآازاد سازی گردیده است )  ودر وضعیت ارتقا روحی وروانی و ایجاد انگیزه مضاعف در رزم اوران ایرانی و همچنین در حوزه سیاست خارجی و تغییر رویکرد کشورهای منطقه وجهان به ایران را می توان از دیگر دستاوردهای غیر فیزیکی برتر ساز این عملیات و سه عملیات فوق الاشاره  دانست
نگارنده که در واپسین ماه های آغاز تهاجم، به عنوان درجه دار وظیفه ودیدبان خمپاره انداز ۸۱ م م، در معیت رزمندگان لشکر ۲۱ حمزه در این عملیات افتخار حضور داشتم، آنچنان صحنه هایی از دلاوری وجسارت  رزمندگان شاهد بودم که حتی درک آن صحنه ها برایمان دشوار بود وخاطرات زیادی در حافظه دارم که به علت طولانی شدن نوشتار از بازگویی انها معذورم .
نکته ای که در ساعت ۲ بعد از ظهر سوم خرداد 1361، در ورود به خرمشهر از مسیر پل نو و محور شلمچه برایم جالب بود؛ دیدن شعارهای عربی بر روی دیوارهای شهر بود که هم رزمان عرب زبان بنده یک نوشته را در چندین خیابان وکوچه تکرار شده بود،  ترجمه کردند با این مضمون ( جئنا لنبغی — آمده ایم که بمانیم ) و انها هم در مقابلش نوشتند: آمدیم، نبودید!!.
 
*
بدون تردید، این حماسه عظیم و اقدامات ارزشمند که نقطه عطفی است از نتیجه اتحاد، انسجام، وحدت و دشمن ستیزی ایرانیان، با حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی کشور که میثاق سترگ همه مردم ایران است، حاصل گردید .
*
ایندگان بدانند و آگاه باشند که نبرد دلیرانه و حماسه آفرینی های جسورانه فرزندان رشید این مرز وبوم در دشت های تفتیده جنوب،کوهستانهای بلند وصعب العبور غرب وشمال غرب و پهنه های نیلگون خلیج همیشه فارس شاهد رشادتها و پایمردی های نسلی از ایرانیان پاک نهاد و نیک سرشت بوده که خود بستر تاریخ را رقم زدند وافتخار کشور شدند  تا هیچ گاه مورد سرزنش وتحقیر آیندگان قرار نگیرند.

درود وسپاس فراوان بر پدران ومادرانی که چنین سترگ مردان و شیر زنانی شایسته تربیت نمودند و بلا شک صفحات رنگین  تاریخ این کشور جانفشانی، سلحشوری  وحماسه آفرینی های آنان در نبردهای میدانی  ودفاع از سرزمینشان به نیکی ضبط وثبت خواهد کرد .
*
درود ورحمت واسعه الهی بر روح بلند وتابناک همه شهدا دفاع مقدس بویژه شهیدان ارزشمند عملیات بیت المقدس وازادسازی خرمشهر .

در فراز پایانی یاد می کنیم از آهنگ حماسی خواننده نام اشنای کشور اقای گلریز که پس از ازادی خرمشهر خواندند ویکی از اواهای ماندگار آن زمان شد وهست؛  بله   این پیروزی ،،، خجسته باد این پیروزی ،،،،
* بیا عاشقی را رعایت کنیم
*زیاران عاشق  حکایت کنیم
* به انان که خونین سفر کرده اند
* سفر بر مصاف خطر کرده اند
سر افرازی وطن، عزت مردم ایران و درخشش  وپویایی و مهرورزی همه ایرانیان  آرزوی من است
سوم خرداد 1398 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده