چرا و چگونه بايد از جنگ بدانيم؟-1
سخنراني سرتيپ ستاد ناصر آراسته، جانشين گروه مشاوران نظامي مقام معظم رهبري ـ فرماندهي كل قوا ـ رئیس هیئت معارف جنگ «شهيد سپهبد علي صياد شيرازي» در دانشكده فرماندهي و ستاد، در تاریخ 90/9/7.

بر فراز بود

در فاصله زماني كوتاهي، دو چيز ارزشمند بر فراز رفت. دستي بر فراز دستي بود، در غدير، دست مولا علي علیه السلام بر فراز دست پيامبر صلوات الله علیه و علی اهل بیته منظره‌اي بسيار باشكوه بود و نشان از يك سعادت بي­انتها براي بشريت داشت. اين دست اگر بر فراز جامعه بشري بالا مي‌ماند كمال و سعادت را براي بشر و جامعه بشری هدیه می­داد. پس از چندي يك چيز ارزشمند ديگر بر فراز رفت و آن سر اباعبدالله‌الحسين علیه السلام  بر فراز نيزه بود. آن دست بالاي دست نشان از يك سعادت كامل براي بشريت داشت و سري كه بر بالاي نيزه رفت نيز براي سعادت و كمال جامعه بشري فدا شد و نشان از يك شقاوت عميق و دشمني بزرگ انسان پست و دنيازده جامعه بشري در مقابل دين داشت. هر دو در جامعه بشری رخ داده و براي سعادت جامعه‌ بشري بود. جامعه­ای که دنیا را بر آخرت گزید.  از آخرين حج پيامبر تا سال 61 هجري فاصله كوتاهي بود. آري از غدير تا عاشورا فاصله زماني كمي بود. از ذي­الحجه تا محرم­الحرام بسيار كوتاه، ولي حوادث هردو بسيار بزرگ. اگر دست مولا علي پس از بالا رفتن بر فراز جامعه‌ بشري باقي مي­ماند واقعه عاشورا اتفاق نمي‌افتاد. متأسفانه اين اتفاق افتاد. اما عاشورا تا قيام قيامت درسي را با خود به همراه داشت: «قيام براي خدا ماندني است». يك نمونه كوچك عمل كردن به اين درس انقلاب اسلامي بود كه پيامد آن نيز جنبش‌ها و بيداري­هاي‌ ديني و اسلامي است كه در كشورهاي مختلف مي‌بينيم.

 

 

اگر بسيج نبود

تسليت عرض مي‌كنم محرم­الحرام ـ ماه سوگ اباعبدالله حسين(ع) ـ را خدمت همه‌ همرزمان عزيزم. هفته بسيج و سالروز تأسيس بسيج را گرامي مي­داريم. بسيج از منظر نيروهاي مسلح و نتيجه حضور بسيج را با تفكر نظامي فقط در دو جمله مي‌گويم: «اگر بسيج نبود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به بلوغ ساختاري، سازماني و عملياتي نمي‌رسيد. اگر بسيج نبود ارتش جمهوري اسلامي ايران، به تنهايي قادر به دفع دشمن متجاوز از سرزمين اسلامي نبود.»

با توجه به فرصت، از من در مورد بسيج مخلص و جان بر كف همين قدر را بپذيريد. فرمايشاتي كه ديروز حضرت آقا در مورد بسيج داشتند چقدر شيوا، عميق و ارزنده بود. ولي از من سرباز همين را بپذيريد، با تحليل كوتاهي راجع به ارتش و سپاه و حضور گرانقدر بسيج. اگر بسيج نبود ما در سپاه، بلوغ ساختاري و سازماني و عملياتي را شاهد نبوديم. اگر بسيج نبود ارتش آن زمان به تنهايي قادر به بيرون راندن دشمن متجاوز بعثي از كشور اسلامي‌مان نمي­شد. اين اعتراف دو جمله‌اي، كوتاه ولي عميق يك سرباز پير 60 ساله است نسبت به ارزش‌هاي بسيج با ديد نظامي. خاصيت ديگري كه از بسيج بگويم اين است كه اگر بسيج نبود، استراتژي تثبيت اشغال صدام به نابودي و شكست كامل نمي‌رسيد. راهبرد دوم صدام پس از جنگ برق­آسا تثبيت اشغال در ايران بود، اگر بسيج نبود، اين راهبرد صدام به شكست كامل منتهي نمي‌شد؛ يعني اگر بسيج نبود، جنگ به پيروزي منتهي نمي‌شد پیروزی در جنگ نتیجه حضور بسیج است. لذا بايد از دل و جان، روز بسيج را گرامي بداريم و به ملت بسيجي و رهبر بسيجي‌اش تبريك بگوييم.

 

روز نيروي دريايي

گرامي مي­داريم 7 آذر، روز نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران را و بايد بگويم نابودي كامل راهبرد جنگ برق­آسا و سريع صدام توسط نيروي دريايي قهرمان­مان محقق شد، آن هم در كمتر از سه ماه. شما مي‌دانيد كه جنگ‌هاي برق‌آسا را ـ بر اساس جنگ اعراب و اسرائيل ـ جنگ‌هايي مي‌دانند كه کمتر از يك هفته، نه بیش‌تر طول بکشد. (اين يك نوع نام­گذاري توسط علماي نظامي در جهان است)، جنگ‌هاي تا 6 ماه را جنگ­های سریع، جنگ‌هاي 6 ماه تا يك سال­ونيم را جنگ‌هاي كوتاه و مابقي را جنگ‌هاي بلند مدت مي‌خوانند. اين دسته‌بندي بين نظامي‌ها رسم شده است. جنگ ما در اين تقسيم‌بندي جزو جنگ­هاي بلندمدت است. به اندازه نزديك به دو جنگ جهاني اول و دوم. قاطعانه مي‌گويم كه صدام مي‌خواست در يك جنگ برق‌آساي يك هفته‌اي پيروز شود، بعد كه موفق نشد خواست در يك جنگ سريع نتيجه بگيرد، ولي به فضل خدا و شجاعت دريادلان ارتش اسلام كليد پايان راهبرد صدام در جنگ برق­آسا و جنگ سريع را نيروي دريايي ما زد. كمتر از 3 ماه نگذشت كه بيش از دو سوم نيروي دريايي عراق نابود شد و باقيمانده آن در ام‌القصر و ديگر نقاط مخفي شدند و تا پايان جنگ ديگر هيچ جبهه‌ جديدي توسط عراق در بنادر يا از طرف سواحل ما ايجاد نشد. سالگرد اين پيروزي بر نيروي دريایي راهبردي ارتش اسلام و ملت بزرگ ايران اسلامي و رهبري الهي آن مبارك باد

 

منبع: جرا و چگونه باید از جنگ بدانیم، آراسته، ناصر، 1391، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده