عملیات پدافندی حاج عمران 1365/2/24 (انتشار مجدد)
گسترش نبرد به منطقه شمالغرب که با عملیات موفق والفجر2 توسط نیروهای ایرانی صورت پذیرفت با عملیات های متعدد دیگری دنبال شد و هر چند بدلیل وضعیت خاص جغرافیایی منجر به تشکیل خطوط پدافندی متصل در مواضع دو نیرو نگردید ولی حضور دائمی یگان هایی از دو طرف را در مواضع حساس و قلل مهم منطقه و محورهای وصولی اجتناب ناپذیر کرد.

لذا جهت حفظ مواضع اشغال شده و به دست آوردن موقعیتهای مناسب طرفین درگیری با دنبال کردن اهداف خود هرچند وقت یکبار تلاش می کردند تا اقدام محدود یا گسترده ای را در این منطقه انجام دهند. بر این اساس نیروهای عراقی با هدف تصرف ارتفاعات مناسب پدافندی و بازپس گرفتن مناطق از دست رفته در محور حاج عمران و بالا بردن روحیه پرسنل خود و بهره برداری تبلیغاتی از نظر سیاسی و نظامی اقدام به یک حمله گسترده در این منطقه نمودند.

حمله هماهنگ شده دشمن با استقامت نیروهای ایرانی مستقر در منطقه روبرو شد ولی تداوم حملات با استفاده از پشتیبانی هوایی و برخورداری از آتش فوق العاده زیاد در روزهای 24 الی 27 اردیبهشت ماه موفقیت هایی را برای عراق به همراه آورد. سرلشگر شهید اسد الله متاجی نیمور از فرماندهان نیروی زمینی ارتش در این تاریخ به شهادت رسید.
نتیجه:
– بخشی از مواضع نیروهای خودی از جمله قسمتی از ارتفاع 2519 به تصرف عراق درآمد.
– تعداد قابل توجهی از نفرات عراقی کشته و زخمی شدند و 60 نفر نیز به اسارت درآمدند.
– بیش از 25 دستگاه تانک و نفربر به همراه 5 قبضه توپ منهدم شد و 28 فروند بالگرد سرنگون گردید.
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده