مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-33
حمايت از گروههاي تجزيه طلب آمريكاييها از همان اوايل سال 1358 در فكر تجزيه ايران به چند منطقه كوچكتر بوده تا از اين راه بتوانند حاكميت مركزي را تضعيف نموده و سپس انقلاب اسلامي را به شكست بكشانند. در راستاي اين هدف، آمريكا توطئههاي گوناگوني را طرح ريزي كرده كه در اين قسمت به برخي از آنان اشاره ميشود: در يكي از اسناد «خيلي محرمانه» سفارت آمريكا، يكي از ديپلماتهاي آمريكايي به­ نام «جان گريوز»[1] اظهار ميدارد: «هيچ­يك از گروهها اعم از رهبران سنتي شبه روشنفكري، مديران و تكنسينهاي غرب­ زده، سياستمداران ليبرال دمكرات، آرمان­گرايان شبه­نظامي و بالاخره افراطيون چپگرا كه شامل كمونيستها نيز ميگردد، نميتوانند به نحو آشكار براي به­ دست گرفتن قدرت اقدام نمايند، چون هميشه اين خطر هست كه بنيادگرايان اسلامي كه از حمايت بيدريغ تودهها برخوردارند، آنها را نيست و نابود سازند. معذلك، بنيادگرايان اسلامي نيز آسيپپذير هستند. به نظر من حداقل دو سناريو وجود دارد كه ميتوان آشوب به پا كرد و باعث سقوط نهايي آنان شد.

سناريوي اول: تقویت نيروهاي رو به تفرقه ناشي از نارضايتي‌هاي نژادي و منطقه‌اي كه اگر به نحو نامناسبي با آنها برخورد شود، مي‌توانند سبب بسته شدن حوزه‌هاي نفتي و ركود در اقتصاد سنتي شده و يا ناسيوناليسم آن­قدر بي‌اثر شود كه توده‌هاي مردم از عدم استعداد و توانايي رهبران اسلامي خود ناراضي و نا‌اميد شوند.

سناريوي دوم: ايجاد اختلاف در ميان محصلين مدارس و دانشجويان دانشگاه‌ها که مي‌تواند منجر به بروز نارضايتي عمومي و يا خشونت شده و سبب به ­وجود آمدن همان دوره‌هاي چهل روزه شهادت طلبي شود كه منتهي به سقوط شاه گرديد.»(دانشجويان مسلمان پيرو خط امام، جلد 6-1، 1368: 131)

در يك سند ديگر به تاريخ 15/5/1358 كه داراي طبقه ‌بندي «سري» مي‌باشد، چنين آمده است: «كردها ممكن است از قدرت كافي براي تضمين خود مختاري بيشتر براي خود در غرب ايران برخوردار باشند، اما ما در حال حاضر فكر مي‌كنيم كه آنها قادر به بسط قدرت و نفوذ خود در جهت براندازي دولت نيستند اگر كردها، آذربايجاني‌ها، اعراب و ساير گروه‌هاي قومي تلاش‌هاي خود را هماهنگ كنند (اغتشاش هم زمان) و در جهت مشترك سرنگوني دولت كنوني با يكديگر همكاري و از يكديگر حمايت كنند، به عقيده ما آنها امكان موفقيت دارند.»(غضنفري، 78:1384)

ملاحظه مي‌گردد كه جاسوسان آمريكايي كه با پوشش ديپلمات در سفارت آمريكا در تهران مستقر شده بودند، از همان اوايل سال 1358 به فكر «ايجاد آشوب در كشور» و براندازي جمهوري اسلامي بوده‌اند. يكي از طرح‌هاي آنان عبارت از «ايجاد اغتشاش هم زمان» گروه‌هاي تجزيه طلب، در جهت سرنگوني نظام جمهوري اسلامي بوده است كه سفارت آمريكا به آن اميد بسته بود. در همین ارتباط، از عناصر و مزدوران وابسته به ساواک نیز بهره می­گرفتند به ­عنوان مثال، می­توان به «شيخ عزالدين حسيني» رهبر تعدادي از ضدانقلاب کردی اشاره نمود که از سوي ساواك به­ عنوان امام جمعه مهاباد منصوب شده بود. روزنامه كيهان در تاريخ 2/10/1359 گزارش زير را درج كرده بود: «سپاه پاسداران اصفهان با انتشار يكي از اسناد دايره اسقفي اصفهان، پرده از روي بخشي ديگر از توطئه‌هاي سازمان «CIA» در ايران برداشت. سپاه پاسداران اصفهان فاش كرد كه اين دايره، نقشه‌ها و عكس‌هاي متعددي از پايگاه‌هاي هوايي و فرودگاه‌ها و هم‌چنين ليست اسامي خلبانان ايراني را در اختيار سازمان جاسوسي آمريكا قرار داده بود و عامل اين ارتباط «خليل‌ رزم­آرا»، كشيش اين دايره بوده است.

سازمان جاسوسي CIA با در اختيار داشتن نقشه‌ها و عكس­هاي هوايي از فرودگاه‌ها و پايگاه‌هاي هوايي ايران و ارتباط با گروه‌هاي مسلح ضدانقلاب، قصد ايجاد جنگ داخلي در ايران را داشت و ژنرال ترنر، رئيس سازمان «CIA» در ارتباط‌هاي مكرر با دايره اسقفي اصفهان در پي‌ كسب اطلاعات بيشتر از اخبار و گزارش‌هاي داخلي ايران براي اجراي توطئه شوم آمريكا در ايران بود. متن سند كه از جانب سرهنگ «ميلتون سوليوان»[2] رابط آمريكايي كشيش رزم آرا، در تاريخ 19 ژوئن 1979 خطاب به وي ارسال شده، چنين است: «خليل عزيز، از براي نقشه‌هاي سياسي شما، نقشه‌هاي هواپيمايي و آشيانه‌هاي هواپيماهاي نظامي، ليست خلبانان ايراني (پايگاه‌هاي نيروي هوايي) و ميكروفيلم‌ها بسيار متشكرم، اخبار ديروز تهران حاكي از آن بود كه تمام بذرهاي يك جنگ داخلي در ايران كاشته شده است. ما تسليحات زيادي در ايران داريم. گروه‌هاي زيادي در ايران، همه آماده به جنگ هستند. طبق گزارشات، ما در آستانه موفقيت و پيروزي هستيم. استانسفيلد ترنر، رئيس CIA گفته كه اين كار آسان نيست اما سخت‌تر خواهيم كوشيد. تلاش صميمانه خود را براي پيگيري اين موضوع سري بكار ببريد و موجب امتنان خواهد بود كه به­ زودي از شما اخبار و گزارش‌هايي داشته باشيم و عكس‌هايي از فرودگاه و پايگاه‌هاي نيروي هوايي دريافت كنيم.»(همان: 116) در راستاي پياده كردن سناريوي‌هاي فوق‌الذكر، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، آمريكا به حمايت‌ پنهاني از گروه‌هاي تجزيه طلب مي‌پردازد.

به ­همين دليل برژينسكي در نامه‌اي خطاب به سايرونس ونس مي‌نويسد: «باتوجه به قابل پيش‌بيني نبودن حوادث و تحولات آينده ايران، الزاماً مهم است آمريكا با تمامي رهبران سازمان‌ها و گرايش‌هاي سياسي، بدون استثنا از جمله اقليت‌هاي مذهبي يا نژادي و گروه‌هاي افراطي كه قادرند مقاومت مسلحانه عليه حكومت {امام}خميني(ره) را تحريك كنند، تماس برقرار نمايد.»(پيشين: 117) در همين ارتباط، حزب منحله دمكرات كردستان ايران كه براي تجزية كردستان از ايران دست به فعاليت زده بود، – نخستين جرياني بود كه وارد مبارزه مسلحانه با نظام نوپاي جمهوري اسلامي شد – در همان نخستين ماه‌هاي فعاليت خود در اوايل تابستان 1358، ميليون‌ها دلار كمك از «پيمان ناتو» دريافت كرد و هم زمان با گروهك «پيكار» ائتلاف كرد و به سرعت نسبت به اخذ مبالغ كلان پول و مقادير زيادي اسلحه از حكومت صدام موفق گرديد.(رجبي، 129:1376)    

«مايلز كاپلند»[3] كه در جنگ دوم جهاني با ژنرال «دونوان»[4] در دستگاه امنيتي ارتش آمريكا و در تدارك كودتاي 28 مرداد 1332 نيز با «كرميت روزولت»[5] همكاري كرده بود، در اوايل سال 1979 (1358)، به عنوان عضو گروهي از مشاوران بين‌المللي براي ديدار از مناطق عشايري و بررسي امكان شورش آنها، به ايران سفر مي‌كند. پس از مدتي، دو نفر از رؤساي سابق ايل قشقايي به ­نام‌هاي «خسرو و ناصر قشقايي» از آمريكا و آلمان غربي به ايران آمده و بلافاصله به استان فارس عزيمت و مدعي رياست ايل قشقايي شدند. برادران قشقايي با حمايت بني‌صدر، تلاش زيادي كردند تا عشاير فارس را مجدداً زير پرچم خود گرد آورند و يك آشوب تجزيه طلبانه جديد را در منطقه حساس كوچ ‌ايل قشقايي (يعني از جنوب اصفهان تا خليج‌فارس) پديد آوردند. خسرو قشقايي قبل از بازگشت به ايران، به واشنگتن رفته و طرح عمليات را با مقامات سازمان CIA هماهنگ ساخته بود. او در ايران با نام مستعار «اس. دي. راتر»  با رئيس ايستگاه سيا، به ­نام‌ «تام اهرن»[6] تماس داشت و از وي ماهيانه يك ميليون دلار دريافت مي‌كرد.

توطئه برادران قشقايي، علي ‌رغم تمهيدات مفصل مادي و فرهنگي به نتيجه نرسيد. سرانجام، شورش نافرجامي كه به غايله «اردوي خان» شهرت يافت، تنها توانست عده معدودي را به­ عنوان اعضاي ثابت به خود جذب كند كه شورش آنها نيز با مداخله قواي انتظامي پايان يافت.(مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي، 1367: 49) اما دولت آمريكا كه در سال 1358 تلاش بسياري براي حمايت از طرح‌هاي تجزيه طلبانه گروهك‌هاي مختلف به ­عمل آورده بود، با توجه به وضعيت نه چندان مساعد كشور در آن مقطع، آن‌چنان به ­موفقيت اين طرح‌ها دل بسته بود كه يكي از سناتورهاي آمريكايي به­ نام سناتور «جكسون»[7] در طي مصاحبه‌اي در مهرماه 1358 اظهار مي‌دارد: «انقلاب ايران محكوم به شكست است و آن كشور در آستانه تجزيه به قطعات كوچك است.»(غضنفري،79:1384)

ايالات متحده اميدوار بود كه جنگ، ايران را به تعديل سياست‌هاي راديكالي گذشته مجبور كرده، راه را براي آزادي گروگان‌هاي آمريكايي و برقراري روابط سياسي بين تهران و واشنگتن مجبور سازد و از گسترش نفوذ شوروي هم جلوگيري كند. امام خميني(ره) در پيام خود به كنگرة حج در ششم مرداد ماه 1366 اين وضعيت را به­ خوبي ترسيم كرده است: «آمريكا به تصور اين كه ملي‌گراها و منافقين و ديگر وابستگان چپ و راست او به زودي پاشنة سياست انقلاب و حاكميت نظام و ادارة كشور را به نفع او به حركت در مي‌آورند، چند روزي سياست خوف و رجا را در پيش گرفت و به­ طرح و اجراي كودتا و اعمال سياست فشار و ترويج چهره‌هاي وابسته خود و نيز به ترور شخصيت­های‌ انقلاب و انقلابيون واقعي كشور پرداخت كه خداوند مجدداً بر ما منت نهاد و در صحنة حماسي تسخير لانه‌ جاسوسي، مردم ايران برائت مجدد خويش را از آمريكا و اذناب آن اعلام نمودند، كه دوباره آمريكا همان تيغي كه به­ دست «محمدرضا پهلوي» سپرده بود در كف صدام، اين زنگي مست نهاد.(نوازني،1383: 171)

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران

 


1- Gohn Gruise.

2- Melton Sollivan.

3- Maeles Copland .

4- Gen , Donovan.

5- Cremit Roozevelt.

6- Tom Ehren berg.

7- Jakson.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده