مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-9
ايجاد سازمان اطلاعات و امنيت كشور در راستاي سياست تقويت حكومت پهلوي، پايگاه CIA در تهران تلاشهاي پنهاني گوناگوني را براي كمك به دولت زاهدي آغاز كرد. از جمله اين كمكها ميتوان به سفر رئيس اين پايگاه، به منطقه قشقايي براي جلوگيري از شورش آنها عليه حكومت مركزي، اعطاي كمك مالي به برخي نامزدهاي انتخابات مجلس هجدهم و به­ كارگيري شبكة تبليغاتي «بدامن»[1] براي پخش كتاب، اعلاميه و مقالههاي روزنامهاي عليه حزب توده و ستايش دولت اشاره كرد، اما از همه مهمتر آموزش نيروهاي اطلاعاتي ايران بود كه در مهرماه 1332 (سپتامبر1953) با اعزام سرهنگي از ارتش آمريكا تحت پوشش وابستة نظامي به ايران صورت گرفت.[2] (كاظمي، 763:1384)

 

تأًسيس ضد اطلاعات ارتش توسط آمريكا كه پس از كودتاي 28 مرداد 1332 صورت پذيرفت، باعث گرديد آمريكايي‌‌ها با تمام قدرت وارد حوزه سياسي – نظامي ايران شده و از آن تاريخ بود كه تصميم گرفتند ايران را به‌ عنوان پايگاه اصلي خود در منطقه حفظ كنند. بنابراين، با توجه به دستگيري و اعدام چندين نفر از افسران توده‌اي در جريان كودتا، در درجه اول به ايجاد دستگاه ضد اطلاعات ارتش و تقويت آن و در تقدم دوم به تأًسيس سازمان امنيت كشور پرداختند.(فردوست، 1374: 382) در 1335 (1956) با آموزش و سازماندهي تيمي از سوي سازمان CIA، سازماني با نام «سازمان اطلاعات و امنيت كشور» موسوم به «ساواك» تأسيس شد و فعاليت اطلاعاتي خود را با ايجاد ارتباط نزديكي با سرويس‌هاي امنيتي آمريكايي و رژيم صهيونيستي و برخي ديگر از كشورهاي منطقه به‌ سرعت گسترش داد.(گازيوروسكي،1371: 125)

«جيمز بيل» پژوهشگر و مورخ آمريكايي معتقد است ساواك نيز با حمايت كامل آمريكا تاًسيس شده و واشنگتن نيروهاي اطلاعاتي خود را به ‌اين منظور در اختيار شاه گذاشته و به پيشنهاد مستشاران آمريكايي، تيمور بختيار، اولين رئيس اين سازمان گرديده است. با تشكيل اين سازمان، نيروهاي آمريكايي مسئول آموزش فنون اطلاعاتي و امنيتي و تربيت كاركنان ايراني شدند. به اين منظور، سازمان سيا متخصصاني را به ايران گسيل مي‌دارد. ساواك داراي وظيفه اطلاعات خارجي و امنيت داخلي و در واقع، تركيبي از CIA و FBI[3]  بود كه هياًت مستشاري آمريكا آن را در يك سازمان گنجاند. بنابراين، از سال 1335، ساواك توسط 10 مستشار آمريكايي طبق قواره سازمان‏های اطلاعاتی آمریکا سازماندهي شد، با اين تفاوت كه چون فعاليت خارجي اطلاعاتی ايران ناچيز بود، به آن سازمان مستقلي مانند CIA نداده و اين وظايف را به ‌همراه وظايف امنيتي، درون يك سازمان گنجانيده و نام آن را «سازمان اطلاعات و امنيت كشور» گذاردند كه به «ساواك» معروف گرديد.(گازيوروسكي،1371: 409) تأسیس ساواک و تحکیم هیأت‌های نظامی آمریکا در ایران با علاقه‌ شدید و تازه به اصلاحات اجتماعی تکمیل شد.

فعاليت شبكه‌هاي اطلاعاتي آمريكا در ايران

جايگاه ايران به ‌عنوان يكي از متحدان آمريكا در منطقة راهبردي خاورميانه و لزوم كنترل اوضاع اين كشور در رابطه با دولت‌هاي خارجي همجوار و مخالفان سياسي داخلي، فعاليت‌هاي اطلاعاتي، امنيتي ايالات متحده را به مقياس وسيعي افزايش داد. به گفتة «ويليام شوكراس»[4] روزنامه ‌نگار مشهور انگليسي، «سازمان CIA يكي از گسترده‌ترين شبكه‌هاي عملياتي خود در جهان را در ايران مستقر كرده بود.»(شوكراس، 1371: 342) مأموران آن سازمان در پوشش مشاغلي نظير وابسته فرهنگي، بازرگاني و كنسولي، مأمور هواپيمايي، مستشار سازمان برنامه و مانند آن كار مي‌كردند[5] كه دولت ايران از شغل واقعي آنها آگاه بود.[6] مركز مهم فعاليت‌هاي سياسي، اقتصادي و اطلاعاتي ايالات متحده در ايران سفارت اين كشور در تهران بود كه از سفير، رئيس هيأت نمايندگي و رؤساي بخش‌هاي سياسي، اقتصادي، بازرگاني، فرهنگي، كنسولي، اداري و كارمندان قسمت‌هاي مختلف تشكيل مي‌شد. سفارت و شخص سفير آمريكا در تهران نظارت مستمر بر نمايندگي و مشاوران سياسي، اداري، بازرگاني و امور كنسولي را برعهده داشت و مسئول ايجاد هماهنگي و ارتباط بين واحدهاي تابع خود بود؛

البته شبكة ديپلماسي آمريكا در ايران فقط شامل سفارت نمي‌شد، بلكه كنسولگري‌هاي آمريكا در اصفهان، تبريز و شيراز، همچنين انجمن كارمندان آمريكايي و دفتر وابستة كشاورزي آمريكا در تهران، جزء پوشش‌هاي ديپلماسي و سازمان‌هاي نفوذ ديپلماتيك دولتي آمريكا محسوب مي‌شدند.(ازغندي، 1366: 357)  فعاليت شبكة اطلاعاتي آمريكا در ايران بر دو محور اساسي قرار داشت:

  1. كسب آگاهي از طرح‌ها و برنامه‌هاي شوروي كه در همسايگي ايران قرار داشت.

2- آگاهي از فعاليت گروه‌هاي سياسي مخالف حكومت در ايران.

با افزايش اختلاف در بلوك شرق و غرب و گسترش رقابت ميان قدرت‌هاي بزرگ جهاني كه به «جنگ سرد» منجر شد، دو ابر قدرت آمريكا و شوروي در صدد برآمدند تا از فعاليت‌هاي رقيب خود آگاه شوند. ايالات متحدة آمريكا كه در اين دهه، نفوذ فراواني بر شاه داشت، توانست موافقت ايران را براي استقرار ايستگاه‌هاي جاسوسي و خبرگيري در كشور كسب كند. آمريكا از طريق دو ايستگاه استراق سمع الكترونيكي در بهشهر واقع در استان مازندران و كپكان در استان خراسان، فعاليت‌هاي فضايي و موشكي شوروي را به‌طور پنهاني زير نظر قرار داد.[7]

تعدادي از شركت‌هاي بين‌المللي همانند «راكول» كار خود را برروي سيستم‌هاي بسيار پيچيدة مراقبت الكترونيكي همچون سيستم نيم ميليارد دلاري «آي بكس»[8]  كه مي‌توانست اطلاعات دورترين نقاط روسيه را از داخل ايران گردآوري و بر فعاليت‌هاي ديگر كشورهاي خليج فارس نظارت كند، آغاز كردند. در یک سند خیلی محرمانه سفارت آمریکا، به تاریخ پانزدهم اسفند 1357 چنین آمده است: «تأسیسات واقع در خاک ایران به ما این امکان را داده تا پیروی شوروی از قرارداد منع آزمایشات هسته‌ای تحت نظر قرار دهیم.» (غضنفري، 1385: 58)   

«باری روبین»[9] نیز در کتاب خود به‌نام «جنگ قدرت‌ها در ايران» پيرامون این موضوع می‌نویسد: «نصب دستگاه‌های مراقبت و استراق سمع در شمال ایران، از مهم‌ترین خدمات شاه به آمریکا بود. با استقرار دو ایستگاه مجهز مراقبت و استراق سمع در مجاورت مرزهای شوروی، اطلاعات دقیق و حساسی از آزمایش موشکی در داخل شوروی در اختیار آمریکا قرار می‌گرفت. این اطلاعات برای مراقبت در اجرای تعهدات ناشی از قرارداد محدود ساختن تولید سلاح‌های راهبردي از طرف شوروی، اهمیت حیاتی داشت و از دلایل اصلي حمایت از حكومت شاه به شمار می‌آمد.»(روبين:1363) «ويليام سوليوان»[10] آخرين سفير آمريكا در ايران، درباره ايستگاه‌هاي نيرومند جاسوسي در شمال ايران چنين مي‌گويد: «به ‌وسيلة اين دو ايستگاه، ما تمام فعاليت‌هاي نظامي روس‌ها در جمهوري‌هاي آسياي مركزي به خصوص آزمايش‌هاي موشكي آنها را تحت نظر داشتيم و دستگاه‌هاي الكترونيكي بسيار دقيق و حساس اين ايستگاه‌ها، پيام‌ها و مخابرات الكترونيكي روس‌ها را در تمام منطقه تا خليج فارس ضبط مي‌كرد. اين ايستگاه‌ها كه به ‌وسيلة مستشاران و معدودي از كارشناسان فني غيرنظامي در قلب جنگل‌هاي دورافتادة شمال ايران كار مي‌كرد، با ارزش‌ترين اطلاعات نظامي را براي مقابله با تهديد شوروي در اين منطقة حساس جهان در اختيار ما مي‌گذاشت.»(سوليوان، 1361: 72)

با اين كه قيمت گزاف رادارها و پناهگاه‌هاي بتوني پايگاه‌ها، هزينة محافظان و ساختن محل اسكان آنها به عهدة دولت ايران بود، محصول كار رادارها اعم از عكس، تفسير و غيره، همگي از پايگاه‌ها به سفارت آمريكا ارسال مي‌شد و هيچ‌گاه ساواك كوچك‌ترين اطلاعي از نتايج آن نداشت و فقط آمريكايي‌ها از آن استفاده مي‌كردند.[11] در آستانة انقلاب با اوج‌گيري اعتراضات و تظاهرات ملت ايران بر ضد رژيم شاه و حاميان خارجي وي، پايگاه‌هاي جاسوسي آمريكا مورد تهديد مخالفان حكومت قرار گرفت. به گفتة جيمز بيل، ايستگاه بهشهر در دسامبر 1978 (آذر – دي 1357) تعطيل شد.(بيل، 1371: 405) 

ايستگاه مذكور اندكي پيش از پيروزي انقلاب ظاهراً به‌كار خود پايان داد، اما روزنامة آمريكايي «هرالد تريبون»[12] كه در پاريس چاپ مي‌شود، گزارش داد: «با اين كه كارشناسان آمريكايي پايگاه‌هاي جاسوسي خود را در بهشهر ترك كرده‌اند، دستگاه‌ها طوري تنظيم شده‌ بودند كه كار جاسوسي آمريكايي‌ها در اين پايگاه همچنان ادامه دارد.»[13] اگر چه طي دوران فعاليت پايگاه، تعدادي كارمند ايراني در استخدام اين مركز بود، مستشاران آمريكايي، هرگز اطلاعاتي از اقدامات خود در اختيار آنها قرار نمي‌دادند. ویلیام سولیوان در خاطرات خود نصب دستگاههای جاسوسی در شمال ایران را از موفقیتهای وصف‌ناپذیر سيا و آمریکا در ایران ارزیابی می‌کند که به آنها امکان می‌داد فعالیتهای جاسوسی ـ راهبردی و نظامی و موشکی شوروی را در عمق خاک گستردۀ آن کشور تحت کنترل و مراقبت قرار داده و اطلاعات لازم را کسب نمایند.(سوليوان، 1361: 72)

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران

 


1- «شاپور جي ريپورتر» كه به‌عنوان يك شبكه مستقل اطلاعاتي در ايران عمل مي‌كرد و عامل هماهنگي و وحدت سرويس‌هاي اطلاعاتي آمريكا و انگليس در ايران نيز محسوب مي‌گرديد، در زمان ورود به ايران، ارتباط خود را با اسدالله علم برقرار ساخت و شبكه‌اي را براي هدايت عمليات‌هاي مورد نظر MI6 در ايران به‌وجود آوردند كه در اسناد سرويس اطلاعاتي آمريكا به‌نام رمز «عمليات بدامن» شناخته شده است. مارك گازيورسكي در تحقيقات خود پيرامون كودتاي 28 مرداد 1332 كه مبتني بر اسناد دست اول و مصاحبه با كارمندان پيشين سيا مي‌باشد، شبكه بدامن را مهم‌ترين شبكه سيا در ايران مي‌داند. مدني، 39:1387؛

2- رئيس نمايندگي CIA در سال‌هاي بعد از كودتاي 1332 در ايران را فردي به‌نام «سرهنگ گراتيان ياتسويج» كه يك افسر يوگسلاوي اصل بوده و در حين جنگ جهاني دوم با هواپيماي خود به آمريكا پناهنده شده بود، برعهده داشت. او از سال 1336 تا 1343 رياست CIA در ايران را برعهده داشت. در دوران وي بوده كه ساواك در ايران شكل مي‌گيرد و ده نفر مستشار آمريكايي براي تشكيل اين سازمان به ايران مي‌آيند. فردوست وي را به‌عنوان مسلط‌ترين فرد  اطلاعاتي آمريكا در ايران ياد كرده است.

Federal Bureau of Intelligence.3

William Showcross.4

5- از پوشش‌هاي شغلي مأموران سيا در منابع زير ياد شده است، شوكراس، آخرين سفر شاه. ص 342، بيل، عقاب و شير، ج2، ص 626، فردوست، ظهور و سقوط سلطنت پهلوي، ج2، ص 234.

6- شوكراس در كتاب «آخرين سفر شاه» اشاره دارد كه معمولاً كشورهاي پذيرنده به‌خوبي از شغل واقعي مأموران سيا در كشور خود آگاه هستند.

7- سپهبد «هاشم برنجیان» آخرين فرمانده ضداطلاعات نيروي هوايي در حكومت پهلوي که پس از انقلاب دستگير و محاکمه شد درباره پایگاه جاسوسی سیا در صفی‌آباد بهشهر و سایر پایگاه‌های جاسوسی سیا در بخش‌های شمالی ایران چنین گفته است: «… از زمان درست شدن پایگاه‌های جاسوسی بهشهر و بعد از چند سال کبکان، در آن سال فرمانده نیروی‌هوایی پیش من آمد و گفت شاه، باغ شخصی خود را در صفی‌آباد بهشهر به «CIA» داده و رئیس پرسنلی را صدا کرد و این وضع را به اطلاع آنها رسانید او گفت: «آنها ضمن آنکه کارهای خود را می‌کنند نیروی‌هوایی هر سال عده‌ای در حدود ۲۵۰ نفر دانشجو به آنها معرفی می‌کند و من هم افراد مورد اعتماد را برای حفاظت آنها به بهشهر می‌فرستم.»

کارهایی که مستشاران آمريكايي در آنجا انجام می‌دادند مربوط به خودشان بود ولی مسلماً آنها از شاه اجازه گرفته بودند زیرا زمین پایگاه ملک اختصاصی شاه بود و ارتباطی به نیروی‌هوایی نداشت و افسری از ضد اطلاعات هوایی به آنجا نرفته بود و هربار که لازم بود یک نفر غیرنظامی می‌آمد و احتیاجات پایگاه را با من در میان می‌گذاشت که من هم به مسئولان پستهای مختلف منعکس می‌کردم و آنها می‌رفتند. این غیرنظامیان هر دو ـ سه سال یک‌بار عوض می‌شدند. اما آنچه مسلم است آمریکاییها در بهشهر و کبکان پایگاههایی داشته‌اند که این پایگاهها آن‌قدر عظیم بود که از دوازده کیلومتری دیده می‌شد و طبیعی است اینچنین خبرگیری مربوط به داخل نبود و هر کس اهل حرفه می‌دانست که برای داخل نبوده است.» ترابي، 1379: ۱۶3.

8- طرح سری IBEX در اوایل 1970 توسط C.E.O سازمان ارتباطات و الکترونیک ارتش آمریکا در ایران ارائه شد و هدف آن جمع‌آوری اطلاعات از برون مرزها (با تأکید بر کشور شوروی و متحدان منطقه‌ای آن)، سیستم خبرگیری، سیستم جمع‌آوری و ارسال علايم، کنترل مرزها و خبردهی سریع ازتجاوز به مرزها بود. در این طرح به‌وسیله پایگاه‌های اطلاعاتی الکترونیکی، دریایی، هوایی و زمینی و هواپیماهای «رادار پرنده» نظیر آواکس و هواپیماهای عکاس، اطلاعات رد و بدل می‌شد. طرح IBEX در چهار مرحله طرح‌ریزی شد و هزینه پروژه در بلندمدت که مقداری از آن ساخته شده بود، 1/3 میلیارد دلار بود. اجرای طرح و همچنین هدایت و کنترل آن تماماً به‌وسیله مستشاران آمریکایی بوده است. در زمان انقلاب طرح متوقف گردید. مسؤل این طرح در قبل از انقلاب ژنرال هوایی« فيليپ گست»  بود که اجرا کننده‌ بسیاری از طرح‌های امنیتی آمریکا در ایران منطقه بوده است.

این پروژه به‌وسیله چند کمپانی آمریکایی طرح و اجرا شده است که عبارتند از: شرکت‌های راک‌ول (ROCKWELL)، پان آم(PANAM)، فورد(FORD  واکینگ تامسون(Walking – Tamson)، ای سیستم (E.System)، آی تک (I TEEK)، سیلتچ(Syltech)، کوئست (Quest)، تاچ راس(Touch- Russ). در ملاقات‌هایی که با دولت ایران بعد از انقلاب از طرف وزارت دفاع آمریکا شده است، آمریکایی‌ها پیش‌بینی نموده بودند که مقامات ایرانی حتماً خواهند پرسید که ارتباط IBEX با CIA چیست و به مستشاران گفته بودند: «شما بگویید که هیچ ارتباطی ندارد». دو پایگاه الکترونیکی کبکان خراسان و پایگاه الکترونیکی بهشهر در ارتباط با این طرح بودند. این دو پایگاه که مستقیماً زیر نفوذ CIA و پنتاگون آمریکا بوده است همه نوع علايم و اطلاعات راجع به موشک‌های شوروی و همچنین اطلاعاتی از فعل و انفعالات در منطقه را در نظر داشته است. افشای امپریالسیم: صص43- 45. برای آموزش پروژة آیبکس، ژنرال «راک ول» تعدادی از افسران سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را برای تعلیم و آموزش جوانان ایرانی استخدام کرده بود. این پروژه که به‌صورت یک سامانه اطلاعاتی الکترونیک پیشرفته بود، جهت استقرار در مرزهای ایران و مقابله با تهاجمات احتمالی درنظر گرفته شده بود. اين برنامه سیستم استراق سمع بسیار وسیع بوده و می‌توانست برای شنیدن و ضبط مکالمات مردم در ایران نيز به‌کار رود. سمسون، 287:1362.

Barry Rubin. -9

William. H. Sullivan. -10

11- تعريف يك پايگاه رادار و طرز عمل آن، طبق اطلاعاتي كه مدير كل چهارم ساواك به من داد، به شرح زير است: 1- پايگاه داراي دستگاه رادار با برد 5000 كيلومتر است كه آمريكايي‌ها نصب كرده بودند. قيمت گزاف رادارها را ايران پرداخته بود و قاعدتاً به ايران تعلق داشت. 2- هر پايگاه داراي يك پناهگاه بتوني بود، كه شامل اتاق كار، سالن غذاخوري، اتاق خواب، آشپزخانه، انبار و دستشويي مي‌شد. اين پناهگاه در زيرزمين ساخته شده بود. آمريكايي‌ها از نقشه خود براي ساختن پناهگاه‌ها استفاده كرده و هزينه آن را ايران پرداخته بود. 3- هر پايگاه داراي 30 تا40 نفر از كاركنان آمريكايي بود كه در 2 شيفت 15 روزه كار مي‌كردند. بدين ترتيب كه 15 روز تمام 15 تا 20 نفر كار مي‌كردند و پس از خاتمه 15 روز، شيفت دوم از تهران مي‌آمد و كار را تحويل مي‌گرفت و شيفت اول براي 15 روز استراحت به تهران مي‌رفت. از فروردين 1350 در ساواك نبودم، ولي يك بار كه مدير كل چهارم براي ديدن من به بازرسي آمد، از او درباره رادارها پرسيدم و گفت همان وضع سابق ادامه دارد. 4- هر پايگاه داراي آشپز، شاگرد آشپز، نظافت‌كار و مسئول غذاخوري بود كه برخي ايراني بودند و برخي از مليت‌هاي ديگر، ولي هيچيك آمريكايي نبودند. مستخدمين فوق را سفارت استخدام مي‌كرد و انتخاب و استخدام آنها به هيچ‌وجه به ساواك مربوط نبود. 5- نقشه حفاظت پايگاه را رئيس پايگاه مي‌داد و چون با پايگاه‌هاي ديگر يكسان بود، معلوم بود كه از رده بالاتر دستور حفاظتي داده مي‌شد. به‌هر حال، حفاظت شامل يك محوطه وسيع مي‌شد كه در پايگاه‌ها متفاوت بود و در مناطق جنگلي به حدود 20 هزار متر مربع مي‌رسيد.

دور اين محوطه 2 رشته حصار سيم خاردار با ارتفاع 5/2 تا 3 متر وجود داشت و بين دو حصار حدود 10 متر فاصله بود. پايه‌هاي حصارها همه آهني بود. هر دو حصار در شب‌ها به زنگ اعلام خطر وصل شد كه با دست زدن به آن زنگ عمل مي‌كرد. در هر پايگاه حدود 20 نفر گارد محافظ بود كه دو نفره گشت مي‌زدند و در هر زمان 2 زوج گشت مي‌زد. محافظين مسلح و مجهز به چراغ‌قوه‌هاي قوي بودند. هر پايگاه پست ديده‌باني نيز داشت كه در هر زمان 5 نفر نگهباني مي‌دادند و 3 شيفت بودند؛ يعني جمعاً 15 نفر به اضافه 4 نفر رزرو (يا آماده) و يك افسر كه رئيس محافظين بود. هزينه محافظين، فوق‌العاده و ساختن محل اسكان آنها تماماً با ساواك بود. محصول كار رادار از عكس و تفسير و غيره تماماً از پايگاه‌ها به سفارت (بخش مربوطه) ارسال مي‌شد و هيچگاه ساواك كوچكترين اطلاعي از نتايج نداشت و استفاده‏كننده صرفاً آمريكايي‌ها بودند. فردوست، همان: 343 342 .

Harrold  Teribune. 12

13- به نقل از روزنامة كيهان، مقاله «پايگاه جاسوسي آمريكا در بهشهر هنوز كار مي‌كند»، 19/12/1357، شمارة 10657، ص2.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده