دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان (55)
فصل شانزدهم: تاریخچه و نقش نیروی هوایی ارتش در دوران دفاع مقدس نیروی هوایی در سال 1301 با سازماندهی ارتش (قشون ایران) در ارکان حرب قشون، که بعدها به نام ستاد ارتش نامگذاری شد، تشکیل گردید. اواخر خرداد 1303 اولین افسر ایرانی به نام سرهنگ احمدخان نخجوان برای تحصیل در رشته خلبانی به کشور فرانسه اعزام گردید و یک سال بعد، تعداد 10 نفر دانشجو برای آموزش خلبانی به روسیه اعزام و سال 1304 در این نیرو مشغول به خدمت گردیدند.

همزمان با طی دوره افسران، خرید هواپیما و تجهیزات در دستور کار قرار گرفت و در سال 1302، اولین هواپیما از نوع یونکرس به تعداد دو فروند توسط تیپ‌های گیلان و مازندران با وجوهی که از اهالی آن منطقه جمع‌آوری شده بود، خریداری گردید. اولین خلبان که در ایران آموزش دیده بود در سال 1309 نشان هوانوردی خود را به نام نایب سوم علی‌اصغر ملک دریافت نمود. اولین لباس رسمی کارکنان نیروی هوایی در سال 1310 با علائم مشخص شده و اولین مدرسه تعمیرات در همان سال در فرودگاه قلعه مرغی راه‌اندازی شد. تعداد 14 دانشجوی این نیرو در سال 1313 در ایران فارغ‌التحصیل شدند. در خردادماه همان سال، فرماندهی قوای هوایی ایران به نیروی هوایی تغییر عنوان داده که سازمان آن در سال 1315 شامل یک ستاد و سه هنگ هوایی (یکم مرکزی، سوم اهواز، چهارم مشهد) و پارک مرکزی شامل کارخانجات هواپیما و آموزشگاه‌های خلبانی و فنی بود.

در آذر 1338، اولین گروه پروازی جت در فرودگاه دزفول شروع به کار کرد و به دنبال آن، پایگاه سوم شکاری همدان، پایگاه چهارم تبریز، پایگاه پنجم امیدیه، پایگاه هفتم شیراز، پایگاه هشتم اصفهان، پایگاه نهم بندرعباس و… احداث و عملیاتی شدند، که بعدها پایگاه تبریز به پایگاه دوم تغییر یافت و دزفول پایگاه چهارم شماره‌گذاری شد. نیروی هوایی از دهه 1340 به بعد با سرعت توسعه و خرید هواپیماهای مدرن روز، شامل شکاری و ترابری سنگین را در دستور کار قرار داد، به طوری که در اواخر سال 1354، ایران دارای بیش از 400 فروند انواع شکاری، شکاری بمب‌افکن رهگیر اف5، اف4، اف14 حدود 100 فروند هواپیمای ترابری سنگین، و تعدادی بالگرد سبک و سنگین و… بود. آموزش مقدماتی در داخل کشور و دوره تکمیلی در بهترین دانشکده‌های خلبانی آمریکا صورت می‌گرفت. با پیروزی انقلاب اسلامی، کلیه قراردادهای نظامی، بویژه در مجموعه نیروی هوایی که در حال ورود انواع بمب‌افکن‌های مدرن روز و سایر تجهیزات بودند، به یکباره لغو گردید و کشتی‌های حامل تجهیزات و هواپیماها به سایر کشورها تغییر مسیر دادند.

وضعیت داخلی نیروی هوایی بعد از پیروزی انقلاب

وقایع و حوادثی که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ملت شریف ایران در پاره‌ای از نقاط کشور رخ داد، از آنجمله اقدامات حزب خلق مسلمان در آذربایجان‌شرقی، حادثه طبس و کودتای نقاب (پادگان شهید نوژه)، آسیب‌هایی را برای نیروی هوایی از نظر پرسنلی به همراه داشت، که در نهایت، موجب محاکمه، اخراج و تسویه تعدادی از خلبانان و کادر فنی نهاجا گردید، که این امر در کاهش روحیه خدمتی کارکنان آن نیرو نیز بی‌تأثیر نبود.

حملات و شروع جنگ رسمی عراق در 31/6/1359 یک عملیات هماهنگ و طراحی‌شده بود؛ در واقع، تصور ارتش عراق بر این بود که نیروی ارتش منسجم و پاسخگویی در ایران وجود ندارد و ظرف نیم ساعت نیروی هوایی ارتش عراق به اهدافش، که به صدام حسین قول مساعد داده بود، خواهد رسید. غیورمردان قهرمان نیروی هوایی اسطوره‌هایی در دامن و بدنه خویش پرورش داده بود، که هیچ‌کس و حتی مسئولین کشور نیز از آنان اطلاع نداشتند. خلبانان غیرتمندی چون: (1) خلبان شهید سید علی اقبالی دوگاهه، (2) خلبان شهید غفور جدی اردبیلی که اجازه پرواز به او نمی‌دادند و به عنوان عنصر طاغوتی شاهنشاهی پاکسازی و تسویه شده و از وی ضمانت پرواز خواستند، که زن و دو فرزند خویش را به عنوان ضمانت تحویل شورای هماهنگی فرماندهی پایگاه نمود و از کیان ایران زمین دفاع نمود و تا لحظه شهادت نیز حتی دقیقه‌ای درنگ و تأمل نکرد. (3) خلبان شهید غیرتمند عباس دوران، که کنفرانس غیرمتعهدها را در تیرماه 1361، که قرار بود در بغداد صورت گیرد، بر هم زد و حیثیت و آبروی صدام حسین را بر باد داد و کنفرانس به کشور هند منتقل شد. (4) خلبان شهید حسین یاسینی، (5) خلبان شهید حسین لشکری که سالار و سرور نیروهای اسیر ایرانی با 18 سال اسارت و شکنجه در زندان‌های عراق بود؛ و ده‌ها خلبان غیرتمند دیگر که حماسه‌های فراوان و بیادماندنی زیادی از خود به یادگار گذاشتند، که از جمله آنان به چند مورد از عملیات‌های کم‌نظیر اشاره می‌کنیم:

1. کمان99 (متقابل): به محض شروع جنگ در روز 31/6/1359، کلیه خلبان‌ها جلسه اضطراری گذاشتند و تعداد 280 خلبان، حتی کسانی که تحت عنوان بازخرید، بازنشسته و یا تسویه بودند، برای روز بعد (1/7/1359) تعداد 140 فروند بمب‌افکن را آماده پرواز به خاک عراق نمودند. با طلوع آفتاب اول مهر، تیزپروازان قهرمان ایران زمین خاک کشور را جولانگاه مرکب‌های آهنین خویش قرار داده و اکثر منابع حیاتی و اماکن حساس کشور عراق، حتی پایتخت آن بغداد را به شدت بمباران کردند و پایگاه‌های ارتش در شهرهای موصل، کرکوک، ناصریه، کوت، شعبیه، حبانیه و… را نابود کردند.

2. عملیات مشترک بیادماندنی مروارید: عملیات‌های مشترک بین دو نیرو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، که عملیات مروارید یکی از این موارد می‌باشد. نیروی دریایی به منظور انهدام سکوهای صادراتی نفت عراق (البکر و الامیه) از طریق دریا و نیروی هوایی با پوشش قوی از طریق هوا، اقدام نموده و سکوهای نفتی البکر، ام قصر، صفوان و… را منهدم کردند و یکی از بهترین عملیات‌ها صورت گرفت و برای همیشه کشور عراق از صدور نفت محروم ماند.

3. عملیات اوسیراک یا عملیات شمشیر سوزان (حمله به اوسیراک): یکی از تأثیرگذارترین و بهترین عملیات‌ها که توسط نیروی هوایی در 8/7/1359 سازماندهی، طرح‌ریزی و اجرا شد. طی این عملیات، بمب‌افکن‌های نیروی هوایی تأسیسات اتمی عراق را که در شرف تکمیل و دریافت سوخت بود، بمباران و منهدم نمودند.

پ4. عملیات معروف و بی‌نظیر اچ3: این عملیات تاکنون در دنیا بی‌سابقه بوده و در جنگ‌های اتفاق‌افتاده بی‌نظیر است. در 15/1/1360، با هداف انهدام پایگاه هوایی اچ3 در نزدیکی مرز اردن صورت گرفت و بیش از 48 فروند هواپیمای عراقی، که اکثراً بمب‌افکن روسی بودند، منهدم شده و از بین رفتند.

اما سلحشوران نیروی هوایی ارتش از سیستان و بوچستان در یگان‌های مختلف این نیرو از همان ساعات اولیه شروع جنگ تحمیلی همراه و همگام با سایر همرزمان خویش به وظیفه میهنی و ملی خود اقدام نمودند و وارد پیکار و عرصه نبرد با دشمن خصم شدند.

اینک به اختصار به نمونه‌ای از رشادت‌های غیورمردان نیروی هوایی قهرمان از استان پهناور سیستان و بلوچستان اشاره می‌شود.

 

منبع: دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان ، سرهنگ غلامحسین زرگر ، 1398، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده