مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-34
«نيمه­هاي شب آخرين پيام شهيد چمران را دريافت کردم. هنوز هم آن را با خود دارم. فقط نوشته بود: «تيمسار فلاحي! خداحافظ، خداحافظ، خداحافظ» فرداي آن روز، شهيد فلاحي با نيروهاي كمكي از راه مي­رسد و با كمك شهيد چمران، شهر پاوه آزاد مي­گردد. روابط اين دو شهيد بزرگوار بسيار نزديك و صميمانه بوده است به­ گونه­اي كه در جاي ديگري اشاره مي­کند: «من و چمران روزه بوديم. از افطار که خبري نبود، سحر هم که چيزي نخورديم. سحر از داخل آفتابه توالت، آب خوردم تا بتوانم روز بعد را روزه بگيرم. اين اوضاع شهر بود...»

– فعاليت احزاب ضدانقلاب در كردستان

هشت روز بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، عده‌اي متجاسر و آشوب ‌طلب زير لواي حزب منحله دمكرات كردستان، در تاريخ 1/12/1357 پادگان به محاصره درآمده مهاباد را اشغال نموده و اسلحه و تجهيزات و وسايل يك تيپ را چپاول كردند كه از جمله اين وسايل مي‌بايد به هجده قبضه توپ 105 ميلي‌متري و چند هزار از انواع اسلحه‌هاي موجود اشاره نمود.(حسيني، 1387: 315) بعد از واقعه مهاباد به تدريج دامنه توطئه و آشوب در تمام مناطق كردنشين از ماكو در شمالي‌ترين نقطه آذربايجان‌غربي تا استان كرمانشاه گسترش يافت و آشوب‌گران با استفاده از مهماتي كه از غارت پادگان مهاباد به ‌دست آورده بودند، در 27 اسفند 1357 به پادگان لشكر 28 پياده در شهر سنندج هجوم بردند و اين پادگان را محاصره كرده و تلاش نمودند تا پادگان سنندج را مانند پادگان مهاباد اشغال و غارت نمايند. آنها با محاصره و نفوذ به داخل اين پادگان، 21 نفر سرباز را به شهادت مي‌رسانند. ستاد فرماندهي ارتش در تهران به رياست شهيد قرني با به‌كارگيري نيروي هوايي و هوانيروز به محاصره شدگان كمك كرده و به اين ترتيب، به ‌طور موقت از سقوط پادگان جلوگيري مي‌نمايد.(صادقي،1390: 29) 

در همان ايام، امير شهيد «سرلشكر ولي‌الله فلاحي» كه تنها چند روز بود به‌ سمت فرمانده نيروي زميني ارتش منصوب شده بود، از حمله به ‌پادگان سنندج باخبر ميشود و با مراجعه به لشکر يکم پياده مركز مستقر در لويزان، در عرض يک روز سه گردان سازماندهي ميکند و آنها را از طريق کرمانشاه به سنندج مي‌فرستد. در چنين وضعيتي، نيروهاي داوطلب از لشكر يك پياده مركز ‌همراه کارکنان لشكر 28 کردستان و برادران كميته و سپاهي و نیروهای مردمی، زمينه نبرد غرورانگيز پادگان سنندج با ضد‌انقلاب را فراهم آورده و پس از 11 روز نبرد بي‌امان، پادگان سنندج از محاصره نجات داده مي‌شود. ضدانقلاب، در تاریخ 31/1/58 به ‌دنبال توسعه سیاست‌های پوشالی خود حدود 5000 نفر از افراد مسلح را جمع‌آوری و به ‌شهرستان نقده گسیل می‌نماید كه این امر موجب درگیری بین اهالی ترک زبان و کرد زبان شهر مي‌گردد. در ادامه درگیری‌های بین طرفین، امنیت منطقه لحظه به لحظه دچار بحران ‌گرديده و تعدادي از اهالي منطقه کوچ می‌نمایند. نيروي زميني ارتش(نزاجا) در امریه‌ای به لشکر 64 پیاده مأموریت می‌دهد در اسرع وقت نسبت به آرام‌ سازی طرف‌های درگیر اقدام نماید.

در اين راستا، يگان‌هايي از سوي اين لشكر به منطقه نقده اعزام و با هماهنگی استاندار، معتمدین محلی و روحانیون شهر نسبت به‌رفع درگیری و منازعه اقدام مي‌كنند. با ورود یگا‌ن‌های اعزامی به نقده، دوباره آرامش کامل به این شهر باز مي‌گردد. در ادامه برقراري امنيت و آرامش در منطقه، ستون‌‌هایی از لشكر 64 ارومیه در حالی كه مرحوم «سرلشكر ظهیرنژاد» فرماندهی آن را برعهده داشت، از نقده وارد اشنویه شده و اين منطقه نيز از متجاسرین مسلح پاكسازي مي‌شود. در این عملیات تعدادي از نفرات لشكر 64 اروميه به فيض شهادت نايل مي‌گردند. حدود چهار ماه بعد، يعني در سحرگاه 24 مرداد 1358، شهر پاوه به محاصره گروهي نزديک به 5000 نفر مهاجم که تعدادي از آنها چريک‌هاي مارکسيست فدايي خلق بودند، در مي‌آيد. دامنه تهاجم تا سنندج کشيده شده بود. در آن شهر اخباري منتشر ‌گرديده بود مبني براينكه يکي از گروهک‌هاي مسلح غيرقانوني مستقر در کردستان، با همکاري حزب دموکرات، زنان سنندج را گروگان گرفته و با هجوم به پادگان، سربازان را خلع سلاح کرده‌اند.

امام(ره) در 27 مرداد 1358 ابلاغ مي‌کنند که اشرار به سرعت و با تمام قوا سرکوب شوند. شهيد فلاحي، همراه شهيد دکتر مصطفي چمران و فرمانده سپاه پاسداران، با هواپیما وارد كرمانشاه شده و سپس با بالگرد خود را به پاوه مي‌رسانند. فرداي آن روز، بالگردهاي هوانيروز، شهيد چمران را از محاصره ضد انقلاب نجات مي‌دهند كه در اين ميان يك فروند بالگرد سقوط كرده و تعدادي نيز به‌ شهادت مي‌رسند. شهيد فلاحي در توصيفي موجز و دقيق مي‌نويسد: «نيمه‌هاي شب آخرين پيام شهيد چمران را دريافت کردم. هنوز هم آن را با خود دارم. فقط نوشته بود: «تيمسار فلاحي! خداحافظ، خداحافظ، خداحافظ» فرداي آن روز، شهيد فلاحي با نيروهاي كمكي از راه مي‌رسد و با كمك شهيد چمران، شهر پاوه آزاد مي‌گردد. روابط اين دو شهيد بزرگوار بسيار نزديك و صميمانه بوده است به‌ گونه‌اي كه در جاي ديگري اشاره مي‌کند: «من و چمران روزه بوديم. از افطار که خبري نبود، سحر هم که چيزي نخورديم. سحر از داخل آفتابه توالت، آب خوردم تا بتوانم روز بعد را روزه بگيرم. اين اوضاع شهر بود…»

سرانجام در ساعت 6 بامداد روز 28 مرداد 1358 شهر پاوه دوباره به دست نيروهاي ارتشي و مردمي آزاد مي‌شود و عناصر ضدانقلاب متواري مي‌گردند. بدون هيچ ترديدي، مؤثرترين عامل آزادسازي پاوه، صدور فرمان تاريخي حضرت امام خميني(ره) در اين رابطه مي‌باشد. امير شهيد فلاحي در نامه‌هايش سختي اوضاع در غائله کردستان و منطقه پاوه را چنين توصيف مي‌کند: «مهاجمان وارد بخشي از شهر پاوه شده بودند. [آنها] پزشکان و حتي بيماران را سر بريده بودند. سر يک پاسدار را با موزائيک از گردنش جدا کرده بودند. شهر در آستانه سقوط بود.»

آزادسازي پادگان و شهر مهاباد نيز با حضور فعال نیروی زمینی، ژاندارمری و سپاه، با پشتیبانی کامل نیروی هوايی و هوانیروز در مورخه 12/6/58 انجام مي‌گيرد و رزمندگان اسلام بدون تحمل هیچگونه تلفات و با پشت سرگذاشتن موانع به شهرستان مهاباد وارد و کنترل کامل شهر را به‌ عهده گرفته و پادگان مهاباد را آزاد می‌سازند. در مجموع، حدود 30 عمليات پاكسازي منطقه، 23 عمليات آزادسازي، 28 عمليات بازگشايي محور و 23 عمليات برقراري تأمين محورهاي آزادشده از سوي رزمندگان اسلام(ارتش و سپاه) براي برقراري امنيت منطقه غرب كشور صورت گرفت. بروز درگيري‌ها در كردستان باعث گرديد تا در شروع تهاجم حكومت بعث عراق به ايران اسلامي در 31 شهريور ماه 1359، از هشت لشكر و سه تيپ مستقل نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران كه كمتر از پنجاه درصد استعداد سازماني خود را داشتند، حدود چهار لشكر در كردستان درگير جنگ داخلي شده باشند.[1] اعزام نيرو از سوي يگان‌هاي تابعه ارتش جمهوري اسلامي ايران، مختص به نيروي زميني ارتش نداشت و تكاوران نيروي دريايي نيز از پادگان منجيل و همچنین، کارکنان داوطلب از نیروی هوائی ارتش نیز به سنندج اعزام گرديده و در راستاي مقابله با ضد انقلاب وارد عمل مي‌گرديدند.(نقل از گزارش وضعيت روزانه شماره 141 ارتش جمهوري اسلامي ايران در مورخه 16/6/1358)

حمله به پادگان‌های نظامی و کاشت مین در سر راه نیروهای نظامی، ترور و ارعاب افراد بومی و غیر بومی، به آتش کشیدن امکانات دولتی و گرفتن مالیات از مردم، تجاوز به ناموس مردم و…، از جمله اقدامات حزب دمکرات و دیگر احزاب وابسته به ضد انقلاب كردي در کردستان بود. جنایات حزب دمکرات و اشرار در کردستان به ‌حدی دحشتناک و غم انگیز بود که امام خمینی(ره) از تاریخ 27/5/58 تا 16/6/58 یعنی طی 20 روز 24 حکم، پیام و سخنرانی مربوط به کردستان داشتند. به ‌عنوان يكي از مهم‌ترين سندها و مصاديق آشكار از دخالت رژيم بعث عراق در اين حوزه مي‌توان به بمباران هوایي «زندان دولتو» در تاريخ 17 ارديبهشت 1360 كه براساس هماهنگي‌هاي انجام شده ميان گروهك دمكرات كردستان و حكومت بعثي انجام شده است، اشاره كرد.[2]

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران

 


1- وضعيت نهاد تازه تأسيس سپاه پاسداران بهتر از وضعيت ارتش نبود و نيروهاي آنها نيز در كردستان، گنبد، سيستان و بلوچستان و خوزستان در كنار ارتش، نيروهاي مردمي و يگان‌هاي انتظامي مشغول دفاع از انقلاب اسلامي بودند. 

2- زندان دولتو در منطقه عمومي سردشت و در جنگل‌هاي آلواتان، در محلي نزديك به روستاي دولتو، واقع شده بود. در زندان دولتو، زندانيان متشكل از رزمندگان ارتش و سپاه، اكراد غيور انقلابي و مردم كه به دست ضدانقلاب و به‌ويژه حزب منحله دمكرات اسير شده بودند، مورد شکنجه‌های قرون وسطایی جسمي و روحی و اعمال غیرانسانی كه حاکی از شقاوت این مزدوران بوده، توسط مزدوران حزب دمکرات و گروه‌های همچون منافقین، چریک‌های فدایی خلق و …، واقع مي‌شدند. وادارکردن زندانیان به بیگاری آن‌هم با آن بدن‌های ضعیف، شکنجه زندانی در آب رودخانه با دمای 20 درجه زیر صفر، آوردن چوب از جنگل، توهین به مقدسات دینی و فحش‌های ناموسی از جمله اين شكنجه‌ها هستند. در اين فاجعه از 200 نفر اسير زندانی، حدود 130 نفر از آنان به شهادت رسیدند و مابقی مجروح و روانه عراق شدند و اسارت آن‌عده ادامه داشت تا اینکه عاقبت به آغوش وطن بازگشتند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده