نبردهای هوایی ایران (1)
سرتیپ2 خلیلی در شهریور 1364 به پایگاه هفتم هوایی شیراز منتقل شد. مدت کوتاهی در این یگان پرواز کرد تا این‏که شرایط حساس جنگ و افزایش تهدیدات هوایی سبب شد، شهید سرلشکر عباس بابایی، معاون عملیات وقت نهاجا با تدبیری هوشمندانه مجموعۀ عملیاتی و لجستیکی «اف14» شیراز را به پایگاه هوایی اصفهان منتقل کند. از این زمان همواره چند فروند هواپیمای تامکت با خلبانهای مربوطه در پایگاه هوایی بوشهر گسترش یافتند و توانستند واکنشی سریع به تجاوز هواپیماهای متجاوز عراقی در محدودۀ جنوب و خلیج فارس داشته باشند.

 معرفی نویسنده     

سرتیپ‏دوم خلبان بازنشسته دکتر حسین خلیلی در اول شهریور 1335 در شهرستان ورامین دیده به جهان گشود. در سال 1341 دوران ابتدایی را در مدرسۀ نمونه ورامین شروع کرد و در خرداد 1353 موفق به اخذ دیپلم ریاضی از دبیرستان رضا پهلوی در زادگاهش شد و پس از چندی در خرداد 1354 وارد دانشکده خلبانی شد و پس از طی آموزش‏های مقدماتی در اسفند همان سال برای ادامه دوره به ایالت تگزاس آمریکا اعزام شد و با گذراندن کلاس‌های کوتاهِ زبان تخصصی و آشنایی با هواپیمای ملخ‌دار «تی41»، با حضور در فرودگاه هوندو حدود سی ساعت پرواز با این هواپیما را نیز تجربه کرد و برای آموزش پرواز پایه به پایگاه هوایی لافلین در شهر دل‌‌ریو انتقال یافت و با هواپیمای جت مادون صوت دو موتوره «تی37» پروازهای آموزشی خود را با موفقیت به انجام رساند و پس از 22 ماه در فروردین 1356 موفق به کسب نشان خلبانی گشت. بعد، دورۀ پیشرفته جت مافوق صوت «تی38» را نیز در همین پایگاه گذراند. در آبان ‌‌1356 به ایران بازگشت و از سوی معاونت عملیات نیروی هوایی برای پرواز با هواپیمای شکاری‏بمب‏افکن «اف5ئی» به پایگاه هوایی وحدتی دزفول منتقل شد. در گردان41 آموزش رزمی این یگان به فرماندهی سرگرد مرتضی فرزانه، مراحل مختلف پرواز با این جنگنده را با موفقیت و رتبه ممتاز طی کرد و در مرداد 1357 به گردان21 تاکتیکی پایگاه هوایی تبریز به فرماندهی سرگرد منوچهر خلیلی لیدر تیم آکروجت انتقال یافت. تمرینات حفظ آمادگی رزمی با پروازهای مستمر برای دو سه ماه ادامه داشت که با اوج‏گیری انقلاب اسلامی به صفوف ملت پیوست.

 

پس از انقلاب اسلامی به دستور سرهنگ جواد فکوری فرمانده وقت پایگاه، به سرپرستی دایره اطلاعات ارشاد (حفاظت اطلاعات فعلی) نامیده می‌شد، منصوب شد. در همان زمان به مشکلات دایره حفاظت فیزیکی نیز رسیدگی می‌کرد. با شروع جنگ تحمیلی، مأموریت‌های محوله پروازی را نیز انجام می‌داد و حدود 200 ساعت پرواز گشت رزمی هوایی و چندین عملیات بمباران در پرونده‌اش به ثبت رسانده است.

نگارنده در اواخر سال 1360 به دلیل نیاز به خلبان برای هواپیمای فوق مدرن «اف14» به پیشنهاد فرماندهی وقت پایگاه دوم سرهنگ دوم خلبان رضا سعیدی و پذیرش سرهنگ دوم خلبان عباس بابایی فرماندهی پایگاه هشتم شکاری به اصفهان منتقل شد. همچنین دوره‌های زمینی و پروازی کابین جلوی این شکاری پیشرفته را در معیت استاد خلبان‌های ایرانی از جمله شهید سرلشکر خلبان عباس بابایی، شادروان امیر سرتیپ2 خلبان عباس حزین، شادروان امیر سرتیپ2 خلبان جلیل زندی، شادروان سرگرد خلبان بهرام قانعی، امیر سرتیپ2 خلبان محمدرضا عطایی، سرهنگ خلبان محمد فرح‌آور، سرگرد خلبان عباس امیر اصلانی، سرگرد خلبان شکرائی‏فر، سرهنگ خلبان کاظم حیدرزاده، ستوانیکم خلبان کابین عقب بهروز پاشاپور، امیر سرتیپ2 خلبان کابین عقب رضا بن‏جواد طالبی و… گذراند و یک سال بعد با افتخار به جمع مدافعان عملیاتی آسمان کشور پیوست.

 سرتیپ2 خلیلی در شهریور 1364 به پایگاه هفتم هوایی شیراز منتقل شد. مدت کوتاهی در این یگان پرواز کرد تا این‏که شرایط حساس جنگ و افزایش تهدیدات هوایی سبب شد، شهید سرلشکر عباس بابایی، معاون عملیات وقت نهاجا با تدبیری هوشمندانه مجموعۀ عملیاتی و لجستیکی «اف14» شیراز را به پایگاه هوایی اصفهان منتقل کند. از این زمان همواره چند فروند هواپیمای تامکت با خلبان‌های مربوطه در پایگاه هوایی بوشهر گسترش یافتند و توانستند واکنشی سریع به تجاوز هواپیماهای متجاوز عراقی در محدودۀ جنوب و خلیج فارس داشته باشند.

 

­­­­او در بهمن ‌‌1364 پس از طی دوره‌های ایمنی پرواز و نیز دروس آکادمیک هواپیمای شکاری بمب‏افکن «اف4» یا فانتوم، به عنوان افسر ایمنی پرواز برابر امریه معاونت عملیات نهاجا (شهید بابایی) رسماً به پایگاه هوایی بوشهر منتقل شد. همزمان پروازهای آمادگی شب و روز را طبق برنامه انجام می‌داد و توانست در رهگیری مؤثر شکاری/ بمب‌افکن‌های دشمن و دفع تجاوز آن‌ها اقدام کند. حتی در نیمه دوم سال 1366 و اوایل سال 1367، روی آب‌های خلیج فارس، با هواپیماهای متجاوز دشمن به تواتر درگیر شد که حاصل این عملیاتِ موفق و عملیات‏های بعدی که بیشتر هم‏پروازان او خلبانان جوان و فارغ‏التحصیل دانشکده خلبانی بودند، سرنگونی چندین فروند از پرنده‌های میراژ دشمن بود.

 

با پایان جنگ، مؤلف جهت دوره معلم خلبانی «اف14» به منطقۀ هوایی اصفهان منتقل گردید و سپس در بهمن‏ماه ‌‌1368 به اداره دوم ستاد مشترک ارتش ج.ا.ایران انتقال یافت و پس از آموزش‌های لازم، در سوم آبان ‌‌1369 به‌عنوان وابستۀ نظامی راهی شهر رم، پایتخت ایتالیا شد. در دی‏ماه سال 1372 به کشور برگشت و پس از شهادت فرماندهان نام‏آور نیروی هوایی (شهید سرلشکر منصور ستاری، مصطفی اردستانی، علیرضا یاسینی و…) دوباره به نیروی هوایی و پایگاه ششم شکاری بوشهر منتقل شد. فرماندهی گردان و معاون عملیاتی پایگاه از مشاغل او در این یگان بوده است. او در سال‏های 1376-1377 دوره فرماندهی و ستاد (دافوس) را طی نمود و پس از آن در منطقه هوایی شهید بابایی به سمت فرمانده تیپ آموزش هوانوردی منصوب شد و در سال‏های 1382-1380 دوره دکتری مدیریت راهبردی را در دانشگاه عالی دفاع ملی نمود و به سمت جانشین دانشکدۀ پرواز در دانشگاه هوایی شهید ستاری منصوب و در اردیبهشت‏ماه سال 1384 با درجه سرتیپ‌دومی بازنشسته شد، مع‏الوصف در سال 1386 از پایان‌نامه‌اش با عنوان «اولویت‌های امنیتی ج.ا.ا در خلیج فارس» دفاع کرد. از مقالات علمی او می‌توان به «تصاعد بحران امنیتی در دوران عملیات پیشدستانه در عراق» که بهار 1387 در مجله سیاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به چاپ رسید و نیز مقاله «اولویت‌های امنیت‌سازی در خلیج فارس» که تابستان 2008 در مجله اینترنشنال اَفِیرز[1] منتشر شد، اشاره کرد. همچنین کتاب امنیت خلیج فارس: اولویت‌ها و راهکارها (1389) چاپ دانشگاه عالی دفاع ملی یکی از اثرات علمی اوست.

سرتیپ2 ب حسین خلیلی از سال 1386 به جمع اساتید و محققین هیئت معارف جنگ سپهبد شهید علی صیادشیرازی پیوست و همزمان به عنوان محقق در دفتر مطالعات راهبردی نهاجا نیز پذیرفته شد.

تدوین سلسله کتب نبردهای هوایی دفاع مقدس از جلد اول تا جلد نهم که اغلب مطالب آن توسط امیر سرتیپ2 خلبان علیرضا نمکی و همکارانش جمع‏آوری و نوشته شده بود، همراه با تدوین ده‏ها مقاله در خصوص نبردهای هوایی در دفاع مقدس همراه با کتاب «اولویت‏های امنیتی ج.ا.ایران در خلیج ‏فارس» انتشارات دانشگاه دفاع ملی چاپ 1391 بخشی از تألیفات تخصصی و تاریخی مؤلف بوده است.

 

منبع: نبردهای هوایی ایران، سرتیپ2 خلبان حسین خلیلی، 1398، ایران سبز، تهران

 


[1]. International Affairs Journal, Fummer (2008).

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده