جنگ و زندگی-4
ايران جايگاه همان ملتي است كه اراده كرد طاغوت و طاغوتيان را ادب كرده و پرچم استقلال انسانهاي آزاد، پرتحرك و مخلص و گوينده لا اله الا الله را بر فراز اين مرز و بوم به اهتزاز درآورد و خود را پرتويي از توحيد و يكتاپرستي عشق قرار دهد و قدرت عالمگير ايجاد كند. هرگز هرگز ايران ضعيف نيست. ايران قوي است، با اقتدار و غالب بر تمام ايسمها همچنان كه طاغوتهاي زمان خود را ناكام و نااميد كرد.

گرايش ياران به جنگ

اشعه زرين خورشيد گستاخانه گرمي‌اش را بر رزمندگان نثار مي‌كرد. پادگان آموزشي امام حسين (ع)[1] ميعادگاه عشق، تلاش، مبارزات ضد امپريالستي و اعتراضات به اشكال مختلف دانشجويان شده بود. تعدادي از اين دلاوران خويشتن را به زيور فنون و دانش نظامي و بينش اسلامي مي‌آراستند كه چگونه انقلاب نوپا را حمايت كنند و از گزند مكرها و دسيسه‌هاي دشمن مصون دارند. من هم وارد اين دير عشق شده و با دوستان جهت سرعت بخشيدن به انقلاب همسو گرديده بودم.

آن روز سرهنگ كياني در جمع ما حاضر شد و لب به سخن گشود و گفت:

  • سلام به فرزندان سلحشور اسلام.

دست‌ها به احترام بالا رفت.

  • صبح به خير سركار.
  • بنا به اطلاع رسيده صدام نيروهاي زيادي را در مرز مستقر كرده است.

يكي از دانشجويان با صداي پر هيجان گفت:

  • جناب سرهنگ، من هم شنيده‌ام كه جابه‌جايي نيروهاي دشمن در مرز خيلي سريع اتفاق افتاده است.

رزمنده ديگري ادامه داد:

  • ما در خواب خرگوشي فرو رفته اطلاع دارم كه صدام حسين قطعنامه 1975 را ملغي اعلام و مي‌خواهد با ايران وارد جنگ بشود.

نگاه‌هاي ترديدآميز دانشجويان بر يكديگر گره خورده و از ميان آن‌ها صداي انتقاداتي شنيده شد.

  • برادر هوش و حواست كجاست. هميشه ضعيف پايمال است و قوي برنده و پايدار…

اين كنايه‌هاي مرموز مرا رنج مي‌داد. راستي نمي‌دانم كه آيا ايران ضعيف شده است يا ما غافل هستيم. از پيامدهاي ناگوار كه براي اين مرز و بوم پيش مي‌آيد.

نه نه. ايران مهد شيران و دلاوران است. هرگز اين خطه زرخيز غافل نيست. ايران، ايران اسلامي است؛ ايران، ايران آريايي است. با همان قدرت كوبنده عشق و ايمان و اعتقادات درست با همان قدرت، جسارت، رشادت و زيركي كه در فرد فرد وجود ايرانيان است.

ايران جايگاه همان ملتي است كه اراده كرد طاغوت و طاغوتيان را ادب كرده و پرچم استقلال انسان‌هاي آزاد، پرتحرك و مخلص و گوينده لا اله الا الله را بر فراز اين مرز و بوم به اهتزاز درآورد و خود را پرتويي از توحيد و يكتاپرستي عشق قرار دهد و قدرت عالمگير ايجاد كند. هرگز هرگز ايران ضعيف نيست. ايران قوي است، با اقتدار و غالب بر تمام ايسم‌ها همچنان كه طاغوت‌هاي زمان خود را ناكام و نااميد كرد.

فرياد دل برون ريختم و گفتم:

– صدام خودستايي مي‌كند. اين مردك را كبر و غرور فريبش داده است. از گوهرهاي باطني اين ملت غيور آگاه نيست. به فرمايش امام امت صدام و ارباب‌هايشان هيچ غلطي نمي‌توانند بكنند.

 نجوايي از ميان شيفتگان انقلاب گوش را نوازش مي‌داد.

  • جناب سروان خوش گفتي. قربون فرياد مخلصت برم، با كلام امام پتكي بر سر آن‌ها كوفتي و دهانشان بسته شد. آخر بيشتر مشمولين جديد كه به خدمت زير پرچم فراخوانده شده بودند خط و خطوطي مختص به خود داشته و مشكل‌آفرين بودند و براي هدايت و آمادگي آن‌ها براي رزم و انجام مأموريت، فرمانده بايد از شم سياسي مناسب و اخلاق اسلامي برخوردار و بالاخره سرشار از هوش، صبر و درايت باشد تا بتواند يگان خود را از هرگونه آسيب‌پذيري حفظ نمايد. در آن موقع در قشر وظيفه هنوز همه نوع گروه‌هاي فكري و سياسي وجود داشت و متأسفانه دوره آموزشي آلوده سياست شده بود. بنابراين روحيات و افكار مشمولين پذيرش شده در اين پادگان نظامي قابل توجه است.

آن روز گذشت و روزهاي ديگر فرا رسيد. عده‌اي از طرفداران مسعود رجوي، عده‌اي هوادار دكتر سنجابي و مهندس بازرگان، جمعي خواهان دموكرات‌ها و پايبند به حزب كومله، بعضي طرفدار سياست قاسملو و عزيز‌الدين حسيني بعضي هم طرفدار سلطنت و پرچم سه رنگ ايران و اتكايشان به شير و خورشيد بود.

گروهي از مشمولين هم كه پيرو مكتب اسلام و قرآن كريم بودند وجودشان سرشار از عشق و ايمان و توكل به خداپرستي بود و گاه شعارشان در پادگان نظامي طنين انداز مي‌شد.

الله اكبر… الله اكبر…. خميني رهبر

ما مسلح به الله اكبريم، بر صف دشمنان حمله مي‌بريم. مي‌جنگيم مي‌جنگيم سازش نمي‌پذيريم.

رزمندگان با بانگ الله اكبر و هم صدا با شعارهاي كوبنده در خيابان‌هاي پادگان به راه افتادند و داد دل سودا زده خود را به گوش فرمانده پادگان و مسئولان رساندند.

آري فرياد الله اكبر خميني رهبر، مدت‌ها طنين‌انداز محافل، محله‌ها و خيابان‌هاي و كوچه‌هاي شهر بود و اكنون حال و هواي پادگان ما را به وجد آورده بود. زيرا جذابيت شعار‌ها هر شنونده و بيننده‌اي را به وجد و نشاط مي‌آورد، هشدار حكيمانه هم مي‌داد.

اي ياران به پا خيزيد. دشمن در كمين است. چنگال‌هايش تيز، دندان‌هايش را تيزتر كرده و با پرتاب نيزه‌هاي زهرآگين از مكر و حيله، در نظر دارد انقلاب ما را تهديد و تضعيف كند.

رزمندگان اسلام از هوشياري و اعتماد به نفس خوبي برخوردار بودند. روزي يكي از دانشجويان شعار داد:

تا زماني كه ما مسلح به الله اكبريم و وجودمان سرشار از مهر الله اكبر باشد به گفته امام، آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند.

ما پيروزيم چه بكشيم و چه كشته شويم، در هر حال پيروزي از آن ماست.

دانشجوي ديگري گفت:

برادر تند مرو. مي‌داني كه همين امشب راديو بي‌بي‌سي و راديو اسرائيل شعار تو را به صدام و اربابشان مي‌رسانند و ممكن است همين جا را بمباران كنند. آن وقت هفت سوراخ موش مي‌خري تا فرار كني.

ديگري گفت:

طرف مثل اينكه با عراقي‌ها خيلي نزديك است. به جاي اينكه بگويد خودم اطلاع مي‌دهم نقل قول از راديو بي‌بي‌سي و راديو اسرائيل مي‌كند. دوستان، حواستان جمع باشد. جاسوس ستون پنجم در همين جاست. آن هم در لباس مقدس سربازي.

ديگري گفت:

جاسوس جاي خود را دارد. از خودفروش منافق نبايد غافل شد. عده‌اي براي سودجويي ممكن است هر آن به افشاي اسرار نظامي و اطلاعات استراتژيك كشور بپردازند. بعد به اطلاعيه‌اي اشاره كرد كه زير بالش‌ها گذاشته بودند. اين‌كه در پادگان امام حسين (فرح‌آباد سابق) چه مي‌گذرد.

عده‌اي فرياد زدند:

بخوان! اعلاميه را بخوان.

رزمنده روي پلّه بليچر ايستاد و با صداي بلندي كه لرزش آشكار داشت خواند.

 

منبع: جنگ و زندگی، پزشکی طوسی، سید بهاالدین، 1389، ایران سبز، تهران

 


[1] – مركز آموزشي 01 كادر تهران (فرح‌آباد سابق)  به نام پادگان آموزشي امام حسين ناميده شد كه به فرماندهي سرهنگ منوچهر كياني اداره مي‌شد. اين يگان افتخار اولين پذيرش تعداد 2000 نفر مشمول دانشجو را داشت كه در اين پادگان دوره رزم مقدماتي را به مدت هشت هفته آموزش‌هاي جنگ‌افزار شناسي و رزم انفرادي و مراحل تيراندازي را طي نمودند و پس از كسب موفقيت در آزمون آموزش نظامي به يگان‌هاي ذيربط ارتش تقسيم شدند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده